Poprawnie powinno się powiedzieć, że zmieniamy czas na letni, bo czas zimowy jest naszym normalnym czasem, jednak w ten weekend czeka nas malutka rewolucja, rano w niedzielę pośpimy sobie o godzinę dłużej.
Pomysły „majsterkowania” przy czasie pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku. Pomysłodawcy chcieli jak najlepiej wykorzystać porę letnią kiedy dzień był dłuższy. Proponowano, by kłaść się spać i wstawać wcześniej.
W czasie I wojny światowej Niemcy i ich sojusznicy Austro – Węgry 20 kwietnia 1916 roku przesunęli czas o godzinę do przodu, a 1 października o godzinę do tyłu. W ten sposób wprowadzono oszczędności paliwa wykorzystywanego do produkcji prądu.
W Polsce zmiana czasu został wprowadzona między I a II wojną światową.
Są państwa w Europie, które nie wprowadzają zmiany czasu. To Rosja, Islandia i Białoruś. W pozostałych prawie siedemdziesięciu krajach na świecie czas letni jest stosowany.
Zmiana czasu zwiększa aktywność ludzi w godzinach kiedy jest jasno i Słońce znajduje się nad horyzontem. Stosowanie czasu letniego powoduje oszczędność prądu. Zwiększa się bezpieczeństwo na drogach i ogranicza się liczba włamań do domów (złodzieje najczęściej na porę kradzieży wybierają noc).
Przez najbliższe dni osoby o wyczulonym zegarze biologicznym mogą czuć się zagubione zanim dostosują się do nowych warunków. Śpiochy będą się cieszyć, bo nie ma to jak dodatkowa godzina snu.
eMKa/Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA