Niektórzy wyjeżdżają na wakacje, aby wypoczywać, a inni...aby świętować. 16 lipca grupa młodzieży z Barda, uczestnicząca w projekcie "Interaktywne spotkania na wielokulturowym pograniczu", pojechała do Popielowa na tzw. „Świętowanie projektu".
„Interaktywne spotkania..." to projekt nagrodzony w konkursie w ramach programu Równać Szanse 2011 „Działajmy razem". Konkurs zorganizowała Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży z ramienia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która przyznała laureatom dotacje w wysokości 5000 zł. Ideą konkursu było zorganizowanie przez dwie instytucje spotkań warsztatowych młodzieży, skupionej wokół jakiegoś wspólnego problemu. W przypadku Barda i Popielowa było to podobieństwo tzw. „wielokulturowego dziedzictwa historycznego".
Nazwa projektu "Interaktywne spotkania na wielokulturowym pograniczu" nawiązuje zarówno do położenia Barda w sąsiedztwie czeskiego pogranicza, jak i do pogranicza 3 kultur: czeskiej, polskiej i niemieckiej, stanowiących dziedzictwo Barda. Również do położenia i kulturowego dziedzictwa Popielowa, znajdującego się na historycznej granicy między Górnym i Dolnym Śląskiem i będącego prawdziwie wielokulturową miejscowością. Mieszkają tu zarówno Ślązacy, jak i ludność napływowa oraz potomkowie czeskich husytów i niemieckich kolonistów. W wielu rodzinach mówi się trzema językami - a więc po polsku, po śląsku oraz niemiecku.
„Interaktywne spotkania" - czyli z wykorzystaniem programów komputerowych i portali internetowych. Tak był tworzony folder pt. „Na wielokulturowym pograniczu", do którego wykorzystano portal internetowy „Młodzieżowa Akcja Multimedialna", dzięki któremu folder można było wydać i opublikować w Internecie. Z kolei poprzez portal społecznościowy Facebook młodzież się ze sobą kontaktowała, przekazywała sobie informacje i przygotowywała do spotkań. Jedno z nich odbyło się w Bardzie, w czasie Festiwalu Legend i Opowieści z Pogranicza, a drugie w Popielowie w czasie tzw. „Świętowania projektu".
Jak „świętowanie" się udało najlepiej opowie młodzież, której jedna z relacji znajduje się poniżej, a pozostałe w folderze (można go otworzyć poprzez kliknięcie na poniższy link). Folder zostanie wydany również w formie drukowanej i będzie dostępny w Centrum Kultury i Promocji w Bardzie.
16.07.2012 roku pojechaliśmy do opolskiej wsi Popielów, aby realizować drugą cześć projektu „Interaktywne spotkania na wielokulturowym pograniczu". Na początku w miejscu zakwaterowania baliśmy się, że będzie nudno, okazało się, że tak nie było. Najpierw mieliśmy spać wszyscy w jednej sali (grupa z Popielowa podczas pobytu w Bardzie spała w dwóch salach w Centrum Kultury), ale okazało się, że będziemy mieli osobne pokoje, co nas bardzo ucieszyło.
Popielów jest malowniczą wsią, która ma dużo ciekawych miejsc i zabytków. Widzieliśmy tylko cześć z nich i każdy był równie interesujący. Uczestniczyliśmy również w warsztatach fotograficznych oraz zajęciach sportowych na „orliku" oraz graliśmy w paintball. Poznaliśmy ciekawą kulturę i tradycje tego miejsca. Spodobała nam się gra, w czasie której musieliśmy odgadywać, co znaczą słowa po śląsku, a to nie było łatwe zadanie. Trzeciego dnia pobytu w Popielowie prezentowane były przedstawienia grup z Barda i z Popielowa, w których wszyscy uczestniczyli, a grupy się wymieszały. Po występach było świętowanie projektu. Wszyscy się świetnie bawili. W ostatni dzień graliśmy w tzw. kalambury, zjedliśmy pizzę i ruszyliśmy z powrotem do Barda. Było tak cudownie, że polowa z nas nie chciała wyjeżdżać. Myślimy, że będziemy dobrze wspominać czas spędzony w Popielowie i czekamy na następny projekt./Paulina Brzezińska i Natalia Stolarska/
UMiG Bardo
REKLAMA
REKLAMA