Dobiegł pierwszy etap remontu koścoła należącego do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Henrykowie.
Prace polegały na remoncie wieży. To pierwszy etap kompleksowego remontu, zabytkowego, barokowego kościoła, do którego przygotowania trwały już od 2018 roku. Po skompletowaniu dokumentacji, stosownych pozwoleń i dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli 17 sierpnia ruszyły prace remontowe. W dalszej kolejności konieczne jest wykonanie nowego pokrycia dachu i elewacji kościoła.
Całość prac odbywała się pod nadzorem konserwatorskim. Wymagało to wielu tygodni pracy, bo kolejne etapy odsłaniały coraz to większe zniszczenia. Konstrukcja wieży w wymaganym zakresie została wymieniona, zaimpregnowana, a cały hełm wieży został pokryty łupkiem na styl niemiecki wg pierwotnego wykonania, wymaganego przez konserwatora zabytków.
Łączny koszt naprawy i pokrycia hełmu wieży, to ponad 300 tys. zł. Prace te mogły być wykonane dzięki wsparciu finansowemu z Funduszu Kościelnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Gminy Ciepłowody i Lasów Państwowych - Nadleśnictwo Henryków, stanowiącemu około 73 proc. poniesionych kosztów. Pozostałą kwotę udało się uzyskać z dobrowolnych składek mieszkańców wiosek należących do tego kościoła i innych ofiarodawców. W tym celu powołany został komitet remontowy, który zabiegał o pozyskanie potrzebnych funduszy i angażował się w przebieg prac remontowych.
Zakończono remont wieży kościoła pw. św. Marcina w Starym Henrykowie fot.: mp
zdjęcie 6 z 18
foto_private_policy
REKLAMA
REKLAMA