Express-Miejski.pl

Wybory samorządowe 2024: Trwa liczenie głosów. Znamy pierwsze wyniki [AKTUALIZACJA, godz. 7.00]

Wybory samorządowe 2024: Głosowanie dobiegło końca. Trwa liczenie

Wybory samorządowe 2024: Głosowanie dobiegło końca. Trwa liczenie fot.: mp

Dobiegły końca wybory samorządowe 2024. O godz. 21 zamknięto lokale wyborcze. Aktualnie trwa liczenie głosów. Zamieszczane poniżej informacje są nieoficjalnymi.

[GODZ 07.00]: Dziękujemy, że byliście Państwo z nami. Kolejne materiały dotyczące oficjalnych już informacji będą pojawiały się w osobnych materiałach.

Z ostatniej chwili: OFICJALNIE NASTĄPIŁA ZMIANA WŁADZY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM. SYLWESTER KOWAL Z POPARCIEM NA POZIOMIE 53.17 PROC. ZOSTAŁ NOWYM BURMISTRZEM GMINY. 

Nie zmienili się włodarze w Ciepłowodach, Ziębicach i Złotym Stoku. Katarzyna Ruszkowska, pełniąca dotychczas obowiązki wójta w Stoszowicach, od maja będzie już pełnoprawnym włodarzem samorządu. Zmiany nie będzie też w Ząbkowicach Śląskich, gdzie poparcie Marcina Orzeszka oscyluje na poziomie 75 proc. Wszystko wskazuje na to, że zmieni się władza w Kamieńcu Ząbkwickim i w Bardzie - informacje z PKW ze wszystkich okręgów wyborczych pokrywaja się z danymi, które już wcześniej dotarły do naszej redakcji.

[GODZ 05.55]: OFICJALNIE: Na stronie PKW pojawiły się cząstkowe wyniki głosowania na burmistrza Kamieńca Ząbkowickiego. Pokrywają się one z danymi, które spłynęły do naszej redakcji. Sylwester Kowal w 6 z 6 podanych okręgów (na 10) uzyskał więcej głosów niż dotychczasowy burmistrz Marcin Czerniec i wydaje się, że zmiana włodarza jest już przesądzona. W radzie miejskiej zasiądzie 15 radnych, z czego 12 reprezentujących KWW Nowa Energia Sylwestra Kowala.

[GODZ 05.35]: Mamy OFICJALNE potwierdzenie z gminy Stoszowice. Katarzyna Ruszkowska została wójtem gminy Stoszowice. Długoletnia skarbnik, pełniąca w ostatnim czasie obowiązki wójta, otrzymała poparcie 1148 głosujących (53.17 proc), a Tomasz Krzeszowiec 1011 głosujących (46.83 proc.)

[GODZ 05.30]: OFICJALNIE: Skład ząbkowickiej rady miejskiej wygląda nastepująco: Ewa Żurek, Arkadiusz Wilczewski, Ryszard Pawłowski, Bożena Gwóźdź, Małgorzata Grzesik, Dariusz Gancarz, Dorota Sierka, Andrzej Dominik, Janusz Labok, Krzysztof Cupiał, Irena Szewczyk oraz Piotr Warzocha (wszyscy z KWW Marcina Orzeszka), Adam Lach (KWW Porozumienie Obywatelskie), Ewa Dominik (KWW Prawo i Sprawiedliwość)

[GODZ 05.15]: Zmiany burmistrza nie będzie w Ząbkowicach Śląskich. Ze wstępnych informacji wynika, że Marcin Orzeszek otrzymał poparcie na poziomie blisko 75 proc. i nadal będzie rządził gminą Ząbkowice Śląskie. Wprowadził też do rady miejskiej trzynastu kandydatów ze swojego komitetu. 

[GODZ 05.05]: Irena Szewczyk z KWW Marcina Orzeszka dołącza do ząbkowickiej rady miejskiej. 

[GODZ 05.00]: Marta Ptasińska oficjalnie poinformowała o tym, że została burmistrzem Miasta i Gminy Bardo, przedstawiając krótki filmik w swoich mediach społecznościowych. Państwowa Komisja Wyborcza nie opublikowała jeszcze oficjalnych wyników.

 

[GODZ. 04.30]: Coraz bardziej prawdopobna jest zmiana burmistrza w gminie Kamieniec Ząbkowicki oraz w gminie Bardo. Z informacji, jakie docierają do naszej redakcji wynika, że Sylwester Kowal, który wprowadził do rady miejskiej dwunastu swoich radnych ma większe poparcie niż dotychczas rządzący gminą Marcin Czerniec. Emocje w Bardzie. Tutaj o fotel włodarza walczy dotychczasowy burmistrz Krzysztof Żegański z Martą Ptasińską. W poszczególnych okręgach różnica głosów jest niewielka. Żegański większe poparcie otrzymał w Brzeźnicy, Ptasińska w Przyłęku.

[GODZ. 02.50]: Nieoficjalnie znamy już składy wszystkich rad gmin. Wiemy też, że burmistrzem Ziębic zotał Mariusz Szpilarewicz, gminą Złoty Stok nadal będzie zarządzała Grażyna Orczyk, natomiast gminą Ciepłowody dotychczasowy wójt Łukasz Białkowski. Wszyscy trzej kandydaci byli jedynymi ubiegającymi się o posadę włodarza gminy i wszyscy trzej uzyskali poparcie powyżej 50 proc.

W gminie Bardo, Kamieniec Ząbkowicki, Stoszowice oraz Ząbkowice Śląskie wciąż trwa liczenie głosów. Niewykluczone, że w co najmniej jednym z tych samorządów dojdzie do zmiany na stanowisku włodarza.

Wyniki do rady powiatu oraz sejmiku wojewódzkiego poznamy za co najmniej kilka godzin.

[GODZ 02.17]: OFICJALNIE: Skład Rady Miejskiej w Złotym Stoku w kolejnej kadencji będzie prezentował się następująco:

Maria Górska-Kajdak, Piotr Ogielski, Danuta Znamirowska-Wieja, Małgorzata Surus-Kieniuk, Mariusz Rektorek, Elżbieta Gawdonowicz, Katarzyna Popera, Elżbieta Ruszkowska, Marek Wiktorowski, Katarzyna Szufryn, Jarosław Mrugacz, Anna Gajek, Krystyna Żurawiak oraz Anna Śleziak (wszyscy z KWW Grażyny Orczyk) i Filip Żurawski z KWW Porozumienie Obywatelskie.

[GODZ. 02.10]: Do ząbkowickiej rady miejskiej dołącza Ewa Dominik z KWW Prawo i Sprawiedliwość. 

[GODZ 01.55]: W znacznym stopniu znany jest już skład Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich. Poznaliśmy radnych w dziesięciu okręgach. Są to: Ewa Żurek, Arkadiusz Wilczewski, Ryszard Pawłowski, Bożena Gwóźdź,  Małgorzata Grzesik, Dariusz Gancarz, Dorota Sierka, Andrzej Dominik, Janusz Labok i Krzysztof Cupiał (wszyscy z KWW Marcina Orzeszka).

[GODZ 01.40]: Wszystko wskazuje na to, że to Damian Bieńko z KWW Łączy nas Gmina Bardo oraz Józef Koszałka z KWW Działamy Wspólnie uzupełnią skład bardzkiej rady miejskiej.

[GODZ 01.30]: Sołectwo Brzeźnica w bardzkiej radzie miejskiej będą reprezentowali: Karolina Bieruta oraz Edyta Bączkowska. Obie z KWW Razem dla Gminy. Skład bardzkiej rady miejskiej jest już znany prawie w całości. Nową Radę Miejską w Bardzie stworzą: Paweł Kuryloński, Joanna Wierusińska, Edyta Bączkowska, Karolina Bieruta, Anetta Kwiatkowska (wszyscy z KWW Razem dla Gminy), Marcin Podkówka, Ilona Golec, Anna Orzechowska, Arleta Tomaszewska, Edwin Szylak (wszyscy z KWW Działamy Wspólnie) oraz Robert Herdy (KWW Roberta Herdy) i Marcin Kostrzewa (KWW Marcina Kostrzewy). Trwa oczekiwanie na przedstawicieli w radzie z Przyłęku i Janowca.

[GODZ 01.20]: Nieoficjalnie znamy również skład Rady Gminy Stoszowice. Będą ją tworzyć: Łukasz Sikorski, Joanna Chmiel, Marcin Józefiak, Tadeusz Kowalczyk, Tadeusz Kubicz, Czesław Lorek, Monika Stanek i Alicja Partyka (wszyscy z KWW Katarzyny Ruszkowskiej) oraz Zofia Gancarz, Dawid Nędza, Budziszewska, Renata Bartecka, Bartłomiej Bocan, Karolina Plekan (wszyscy z KWW Tomasza Krzeszowca). Skład uzupełni Marzena Kozłowska z KWW Marzeny Kozłowskiej.

[GODZ 01.10]: Nieoficjalne wyniki do Rady Miejskiej w Kamieńcu Ząbkowickim:

KWW Nowa Energia (12 radnych):

Okręg nr 1:
Wygrywa Marcin Wróbel
Pokonany Dominik Krekora

Okręg nr 2:
Wygrywa Piotr Glina
Pokonana Maria Janik

Okręg nr 4:
Wygrywa Robert Wąsowicz
Pokonana Bernadeta Chodasewicz (przewodnicząca Rady)

Okręg nr 6:
Wygrywa Mariusz Deryło
Pokonany Jan Włoch

Okręg nr 7:
Wygrywa Marta Hulak
Pokonanych dwóch kandydatów

Okręg nr 8:
Wygrywa Sylwester Kowal
Pokonany Lucjan Koper

Okręg nr 10:
Wygrywa Tomasz Wilgan
Pokonuje 3 kandydatów

Okręg nr 11:
Wygrywa Krystian Kubik
Pokonuje Radosława Myszogląda

Okręg nr 12:
Wygrywa Marta Krasińska-Noszczak
Pokonuje Tadeusza Cenarskiego

Okręg nr 13:
Wygrywa Gabriela Wolak-Wereśniak
Pokonuje Anne Krakowiak

Okręg nr 14:
Wygrywa Przemysław Tabor
Pokonuje Bogusławę Tokarz

Okręg nr 15
Wygrywa Jacek Ptak
Pokonuje Sylwię Demidowicz

KWW Praworządni (3 radnych):

Okręg nr 3:
Wygrywa Paulina Przybylska
Pokonuje Anne Szczepańską

Okręg nr 5:
Wygrywa Ryszard Bierut
Pokonuje Tomasza Syposza

Okręg nr 9:
Wygrywa Jadwiga Kopacz
Pokonuje Joannę Praczyk

[GODZ. 01.00]: Agata Sobków, Marek Kuriata, Beata Pustułka, Janusz Sobol, Mariusz Jaźwiec, Edyta Sopuch, Jan Przyszlakiewicz, Artur Piekarski, Jolanta Bednarz, Wiesław Sala, Jerzy Koprowski (wszyscy z KWW Mariusza Szpilarewicza) oraz Bartłomiej Kąfera, Mateusz Rynka (obaj z KWW Mateusza Rynki), Kamila Kocjan z Prawa i Sprawiedliwości oraz Tomasz Zapotoczny (KWW Tomasza Zapotocznego) - tak nieoficjalnie przedstawia się skład Rady Miejskiej w Ziębicach.

[GODZ 00.43]: Ewa Żurek z KWW Marcina Orzeszka kolejną radną Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich. Otrzymała więcej głosów niż Jarosław Skorny z PiS oraz Zofia Węclewska z KWW TD dla Ząbkowic. Do grona radnych dołącza też Arkadiusz Wilczewski również z KWW Marcina Orzeszka pokonując Magdalenę Halikowską (KWW PIS) i Jakuba Gembarę z KWW TD dla Ząbkowic.

[GODZ 00.38]: Anna Orzechowska z KWW Działamy Wspólnie zdobyła większą ilość głosów niż Sara Sarkowicz-Sirko z KWW Razem dla Gminy i dołącza do Rady Miejskiej w Bardzie.

[GODZ 00.33]: Burmistrzem gminy Złoty Stok na kolejną kadencję zostaje Grażyna Orczyk, która zdobyła 71 proc. głosów poparcia na TAK.

[GODZ. 00.30]: Wiesław Sala z KWW Mariusza Szpilarewicza oraz Mateusz Rynka z KWW Mateusza Rynki dołączają do Rady Miejskiej w Ziębicach.

[GODZ. 00.25]: Marcin Wróbel z KWW Nowa Energia Sylwestra Kowala dołącza do nowej Rady Miejskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, eliminując tym samym Dominka Krekorę (KWW Praworządni).

[GODZ 00.20]: W gminie Kamieniec Ząbkowicki w okręgu nr 3 radną została Paulina Przybylska z KWW Praworządni. Jej kontrkandydatką była Anna Szczepańska z KWW Nowa Energia Sylwestra Kowala.

[GODZ 00.20]: Jolanta Bednarz z KWW Mariusza Szpilarewicza, Bartłomiej Kąfera z KWW Mateusza Rynki, Kamila Kocjan z Prawa i Sprawiedliwości oraz Tomasza Zapotoczny z KWW Tomasza Zapotocznego to kolejni radni nowej Rady Miejskiej w Ziębicach.

[GODZ 00.15]: Ilona Golec z KWW Działamy Wspólnie nową radną Rady Miejskiej w Bardzie. W swoim okręgu wyborczym rywalizowała z dotychczasowym radnym Kamilem Witkiem z KWW Razem dla Gminy.

[GODZ 00.10]: Ryszard Pawłowski z KWW Marcina Orzeszka dołącza do nowej rady Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich. Okazał się on lepszy od Mariusza Chmielowca z KWW Prawo i Sprawiedliwość oraz Szczepana Sota z KW Trzecia Droga Dla Ząbkowic.

[GODZ 00.00]: Marcin Podkówka z KWW Działamy Wspólnie został nowym radnym Rady Miejskiej w Bardzie. Pokonał on w swoim okręgu Barbarę Strzelec. Dołączył on tym samym do Marcina Kostrzewy (KWW Marcina Kostrzewy), Joanny Wierusińskiej (KWW Razem dla Gminy), Herdego (KWW Roberta Herdy), Moniki Chmarek (KWW Działamy Wspólnie), Arlety Tomaszewskiej (KWW Działamy Wspólnie) Pawła Kurylońskiego (KWW Razem dla Gminy) oraz Edwina Szylaka (KWW Działamy Wspólnie).

[GODZ 23.55]: Łukasz Białkowski z poparciem na poziomie ponad 80 proc. został wybrany WÓJTEM GMINY CIEPŁOWODY.

[GODZ 23.50]: Krzysztof Cupiał z KWW Marcina Orzeszka dołącza do radny Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich nowej kadencji. Pokonał on Pawła Szpakowskiego z KWW Prawo i Sprawieliwość.

[GODZ 23.45]: Przemysław Tabor (KWW Nowa Energia Sylwestra Kowala) otrzymał większe poparcie niż Bogusława Tokarz (KWW Praworządni) i także dołącza do Rady Miejskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Oznacza to, że Rada Miejska w Kamieńcu Ząbkowickim w kolejnej kadencji będzie składała się w większości z radnych KWW Nowa Energia Sylwestra Kowala.

[GODZ 23.40]: Znamy też już blisko połowę radnych z Rady Miejskiej w Ziębicach. Do Marka Kuriaty, Beaty Pustułki, Janusza Sobola oraz Mariusza Jaźwca (wszyscy nie mieli kontrkandydatów) dołączyli: Edyta Sopuch, Jan Przyszlakiewicz oraz Artur Piekarski. Cała siódemka to radni z KWW Mariusza Szpilarewicza.

[GODZ 23.35]: Mamy kolejne informacje z gminy Stoszowice z których wynika, że w okręgu nr 1 radnym został Łukasz Sikorski, w okręgu nr 2 Joanna Chmiel, w okręgu nr 4 Marcin Józefiak, a w okręgu nr 5 Tadeusz Kowalczyk. Wszyscy z Komitetu Wyborczego Wyborców Katarzyny Ruszkowskiej.

[GODZ 23.32]: Piotr Glina z KWW Nowa Energia Sylwestra Kowala także będzie zasiadał w nowej radzie miejskiej Kamieńca Ząbkowickiego.

[GODZ 23.28]: W gminie Kamieniec Ząbkowicki znamy już większość radnych rady miejskiej. W skład rady wejdą: Robert Wąsowicz, Jacek Ptak, Mariusz Deryło, Gabriela Wolak-Wereśniak, Marta Krasińska-Noszczak, Tomasz Wilgan, Marta Hulak, Krystian Kubik, Sylwester Kowal (wszyscy z KWW Nowa Energia Sylwestra Kowala) oraz Jadwiga Kopacz (KWW Praworządni).

[GODZ. 23.25]: Bożena Gwóźdź z KWW Marcina Orzeszka nadal będzie radną Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich. Otrzymała więcej głosów niż Franciszek Gawęda z KWW Porozumienie Obywatelskie.

[GODZ. 23.20]: Mariusz Deryło z KWW Sylwestra Kowala będzie nowym radnym kamienieckiej gminy. Otrzymał większe poparcie niż Jan Włoch z KWW Praworządni. 

[GODZ 23.20]: W gminie Stoszowice w okręgu nr 15 (Lutomierz) radną została Renata Bartecka z KWW Tomasza Krzeszowca.

[GODZ 23.00]: Mamy też pierwsze nieoficjalne informacje z gminy Kamieniec Ząbkowicki. Z pięciu okręgów, w których dotychczas policzono głosy, w czterech większe poparcie otrzymali radni z KWW Nowa Energia Sylwestra Kowala. Wśród nich jest Krystian Kubik, który okazał się lepszy od Radosława Myszogląda (KWW Praworządni) , a także Marta Krasińska-Noszczak, która otrzymała więcej głosów niż Tadeusz Cenarski.

[GODZ. 22.55]: Edwin Szylak (KWW Działamy Wspólnie) to kolejny radny Rady Miejskiej w Bardzie. W chwili obecnej znamy już blisko połowę składu rady - Kostrzewa, Wierusińska, Herdy, Chmarek, Tomaszewska, Kuryloński oraz Szylak.

[GODZ. 22.40]: Małgorzata Grzesik (KWW Marcina Orzeszka) została radną Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich i dołączyła do radnych: Dominika, Gancarza i Sierki. Okazała się lepsza od Łukasza Słodyczki (Prawo i Sprawiedliwość), który jest również kandydatem na burmistrza Ząbkowic Śląskich.

[GODZ 22.35]: Monika Chmarek z KWW Działamy Wspólnie dołącza do Rady Miejskiej w Bardzie. Otrzymała ona więcej głosów od Beaty Strusińskiej (KWW Razem dla Gminy).

[GODZ. 22.30]: Kolejną radną Rady Miejskiej w Bardzie została Arleta Tomaszewska (KWW Działamy Wspólnie), która zdobyła większe poparcie niż Małgorzata Józwiszyn (KWW Razem dla Gminy)

[GODZ. 22.25]: Kolejnym radnym Rady Miejskiej w Bardzie został Paweł Kuryloński (KWW Razem dla Gminy), który otrzymał o kilka głosów więcej niż Marta Kociołowicz (KWW Działamy Wspólnie).

[GODZ. 22.15]: Znamy też pierwszych radnych Rady Miejskiej w Bardzie. To Joanna Wierusińska (KWW Razem dla gminy) i Marcin Kostrzewa (KWW Marcina Kostrzewy), którzy nie mieli kontrkandydatów oraz Robert Herdy (KWW Roberta Herdy), który otrzymał zdecydowanie większe poparcie od Michała Prostko (KWW Razem dla gminy).

[GODZ. 22.00]: Do rady miejskiej Ząbkowic Śląskich dostali się: Dariusz Gancarz, Dorota Sierka oraz Andrzej Dominik. Wszyscy to kandydaci z KWW Marcina Orzeszka.

[GODZ. 21.45]: W gminie Złoty Stok znamy już nazwiska trzynastu radnych. Wszyscy to przedstawiciele Komitetu Wyborczego Wyborców Grażyny Orczyk.

Są to: Maria Górska-Kajdak, Piotr Ogielski, Danuta Znamirowska-Wieja, Małgorzata Surus-Kieniuk, Mariusz Rektorek, Elżbieta Gawdonowicz, Katarzyna Popera, Elżbieta Ruszkowska, Marek Wiktorowski, Katarzyna Szufryn, Jarosław Mrugacz, Anna Gajek oraz Krystyna Żurawiak. Wszyscy z nich nie mieli kontrkandydata.

O mandat w okręgu nr 3 rywalizowały: Anna Bierut (KWW Porozumienie Obywatelskie) oraz Anna Śleziak (KWW Grażyny Orczyk), a w okręgu nr 11 kandydatami byli: Filip Żurawski (KWW Porozumienie Obywatelskie) oraz Patrycja Kucharek (KWW Grażyny Orczyk)

[GODZ. 21.35]: W gminie Ciepłowody znany jest już skład rady gminy. Stworzą go wszyscy kandydaci z Komitetu Wyborczego Wyborców Łukasza Białkowskiego. W każdym z piętnastu okręgów zarejestrowano tylko jednego kandydata, co oznacza, że w żadnym nie było konieczności przeprowadzania wyborów na radnego.

Skład Rady Gminy Ciepłowody: Anita Bielecka, Marcin Bielecki, Damian Cieślik, Alicja Giergiczna, Barbara Kałdun, Dorota Kaszczyszyn, Adam Klepacki, Helena Konowalczuk, Paweł Kopeć, Tadeusz Kukuczka, Aleksandra Michniak-Guzdowska, Edyta Pięta, Mateusz Sobczyk, Halina Tworzydlak-Zapotoczna oraz Ewa Zerek

[GODZ. 21.23]: Jak wynika z sondażu exit poll IPSOS (za: tvn24.pl) w wyborach samorządowych - do sejmików wojewódzkich najwięcej głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Na formację Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 33,7 proc. wyborców.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą swój głos oddało 31,9 proc. wyborców. Podium zamyka Trzecia Droga, która według exit poll uzyskała 13,5 proc. głosów.

Poniżej prezentujemy pełne wyniki dla ogólnopolskich komitetów, które startowały w wyborach.

 • Prawo i Sprawiedliwość - 33,7 proc.
 • Koalicja Obywatelska - 31,9 proc.
 • Trzecia Droga - 13,5 proc.
 • Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 7,5 proc.
 • Lewica - 6,8 proc.
 • Bezpartyjni Samorządowcy - 2,7 proc.
 • Inne - 3,9 proc.

Według IPSOS tak zagłosowali mieszkańcy Dolnego Śląska:
• Koalicja Obywatelska - 36,2 proc.
• Prawo i Sprawiedliwość - 26,2 proc.
• Trzecia Droga - 11,7 proc.
• Lewica - 9,0 proc.
• Bezpartyjni Samorządowcy - 7,4 proc.
• Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 6,9 proc.

[GODZ. 21.20]: Frekwencja w powiecie ząbkowickim na godz. 12 [KLIK] wyniosła 16.52 proc., a na godz. 17 KLIK] - 37.31 proc.

Należy podkreślić - to tylko wyniki sondażu sporządzonego przez instytut IPSOS, prowadzonego przed 970 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.

[GODZ. 21.15]: W pozostałych czterech gminach o fotel burmistrza ubiegało się po dwóch kandydatów. W gminie Bardo obecnie rządzący gminą od blisko 18 lat Krzysztof Żegański stanął w szranki z Martą Ptasińską, w gminie Kamieniec Ząbkowicki rządzący również przez cztery kadencje Marcin Czerniec zmierzył się z Sylwestrem Kowalem. W gminie Stoszowice pełniąca obowiązki wójta Katarzyna Ruszkowska o fotel wójta gminy walczyła z Tomaszem Krzeszowcem, a w Ząbkowicach Śląskich do wyborów stanęli urzędujący trzecią kadencję Marcin Orzeszek z Łukaszem Słodyczką.

[GODZ. 21.05]: W powiecie ząbkowickim w tegorocznych wyborach samorządowych w trzech gminach zarejestrowany został tylko jeden kandydat na burmistrza. Tak było w gminach Ciepłowody, Ziębice oraz Złoty Stok. W tych też okręgach na godz. 17 odnotowaliśmy najniższą frekwencję wyborczą.

Jeżeli w danej gminie jest tylko jeden kandydat na wójta, burmistrza lub prezydenta, wyborcy podczas głosowania otrzymują kartę z jego nazwiskiem. Obok niego są dwie rubryki: "tak" i "nie". Stawiając znak "X" w jednej z nich wyborca zaznacza, czy jest za kandydatem, czy przeciwko niemu. Głos będzie nieważny jeśli wyborca postawi znak "X" w obu kratkach bądź nie postawi go w żadnej.

W przypadku, gdy kandydat nie otrzyma więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wyboru wójta lub burmistrza dokonuje rada gminy w tajnym głosowaniu bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.

em24.pl

87

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wybory samorządowe 2024: Trwa liczenie głosów [AKTUALIZACJA]

  2024-04-07 21:35:28

  gość: ~PISowiec

  ***** POKO

 • 2024-04-07 21:37:18

  gość: ~POwiec

  @~PISowiec
  Ciebie juz wszyscy *****

 • 2024-04-07 21:37:04

  gość: ~Kwinto

  Kolejne przepiertolone wybory przez PO! Zawsze za PiS łajzy!

 • 2024-04-07 21:46:42

  gość: ~POwiec

  @~Kwintokolejnych
  Ko wygrywa w 10 województwach a pis w 6 nie mówiąc o wielkich laniach w dużych miastach.

 • 2024-04-07 21:54:46

  gość: ~Sory

  @~POwiec
  To nie było do ciebie z tymi zębami

 • 2024-04-07 22:26:50

  gość: ~POwiec

  @ Kwinto
  A jeszcze dojdzie łódzkie gdzie ko i 3 droga maja zdecydowaną większość. Czyli PIS tylko w 5 najbiedniejszych województwach.

 • 2024-04-07 21:53:03

  gość: ~Umyj zęby

  @~Kwinto
  Jarek czeka

 • 2024-04-07 21:53:48

  gość: ~Umyj zęby

  @~Kwinto
  Jarek czek

 • 2024-04-07 22:08:20

  gość: ~POwiec

  @~Kwinto
  Koalicja Obywatelska wygrała w województwach: zachodnio-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, dolnośląskim, opolskim i śląskim.

  Prawo i Sprawiedliwość według sondażu wygrało w województwie łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim i podlaskim.

  To kto rządzi w większości nie zacofanych województw?

 • 2024-04-07 23:17:52

  gość: ~PoChojownia

  @~POwiec
  Niezacofanie polegające na bezprawiu, kłamstwie , zabijaniu dzieci, zdradzie.

 • 2024-04-08 00:49:41

  gość: ~POwiec

  @~PoChojownia
  Bezprawie stworzone przez pis a bronione przez dudę? Dxirkuje bardzo

 • 2024-04-07 21:51:26

  gość: ~Juju

  Ciekawe jak Kamieniec i Bardo

 • 2024-04-07 21:56:15

  gość: ~mieszkaniec

  @~Juju

  znjac zycie zmian nie bedzie...

 • 2024-04-07 23:38:58

  gość: ~Octavianus

  @~mieszkaniec
  A jednak ;)

 • 2024-04-07 22:36:11

  gość: ~spoko

  @~Juju
  będzie wesoło...już parę bęcków dziadek dostał ...

 • 2024-04-07 23:31:44

  gość: ~Krzysiu z B

  @~Juju
  Stary piernik odchodzi ??? Pięknie!!!

 • 2024-04-08 05:57:36

  gość: ~Kamieniec

  @~Juju
  Kamieniec pogrzebany żywcem.
  Niestety teraz będzie tylko gorzej.
  Zrobi czystkę i obsadzi swoich, ale może ludzie potrzebują dostać po....., żeby docenić co stracili

 • 2024-04-08 06:02:47

  gość: ~Kamenz

  @~Kamieniec
  Czystkę i to jak najszybciej pozbyć się tych bezbarwnych lizusow a odblokować wśród nich tych co potrafią coś zrobić, a się bali sprzeciwić i wyrazić swoje zdanie jaśnie panującemu!!!

 • 2024-04-08 06:26:55

  gość: ~Kamieniec

  @~Kamenz
  Teraz to dopiero będzie bezprawie w każdym aspekcie, stołki obiecane, dyktator nadchodzi!

 • 2024-04-08 15:38:44

  gość: ~Gość

  @~Kamenz
  Zgadza się!!!!
  Koniec z dyktaturą!
  Nadchodzi nowe, lepsze ,jutro!!!!

 • 2024-04-08 15:36:34

  gość: ~Z Kamieńca

  Docenić co stracili??? To chyba żart!
  Na całe szczęście dyktator idzie w odstawkę!!!
  Cudownie obudzić się w "innym "
  Kamieńcu!

 • 2024-04-07 23:12:31

  gość: ~Jaro

  A gdzie sliski Krzysiu z hali

 • 2024-04-07 23:22:48

  gość: ~Zabkowiczanin

  Gratulacje Marcina Orzeszka właściwy czlowiek.Slodyczka przegrał z jakąs pania,wiec Marcin spokojnie na nastepna kadencje.

 • 2024-04-07 23:52:39

  gość: ~Autor

  @~Zabkowiczanin
  Jeśli koleś kandydował z osiedla z którym nie ma nic wspólnego to dostał bencki brawo

 • 2024-04-08 00:09:00

  gość: ~Abc

  @~Zabkowiczanin
  Slodyczka to nawet radnym widac nie potrafil zostac.Z czym do ludzi

 • 2024-04-07 23:43:27

  gość: ~Andrzej

  Praworządni out :D

 • 2024-04-07 23:44:43

  gość: ~Kibic Zamkovii

  W Kamieńcu otwieramy szampana i świętujemy do rana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 2024-04-07 23:53:23

  gość: ~Autor

  @~Kibic Zamkovii
  A jaki wyniki?

 • 2024-04-07 23:56:41

  gość: ~jklo

  @~Autor
  11 radnych ma sylwester na ten moment :)

 • 2024-04-08 01:28:51

  gość: ~Z Kamieńca

  Cudownie!!!
  W końcu zmiany!!!!!

 • 2024-04-08 05:36:16

  gość: ~Kz

  @~Kibic Zamkovii
  Nie podniecaj się ,bokiem Ci wyjdzie

 • 2024-04-08 06:29:36

  gość: ~No tak

  @~Kibic Zamkovii
  No oczywiście bez picia się nie obejdzie, bo ale to nic nowego w tym przypadku.

 • 2024-04-08 08:19:00

  gość: ~as

  @~No tak
  Z takiej okazji to nie wypada się nie napić.Toast za Nową Energię!

 • 2024-04-08 00:06:37

  gość: ~KAMIENIEC

  Ale jutro będzie piękny dzień.

 • 2024-04-08 00:14:20

  gość: ~123

  Oj pisowcy to sie popisaliscie w Ząbkowicach.Profesjonalisci nie ma co.Wstyd teraz wyjsc na ulicę.Banda nieudacznikow.Gdzie te 42 % Łukaszku? Chyba w snach...

 • 2024-04-08 00:17:50

  gość: ~POwiec

  Jak tam PISowcy po sromotnym laniu w powiecie? Kwinto gdzie to wielkie pisie zwycięstwo?

 • 2024-04-08 00:26:15

  gość: ~Bartek

  Kto wygrał w Bardo i Kamieńcu?

 • 2024-04-08 00:33:03

  gość: ~Adam

  Oj a tyle kasy w bilbordy PiS wpompował a tu nawet na radnego Ząbkowic nie wystarczyło a mogli przedstawić dobry program a nie ogólniki ale przynajmniej już koleś nie musi biegać na wszystkie msze kościelne po mieście bo zamiast burmistrzem to świętym zostanie ogłoszony

 • 2024-04-08 00:34:56

  gość: ~Abc

  @~Adam
  Jeden koszyk swiecil w kilku kosciolach

 • 2024-04-08 00:52:59

  gość: ~Patryk

  @~Abc
  A może nikt mu nie powiedział że raz się święci chyba że pierwszy raz to robił i mu się tak spodobało to latał gdzie popadnie:)

 • 2024-04-08 07:23:28

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Patryk
  Aaaa :)

 • 2024-04-08 00:35:28

  gość: ~takitam

  Już za chwileczkę (bo w Lipcu) już za momencik (bo do końca 2025 roku) ci wszyscy zaczadzeni PO + PiS-em zrozumieją kogo wybrali, a zrozumieją, bo wchodzić będą kolejne podwyżki w zasadzie za wszystko.

  Natomiast lokalna władza związana z PO, będzie wymyślać coraz to nowsze "ratowanie planety" ... niemieckiej dla ścisłości , a zapłacą za to podatnicy.

  Pisząc zupełnie poważnie, za chwilę nawet w takich Ząbkowicach czy Ziębicach, wybrani z nominacji PO będą wprowadzać:

  -- strefy czystego transportu, czyli starszym autem NIE WIEDZIECIE w ogóle do miasta, a nowszym, ale spalinowym również .. już od 2025 roku.

  -- powstaną komisje (na wzór sowieckich) które będą sprawdzać stan realizacji unijnych dyrektyw polegających na "ratowaniu planety", a detalicznie, kto nie będzie miał ocieplonego budynku, wymienionych okien i pompy ciepła, ten najpierw zostanie KARANY (to nie żart) , a jak nie zapłaci, to po prostu dostanie UWAGA, TO RÓWNIEŻ NIE ŻART eksmisję z własnego lokum.

  Powyższe, to najbardziej spektakularne "sukcesy" bandy zwanej żartobliwie PO-PiS.
  Natomiast w tzw. międzyczasie będzie MNÓSTWO pomniejszych, ale równie "mądrych" rozporządzeń i zarządzeń.

  Jeśli ktoś nie wierzy w to co napisałem wyżej, to proponuję przeczytać to ponownie już w lipcu tego roku, albo pod koniec roku i porównać z rzeczywistością.

  Mam nadzieję, że jak dostaniecie WSZYSCY mocno po dupie i zbiedniejecie do poziomu o którym już dawno w Polsce się zapomniało, to skojarzycie to z Waszymi wyborami tych "postępowych" pajaców.

 • 2024-04-08 00:48:30

  gość: ~srakitam

  @~takitam
  Śpij już nie pier.ol jak zawsze

 • 2024-04-08 03:25:06

  gość: ~donek

  @~srakitam
  Typowy wyborca PO. ZERO konkretów na temat, chamstwo i obrażanie.
  Jak nie masz nic do powiedzenia konkretnego to WON ćwierćmózgu.

  Takie komentarze parchów powinien usuwać administrator, a nie jak już coś
  usuwacie, to tylko to co jest dla was niewygodne..

 • 2024-04-08 07:13:04

  gość: ~Ło matko

  @~donek
  Biedny pisi wyborco przegranych

 • 2024-04-08 00:59:52

  gość: ~Abc

  @~takitam
  Bolo idz spac

 • 2024-04-08 22:29:07

  gość: ~Śmieszek

  @~takitam
  Strefy czystego transportu w mieście +/- 10 tys. mieszkańców? Chłopie, nie wiem co Ty ćpasz ale odstaw, bo Ci to nie służy

 • 2024-04-08 03:34:24

  gość: ~Zainteresowany

  Kto mi podpowie, jakie zadłużenie ma Gmina Ząbkowice? Mam nadzieję, że spłaci to Nasz burmistrz. Ps. Nie jestem z PiSu.

 • 2024-04-08 04:54:48

  gość: ~GoT

  @~Zainteresowany
  Zdajesz sobie sprawę z tego, że cały kraj jest zadłużony? Ba, właściwie nie ma państwa na świecie, które nie posiada zadłużenia.

 • 2024-04-10 08:28:38

  gość: ~jaion

  @~GoT - cały świat jest zadłużony to i nasza gmina ma tak samo być zadłużona? Czyli podatki do góry to jest priorytet????

 • 2024-04-08 07:00:21

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Zainteresowany
  Tak tylko ten człowiek którego wybraliście, zadłużył gminę choćby nawet basenem

 • 2024-04-08 07:11:26

  gość: ~Ło matko

  @~Mieszkaniec
  Na który chodzą ty i twoja rodzina lub znajomi. Taki cud.

 • 2024-04-08 04:52:14

  gość: ~Cuda

  Kamieniec i Bardo BRAWO!!!

 • 2024-04-08 06:05:04

  gość: ~Kaczmarski

  @~Cuda
  Nareszcie!!!!

 • 2024-04-08 05:35:06

  gość: ~Rol

  Deryło Noszczak Wróbel ,matko sami deb...co oni reprezentują

 • 2024-04-08 05:51:52

  gość: ~Mieszkanka

  @~Rol
  Nareszcie skończy się w Kamiencu szantarz i nienawiść do drugiego człowieka.Brawo dla tych którzy chcieli zmiany .Rada super gratulacje .Mam nadzieję że Pan Bierut zrezygnuje z radnego.

 • 2024-04-08 06:33:05

  gość: ~Gość

  @~Mieszkanka
  Teraz to dopiero się zacznie poniżanie, debilizm, niekompetentni ludzie na stanowiskach

 • 2024-04-08 06:44:20

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Gość
  Chyba Ci się już tyłek pali kompetentny człowieku

 • 2024-04-08 18:41:54

  gość: ~Z Kamieńca

  @~Gość
  Faktycznie...Ci, którzy byli do tej pory są baaardzo kompetentni...
  Na same twarze jak się spojrzy- bije od nich taka mądrość...No nic tylko brać przykład :)))))))

 • 2024-04-08 05:53:36

  gość: ~Lol

  @~Rol
  A kim był Tadek i cała reszta...

 • 2024-04-08 06:11:59

  gość: ~Hggg

  @~Lol
  Najlepsze jes to ,ze ich nie ma juz w radzie.Czerniec nie jest juz burmistrzem,nie ma przydupasów.Oni juz nic nie zrobią i nic nie mogą

 • 2024-04-08 06:18:21

  gość: ~Onet

  @~Hggg
  Jeszcze dużo pracy aby uporządkować tych przydupasów, a lista jest długa... najważniejsze, że jest zmiana i skończy się ten marazm, obłuda i brak fachowości więc tylko czeka nas lepsze!!!

 • 2024-04-08 06:39:06

  gość: ~Serio

  @~Onet
  Marazm, obłuda i brak fachowości to dopiero nadchodzi, lateksy na dupsku i do urzędu

 • 2024-04-08 07:10:30

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Onet
  No teraz już możecie wystawić nekrolog dla Kamieńca tak jak wcześniej dla waszego klubu bo klubu też nie będzie, on chce tylko władzy dla swoich interesów, sami się przekonacie, żal mi was

 • 2024-04-08 07:55:54

  gość: ~Papa

  @~Rol
  Cenarski,Włoch i Krekora to dopiero "tytani" intelektu.

 • 2024-04-08 15:43:45

  gość: ~Kamieniec

  @~Rol
  Widać elokwencję w wypowiedzi...
  Zapewne posiadasz bardzo duży iloraz inteligencji...

 • 2024-04-08 06:24:40

  gość: ~Robert

  Jak tam Marcinku? Zabolał Zamek, co?

 • 2024-04-08 06:33:29

  gość: ~Ech

  Bardo ,udało się .:}}}

 • 2024-04-08 06:56:58

  gość: ~Wyborca

  Tak się płaci panie Marcinie Czerniec za układ z PiS. Zawsze pisałem ,że robi pan wielki błąd wiążąc się z tak skorumpowaną władzą . To musiało się tak skończyć . Zapomniał pan i zwykłych mieszkańcach ,pytał pan tylko swój twardy elektorat ,a pozostali mieli duźo pytań i próśb .

 • 2024-04-08 07:15:38

  gość: ~Gość

  @~Wyborca
  Kowal razem ze swoją bandą zniszczy wszystko i tyle w temacie

 • 2024-04-08 08:02:42

  gość: ~Polak

  @~Gość
  Marcinek i jego ludzie zadarli z klubem i to głównie tutaj upatrywałbym porażki w wyborach.To tak dla pamięci przyszłych kandytatów na radnych.

 • 2024-04-08 07:15:39

  gość: ~Ktoś

  Śpicie jeszcze PISowskie trolle czy płaczecie po wielkiej porażce?

 • 2024-04-08 07:48:41

  gość: ~Uuu

  Już dawno było wiadomo, że w Kamieńcu jest patologia, ale żeby aż tak?

 • 2024-04-08 07:54:46

  gość: ~zzz

  Ile tu jadu i nienawiści, za jakiś czas połkniecie własne języki.

 • 2024-04-08 08:14:01

  gość: ~Mieszkaniec

  @~zzz
  Dokładnie, tyle co jadu pisowcy wylewali na wszystkich wokół to brak słów.

 • 2024-04-08 08:03:55

  gość: ~Nareszcie

  BRAWO KAMIENIEC!!!
  GRATULACJE DLA PANA SYLWESTRA I JEGO EKIPY.

 • 2024-04-08 08:27:33

  gość: ~Dziubdziuś

  Ale jaja i lasery nie pomogły Hahahahahahahahahahahahhahhahahhaahaha.

 • 2024-04-08 08:31:13

  gość: ~Bardo

  Cieszymy się zmianami na lepsze ??? Ja się wstrzymam z taką opinią. Poczekam 5 lat….

 • 2024-04-08 09:41:44

  gość: ~pio pio

  Wygrała sprawiedliwość w Ząbkowicach Orzeszek wygrał i nawet 2 tury nie będzie.Porażka PiSU nie tylko w dużych miastach ale także w Ząbkowicach hehe

 • 2024-04-08 10:05:45

  gość: ~nameless

  Wicestarosta przepadł z kretesem, nie będzie go w radzie powiatu.

 • 2024-04-09 09:07:32

  gość: ~Ehh

  @~nameless
  A szkoda…

 • 2024-04-08 10:15:19

  gość: ~Koniec

  Ale niespodzianka nie wierzę byłam pewna, że ludzie w Kamieńcu znowu się nabiorą na ciebie, szok co to się stało ty nie dałeś rady, ale podziękować trzeba...

  Dziękujemy za Wenecję na ogrodowej i centrum z Pszczyny przesiadkowe, dziękujemy za stadion narodowy w komponowany w piaszczyste rowy, dziękujemy za obwodnice byśmy mogli omijać dziurawe ulice, dziękujemy za zbiornik retencyjny w Starczowie, aby rzeki płynęły w każdym rowie, dziękujemy za dotacje sportowe i biegi przełajowe oraz medale kolorowe tak przez ciebie cenione, dziękujemy za pokazy w szkołach i przedszkolach aby dzieciom to nie zostało w głowach, dziękujemy że dbałeś o siebie teraz będziesz wiedział kiedy być w potrzebie, więc i radę wielką swą zabierasz może coś dla Jordanowa sprzedaż, tak się kończy twoja przygoda mnie nie jest nawet szkoda, a na pamiątkę dzwon zabieraj abyś na toyotę nazbierał i historia pałacu jest prawdziwa tylko w niej ciebie ni ma, mimo wszystko życzę ci najlepszego bo Kamieniec ma już bardziej zaradnego!!!

 • 2024-04-08 15:47:18

  gość: ~Kamieniec

  @~Koniec
  Brawo!!!!

 • 2024-04-10 12:05:54

  gość: ~Anonim

  ostatnio dodany post

  @~Koniec
  Za 5 lat zobaczymy, teraz się wstrzymam od komentarzy, daję kredyt zaufania nowej władzy, z 11 radnych to z 5 osób inteligentni ludzie, reszta.... A przyszły Burmistrz jest inżynierem,więc może nie będzie źle.

 • 2024-04-08 10:28:13

  gość: ~Mieszkaniec222

  Bardo się przebudziło - brawo dla nowego burmistrza Pani Marty. Pan Ż na emeryture, koniec układów nastanie!. Gratulacje dla Kamieńca i Grzegorza. WYNIKI pokazują gdzie Pisu miejsce.

 • 2024-04-08 10:47:22

  gość: ~Junior

  Brawo Marta.

 • 2024-04-08 13:43:44

  gość: ~Obserwatortegokina

  Kino ! Dostały się osoby do Rady w Stoszowicach które jeździły po obecnej Pani Wójt mimo że od niej startowali twierdząc ze się do niczego nie nadaje i najlepsze jest to że dostał się Pan który twierdził że nie będzie znów startował bo tam są same De**le a tymi De***mi ozdobił sobie ogród stawiając plakat obok swojego domu z uśmiechem od ucha do ucha.
  Niby Pan T. nagle pojawił się w gminie startując na Wójta ale wielu mu nie brakło do wygranej a Obecna Pani Wójt kilka lat a tu ledwo ledwo przewaga stu paru głosów to nie powód do dumy!
  Więc znów będą robić co chcą i zasłaniać się ustawami. Większość radnych nieporadnych z jednego jak i z drugiego komitetu

REKLAMA