Express-Miejski.pl

Wywiad z burmistrzem Krzysztofem Żegańskim

Krzysztof Żegański funkcję burmistrza Barda sprawuje od 2006 roku

Krzysztof Żegański funkcję burmistrza Barda sprawuje od 2006 roku fot.: UMiG Bardo

O dobiegającej końca kadencji i inwestycjach mówi Krzysztof Żegański, burmistrz miasta i gminy Bardo, ubiegający się o reelekcję w tegorocznych wyborach samorządowych.

Express-Miejski.pl: Panie burmistrzu, spotykamy się niemal na finiszu najdłuższej kadencji w historii samorządu. To dobry moment na podsumowanie. Jaka to była kadencja?

Krzysztof Żegański: Minęło już 18 lat od kiedy po raz pierwszy, dzięki głosom mieszkańców gminy Bardo, objąłem zaszczytną dla mnie funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Bardo. Ten czas z pełnym przekonaniem mogę określić mianem najważniejszego w swoim życiu zawodowym. Podczas mijającej kadencji zdarzały się momenty trudne, którym musiałem stawić czoło  - pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja oraz brak wykonawców na rynku inwestycyjnym. Pomimo narastających wyzwań, udało mi się zabezpieczyć realizację wszystkich inwestycji i zadań istotnych z punktu widzenia mieszkańców naszej gminy. To potwierdza, że potrafię zarządzać w niepewnych i niestabilnych czasach.

Express-Miejski.pl: Które trzy zrealizowane inwestycje są najistotniejsze z pana punktu widzenia?

Jest wiele inwestycji, które w tym czasie udało nam się zrealizować. Ale jeśli mnie Pan pyta o trzy te najistotniejsze, to muszę tutaj wymienić budowę sieci wodociągowej w Opolnicy i Janowcu, budowę upragnionej przez mieszkańców Grochowej świetlicy wiejskiej oraz remonty i modernizacje dróg gminnych. Wymienię tutaj tylko kilka ulic w Bardzie: Główna, Noworudzka, Grunwaldzka, Lipowa, Kościuszki, Mickiewicza, Jagiellońska, Chabrowa, Wrzosowa oraz drogi gminne w Grochowej, Opolnicy i Dzbanowie. Dużo środków też zainwestowaliśmy w infrastrukturę sportową, tj. korty tenisowe i boisko treningowe wraz oświetleniem, szatnie dla sportowców. Pytał Pan mnie o trzy? W przypadku inwestycji w Gminie Bardo , to jest niemożliwe żeby wymienić tylko trzy inwestycje.

Express-Miejski.pl: W minionej kadencji gmina Bardo mocno postawiła na realizację inwestycji drogowych. Od kilku lat w mieście funkcjonuje Centrum Seniora. Jego realizacja okazała się strzałem w dziesiątkę?

Uważam, że to był dobry czas jeśli chodzi o działania inwestycyjne. Jak już wymieniłem udało nam się zmodernizować wiele dróg gminnych, transportu rolnego, ale to też wspófinansowanie dróg należących do powiatu, np. ul. Główna w Bardzie, droga w Brzeżnicy (I etap), którą wsparliśmy ponad 900 tys. zł. To także chodnik w Przyłęku oraz dołożyliśmy 64 tys. do dokumentacji projektowej na remont drogi od krajowej ósemki do Przyłęku. Bez naszego wsparcia tych inwestycji  by nie było, albo w późniejszym czasie. Jak Pan słusznie zauważył nasze działania, to nie tylko remonty dróg, albowiem wykonaliśmy szereg ważnych inwestycji, które służą mieszkańcom oraz turystom. W grudniu 2022r. otworzyliśmy Centrum Seniora wraz z rehabilitacją. Mieszkańcy naszej gminy mogą skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych na bardzo dobrym sprzęcie i przy 80 proc. dopłaty. Budynek, w którym znajduje się Centrum Seniora przeszedł kapitalny remont, działa w nim także Centrum Kultury, w którym prowadzone są liczne zajęcia dla seniorów tj. zumba senior, zajęcia sprawnościowe, wyjazdy na basen oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży np. zajęcia komputerowe, artystyczne, wycieczki i wiele innych, których nie sposób tutaj wszystkich wymienić. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie odpowiedniego.

Express-Miejski.pl: W ostatnim czasie samorząd podpisał umowę na realizację wielomilionowej inwestycji, jaką ma być Centrum Turystyki Rowerowej. Kiedy ruszą pierwsze prace, co obiekt będzie miał w swojej ofercie?

Na to przedsięwzięcie otrzymaliśmy ogromne dofinansowanie. Będzie to największa inwestycja w historii naszej gminy. Z budżetu gminy dołożymy do tego zadania zaledwie 10%. Zakończenie jej budowy zaplanowane jest na wiosnę 2026 roku. Dzięki realizacji tej inwestycji, powstanie jeden z większych i najlepiej przygotowanych kompleksów dla rowerzystów w województwie. Inwestycja posłuży turystom i mieszkańcom gminy. W skład tej inwestycji wejdą ścieżki rowerowe, hotel, infrastruktura rowerowa, a przede wszystkim dzięki powstaniu tego kompleksu zostaną utworzone miejsca pracy dla ponad 20 naszych mieszkańców. Tutaj też powstanie Bardzki Rowerowy Park Umiejętności.

Express-Miejski.pl: W trakcie realizacji jest też budowa skate parku…

Jesteśmy po podpisaniu umowy na realizację tego zadania. Nie ukrywam, że mieliśmy problemy z wyłonieniem wykonawcy, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Bardzo zależało mi na tym, aby ta inwestycja powstała. Od wielu lat młodzi bardzianie zabiegali, by takie miejsce stworzyć. Podczas tej kadencji spotkałem się z nimi i obiecałem im to. Dzisiaj z satysfakcją, ale też ulgą mogę powiedzieć, że nie zawiodłem i  dotrzymałem danego słowa. Już jesienią powstanie skatepark wraz z placem zabaw, które nazwiemy ADAMEK. Ta nazwa pochodzi od imienia śp. Adama Rynkowskiego, który umarł kilka lat temu i był jego pomysłodawcą. Cieszę się, że młodzież będzie miała swoje miejsce spotkań. Na bazie tego miejsca, już powstało kilka pomysłów, które chcemy zrealizować razem z młodymi. Ale o tym porozmawiamy przy okazji otwarcia skateparku.

A jeśli mówimy o parku, to przy tej okazji chciałbym przekazać także informację, że wkrótce otrzymamy środki, które przeznaczymy m.in. na rewitalizacje parku za Nysą. Jest to kolejne miejsce, na które mieszkańcy podchodzą z sentymentem i nie ukrywam, że ja również. Niestety, wielka powódź zdewastowała je na dobre i przez lata nie mogliśmy sobie pozwolić na taki wydatek z budżetu gminy. Czekaliśmy na odpowiednie możliwości pozyskania środków, które będą mogły być wydatkowane na ten cel. Dziś już wiemy, że będziemy mogli uporządkować ten teren poprzez  nasadzenia roślinności i montaż małej architektury wraz z oświetleniem monitoringiem i ogrodzeniem terenu.  

Express-Miejski.pl: Gmina pozyskała też środki na remont i modernizację przedszkola w Bardzie.

Tak, na ten cel otrzymaliśmy blisko 1,5 mln zł. Całość inwestycji to ok. 1,9 mln zł. Dzięki dofinansowaniu przedszkolaki otrzymają wyremontowane sale, łazienki, które zostaną dostosowane do wieku maluchów, zakupimy materiały i pomoce dydaktyczne, meble oraz powstanie nowe, osobne wejście do przedszkola. W ramach tego projektu kadra pedagogiczna weźmie udział w szkoleniach oraz dokształcaniu, a maluchy pojadą na wycieczki edukacyjne. To przedszkole będzie Przedszkolem Marzeń i tak tez brzmi nazwa tego projektu.

Express-Miejski.pl: A jak wygląda współpraca z gminnymi OSP?

Gmina również inwestuje wiele środków w bezpieczeństwo mieszkańców poprzez inwestycje w Ochotnicze Straże Pożarne. W mijającej kadencji kładłem nacisk na odpowiednie finansowanie poszczególnych jednostek. W naszej gminie są cztery jednostki OSP, w tym trzy wpisane do KSRG. Cieszę się, że udało nam się zakupić samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Brzeźnica, a także wybudowaliśmy nowy garaż, doposażaliśmy wszystkie jednostki w sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz wspieramy młodzieżowe drużyny pożarnicze. W planach mam zakupienie lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla OSP w Bardzie i w Dzbanowie oraz quadów oraz dalsze doposażenie jednostek OSP.

W wielkim skrócie opowiedziałem o mijającej kadencji. Ponieważ przy dużych inwestycjach, realizujemy także szereg mniejszych, ale równie ważnych zadań. Są to m.in.: place zabaw, modernizacje infrastruktury sportowej, montaż oświetlenia ulicznego oraz wymianę opraw świetlnych. Również stale podnosimy jakość oferty kulturalnej i sportowej. Organizujemy wspaniałe koncerty i wydarzenia. Dni Barda. Święto Piernika i Jarmark Wielkanocny przyciągają swoją wyjątkowością rzeszę uczestników. Bardo, często wymieniane jest w rankingach ogólnopolskich portali internetowych jako miejsce, które warto odwiedzić. To wspaniałe, że tak wiele udało się dokonać. Cieszy mnie to i motywuje do dalszego działania na rzecz rozwoju naszej gminy.

mat. sponsorowany

REKLAMA