Express-Miejski.pl

Kościół sióstr klarysek już otwarty

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego fot.: Jerzy Organiściak

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Po trwajacym prawie 5 miesięcy remoncie, w dniu 13.11.2011 w pieknie odnowionym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich odbyła się pierwsza msza święta.

O perypetiach związanych z remontem kościoła pisałem wcześniej dwukrotnie. Z jednej strony zakres remontu, którego skala nie ma sobie równej pośród zabytków Ząbkowic i okolic, z drugiej, wynikającej z pierwszej, potrzeby finansowe znacznie przekraczajace możliwości opiekującego się tym kościołem zgromadzenia siostr klarysek.

Jednak dzięki dofinasowaniu remontu środkami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego a także hojności, dobremu sercu i pomocy społeczeństwa Ząbkowic i innych miast, udało się pokonać, chociaż  nie do końca, problemy finansowe i ta piekna świątynia ożyła.

To właśnie dzięki takim cegiełkom siostry kwestują teraz na dokończenie remontu, wyposażenie kościoła w nowe ławki, naprawę zniszczonych "zębem czasu" ołtarzy bocznych i witraży. A czeka je jeszcze remont budynku klasztoru, którego stan techniczny jest podobny do stanu kościoła. Po pierwszej mszy świętej siostry podziękowały wszystkim zaangażowanym w remont kościoła:  wykonawcom, konserwatorom i dobrodziejom.

Marzy mi się, aby też w najblizszej przyszłości zmieniło się otoczenie kościoła od ul. Grunwaldzkiej. Gdyby wyremontować niewielki placyk przed kościołem należący do gminy, ustawić tam w otoczeniu krzyża figury świętych dominkańskich, które przed 200. laty tam stały, mogłoby to być najładniejsze miejsce naszego miasta.

Jerzy Organiściak

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA