Express-Miejski.pl

Młodzież z Turcji w Ząbkowicach Śląskich

Młodzież z Turcji w Ząbkowicach Śląskich fot.: zsp2zabkowice.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W październiku 2009 r Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Ząbkowicach Śląskich rozpoczął realizację projektu zatytułowanego „Let’s Cool Our Precious Planet” w oparciu o program COMENIUS - „Uczenie się przez całe życie”.

Nadrzędnym celem projektu jest rozwijanie wśród młodzieży wiedzy o różnorodności kultur oraz zachęcanie do nauki nowożytnych języków obcych.

Projekt oparty jest na współpracy międzynarodowej, a w jego realizację zaangażowane są szkoły z trzech państw: Polski, Turcji i Portugalii. Oznacza to, że w ramach projektu zostanie zorganizowana wymiana uczniowska, której celem będzie zapoznanie się z działaniami podjętymi w celu zminimalizowania ocieplenia klimatu w krajach partnerskich projektu oraz podjęcie dyskusji dotyczącej ocieplenia klimatu i efektu cieplarnianego.

Szkoła z Wrocławskiej gościła w dniach 27.04 do 02.05.2010 uczniów i opiekunów ze szkoły z Turcji.

W trakcie wizyty, zgodnie z założeniami projektu, odbywały się wycieczki. Pierwsza
z nich, do Wrocławia, obejmowała udział w anglojęzycznym wykładzie na Uniwersytecie Przyrodniczym na temat odnawialnych źródeł energii, spacer z przewodnikiem oraz czas wolny, który młodzież wykorzystała na zakupienie upominków dla siebie oraz swoich bliskich.

Kolejny dzień polsko- turecko- portugalska grupa spędziła w Kotlinie Kłodzkiej, dzielnie pokonując górskie szlaki a także smakując wody w dusznickiej pijalni. Wycieczka ta nie była tylko zwykłym wypadem w góry, ale przede wszystkim doskonale odzwierciedlała założenia projektu- młodzież mogła zaobserwować przyczyny i skutki ocieplenia klimatu oraz zastanowić się nad sposobami ochrony przyrody w najbliższych latach.

Ostatni dzień pobytu gości przypadł na Święto Pracy więc dzień ten uczniowie tureccy spędzali wraz z polskimi rodzinami goszczącymi- jedni wzięli udział w pochodzie pierwszomajowym w Srebrnej Górze, inni zwiedzali Kopalnię Złota w Złotym Stoku, jeszcze inni wybrali się na krótką wycieczkę do Czech. Bez względu jednak na miejsce, do którego polskie rodziny zabrały tureckich gości, wspólnie spędzony czas wszystkim minął jednakowo szybko i sympatycznie.

W przyszłym roku szkolnym 20 uczniów z ZSP 2 wyjedzie z wizytą do Portugalii.

Projekt będzie trwał dwa lata i zakończy się w  czerwcu 2011r. W tym czasie uczniowie wzbogacą swoją wiedzę na temat kultury portugalskiej i tureckiej, nawiążą nowe znajomości i nauczą się chronić naszą cenną planetę.

zsp2zabkowice.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA