W Centrum Kultury i Promocji w Bardzie, w przeddzień Święta Niepodległości, miała miejsce impreza „To jest ta mała najbliższa ojczyzna", nawiązująca swoim tytułem do fragmentu wiersza Tadeusza Różewicza „Oblicze ojczyzny".
Organizatorzy uroczystości kierowali się myślą, że przejawem patriotyzmu jest nie tylko wykazywanie się w wielkich sprawach, takich jak walka o niepodległość, ale również poznawanie Ojczyzny - tej dużej i tej małej, w myśl innych słów z wiersza Różewicza:
Na początku ojczyzna
Jest blisko
Na wyciągnięcie ręki
Dopiero później rośnie
Krwawi
Boli
Tę małą, najbliższą ojczyznę poznawała młodzież skupiona w Centrum Kultury i Promocji w Bardzie wokół dwóch projektów, realizowanych w ramach programu RÓWNAĆ SZANSE. Efekty tych projektów, jak również innych działań realizowanych w Centrum, można było poznać w czasie sobotniej imprezy. Licznie przybyli do Centrum goście mogli obejrzeć przedstawienie pt. „Nienazwane", zrealizowane w ramach projektu „Na wielokulturowym pograniczu", a oparte na opowiadaniu Ani Macek, uczennicy Publicznego Gimnazjum w Przyłęku. W czasie imprezy otrzymała ona z rąk Burmistrza pana Krzysztofa Żegańskiego list gratulacyjny za osiągnięcia w literackich konkursach gminnych i regionalnych, które zaowocowały wspaniałą nagrodą w postaci pobytu w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Opowiadanie „Nienazwane" Ania oparła na motywach bardzkich legend. Zostało ono opublikowane w folderze wydanym w ramach projektu, który jest dostępny w Centrum - jak również na wirtualnej platformie mam.media.pl.
Za uczestnictwo w tym projekcie oraz w projekcie „Od marcowych migdałów do pstrąga w migdałach" młodzież otrzymała dyplomy podziękowania, a w szczególnym sposób została uhonorowana Ola Dzięcioł - najbardziej aktywna i wszechstronna uczestniczka happeningu MARCOWE MIGDAŁY RAZ JESZCZE. Z tej imprezy został pokazany fragment filmu zrealizowany przez reżysera filmu „Marcowe migdały" Radosława Piwowarskiego i jego żonę. Również w ramach tego projektu został wydany folder w wersji drukowanej oraz opublikowany na platformie mam.media.pl.
Całość imprezy została uświetniona występem wokalno-słownym zespołu Wiolinek, ukazującym trudną, ale piękną historię naszej Ojczyzny - oraz żywiołowym wykonaniem mazura, naszego narodowego tańca, odtańczonym przez zespół z Publicznego Gimnazjum w Przyłęku.
Takie świętowanie Dnia Niepodległości, choć może trochę niekonwencjonalne, przysporzyło wielu miłych wrażeń i wzruszeń jego uczestnikom. Szczególnie cieszą głosy uznania ze strony seniorów, którzy licznie przybyli do Centrum, jak również obecność całych rodzin. Można powiedzieć, że to było „świętowanie poprzez działanie", bo dzięki współpracy wielu osób można było uroczystość zorganizować. Wspólnym działaniom w naszej „małej ojczyźnie" poświęcona była również wystawa reminiscencyjna pt. „Działajmy Razem", która przypominała imprezy, organizowane w Bardzie na przestrzeni ostatnich 10 lat dzięki lokalnej współpracy - zaczynając od projektu „Małe ojczyzny - tradycja dla przyszłości" realizowanego przez TRAD „Szansa" z cyklem PARAD.
UMiG Bardo
REKLAMA
REKLAMA