Express-Miejski.pl

Kierowco, dostosuj prędkość do warunków na drodze. Apel policji

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: KPP Ząbkowice Śląskie

Wiosną warunki drogowe bywają zmienne. Policjanci apelują, by stosować się do przepisów ruchu drogowego, zachowywać zdrowy rozsądek i ostrożność.

W okresie wiosennym warunki drogowe zmieniają się często. Oślepiające słońce, silny wiatr, nagłe opady deszczu, a nawet mgła to nieodzwone elementy wiosennej aury. - Ostatnie dni były ciepłe i słoneczne. Większość poczuła już wiosnę w powietrzu, wyciągnęła rowery oraz zaczęła prace na działkach i w ogródkach. Jednak pamiętajmy, że warunki pogodowe w tym okresie lubią się szybko i drastycznie zmieniać. Nagłe opady deszczu lub oślepiające słońce, a czasami nawet mgła, skutecznie utrudniają jazdę nawet najlepszym kierowcom. W takich warunkach szczególnie przekraczanie dopuszczalnej prędkości, niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, wymuszanie pierwszeństwa to wykroczenia, które mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze i stanowią realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu - przypomina Katarzyna Mazurek, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

Zmienne warunki pogodowe powodują, że na wypadki narażeni są szczególnie piesi i użytkownicy jednośladów, czyli najmniej chronieni użytkownicy dróg. Ciemne ubrania, kaptury, słuchawki na uszach utrudniają i ograniczają ich widoczność.

- Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym przede wszystkim dzieci. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania na terenie miasta kamizelek i elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność i dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie. Zachowujmy szczególną ostrożność i pamiętajmy o tym, że mamy wpływ na bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego, ale tylko wtedy kiedy stosujemy się do obowiązujących przepisów. Nie zapominajmy o tym, że zmiana aury wymusza zmianę techniki kierowania pojazdem, a chwila nieuwagi i roztargnienia może być przyczyną tragedii - dodaje funkcjonariuszka.

KPP Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA