Express-Miejski.pl

Miniwelt - miasteczko miniatur w Ząbkowicach Śląskich

Miniwelt - Miasteczko miniatur fot.: Jerzy Organiściak

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W dniu 30. listopada br. na Sesji Rady Powiatu Ząbkowickiego odbyło się spotkanie - prezentacja nowego projektu turystycznego, który możliwe, że za trzy lata, stanie się rzeczywistością i "motorem napędowym"  ząbkowickiej gospodarki. Chodzi o pomysł na zbudowanie miasteczka miniatur o roboczej nazwie MINIWELT.

Ale od początku. Kilka miesięcy temu Pani Irena Balikowska - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zabkowicach Śl. nawiązała kontakt z pewnym biznesmenem z Niemiec, p. Wernerem Schmitt'em, który chciałby na naszym terenie uruchomić działalność szkoleniową dla osób dorosłych, między innymi w zakresie opieki nad osobami starszymi.

Pan Schmitt jest autorem i realizatorem także innego przedsięwzięcia, które jemu i jego partnerom przyniosło duży sukces komercyjny i sławę w całych Niemczech. Chodzi o stworzenie miasteczka miniatur - Miniwelt, które powstało przy małym mieście koło Chemnitz - Lichtenstein. Przedsięwzięcie to rozsławiło to małe miasto i stało się przysłowiowym "hitem" turystycznym. W ciągu 10 lat odwiedziło to miejsce 1,5 mln osób! Nazwa "Miniwelt" stąd, bo można tam oglądać w zmiejszonej skali obiekty z całego świata, wybudowane w skali 1:25. Wokół miasteczka rozwinęły się rożne usługi: gastronomia, pamiątkarstwo, powstało nawet małe obserwatorium astronomiczne.

I takie właśnie miasteczko miniatur mogłoby powstać w Zabkowicach Śl. przy drodze nr 8 na gruntach Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Ciekawym z punktu widzenia społecznego był sposób powstania Miniweltu. Zbudowały go osoby bezrobotne i to głównie w wieku 45+, które na początek musiały zdobyć odpowiednie kwalifikacje w zakresie budowania modeli, a potem je wykonać!! Po powstaniu miasteczka, duża część tych osób pracuje w nim do dzisiaj!! I taki model powołania do życia tego przedsięwzięcia u nas chciałby zastosować biznesmen z Niemiec.

Moim zdaniem są na to duże szanse, wymaga to jednak współpracy z biznesmenem lokalnych władz samorządowych, Urzędu Marszałkowskiego, może ministerstwa i maszych parlamentarzystów.

Jerzy Organiściak/ jorganisciak.pl

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Miniwelt - miasteczko miniatur w Ząbkowicach Śląskich

  2011-12-05 11:01:14

  Jerzy Organiściak/ jorganisci

  W dniu 30. listopada br. na Sesji Rady Powiatu Ząbkowickiego odbyło się spotkanie - prezentacja nowego projektu turystycznego, który możliwe, że za trzy lata, stanie się rzeczywistością i "motorem napędowym"  ząbkowickiej gospodarki. Chodzi o pomysł na zbudowanie miasteczka miniatur o roboczej nazwie MINIWELT.

 • 2011-12-05 19:44:21

  gość: ~kuba

  Miasteczko miniatur jest już przecież na Dolnym Śląsku - w Kowarach. Nie przekonuje mnie ta idea.
  Chyba, że chcemy z Dolnego Śląska zrobić region specjalizujący się w modelarstwie :)

 • 2011-12-05 20:17:09

  gość: ~misiek

  a tam są modele z całego świata? czy tylko Polski? pytam bo nie byłem i nie wiem.

 • 2011-12-05 20:55:03

  gość: ~.

  Gdzie "tam"? Wszystko masz przejrzyście napisane w artykule.

 • 2011-12-05 22:01:43

  gość: ~misiek

  pytałem o Kowary

 • 2011-12-05 20:25:49

  gość: ~lu

  Zawsze można zrobić lepsze.Kilka osób może mieć pracę,też fajnie.

 • 2011-12-05 22:19:33

  gość: ~Elf

  Wspaniały pomysł na rozwój Turystyki skoro nasi biznesmeni swoje miliardy lokują w obligacje rządowe i nie są zainteresowani w rozwój własnego miasta a mają pierwszeństwo wygrywaniu przetargów na rzecz miasta niech obcokrajowcy inwestują i zarabiają mieszkańcy otrzymają kilka miejsc pracy a miasto podatki.

 • 2011-12-06 07:59:52

  gość: ~Tubylec.

  Koszt wybudowania takiej miniatury to kilkadziesiąt i ponad 100 tyś zł aby prezentowała się jak w Kowarach. Razy kilkanaście miniatur... Zaskakuje mnie innowacyjność, jest już kilka takich miejsc... nie mamy pomysłu zrobimy takie coś... bezsens i wywalona kasa. Nie lepiej zainwestować kasę w zabezpieczenie ruin zamku i zapewnienie wyjątkowych atrakcji w tym miejscu? Ja bym zaczął od wycięcia drzew i odkrycie ruin, widok z drogi 8 byłby obłędny na ruiny. A tak to syf i sranie z drzew na głowę.

 • 2011-12-06 08:58:16

  gość: ~Tubylcu

  pokochaj drzewa. Dzięki drzewom masz czym oddychać. Wstarczy przemyślany zabieg pielegnacyjny tych drzew i zainwestowanie z głową kasy w rewitalizację zamku i będzie z tego ternu cacko z każdej strony. Zamiast wywalać mln. na park Sbiraków róbcie zamek i okolice!

 • 2011-12-06 10:29:55

  gość: ~CORAZOR

  ostatnio dodany post

  Tubylcu k****a sobie utnij a nie starodrzew na zamku. Nie wiem czy wiesz ale na tym terenie rośnie jedyny platan w całych Ząbkowicach. I dziwne że ci sranie na głowy przeszkadza a nie przeszkadza pole minowe postawione przez okoliczne pieski i ich durnych właścicieli. Gdyby nie to, to byłoby wspaniałe zielone miejsce na wypoczynek rodzinny. Owszem, zrewitalizować jako park a nie psi płaski zielony szalet miejski.

REKLAMA