Express-Miejski.pl

Uwaga na pieszych! Uwaga piesi! Policja apeluje o ostrożność

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: Policja.pl

W miesiącach jesienno-zimowych policja odnotowuje najwięcej wypadków z udziałem pieszych w stosunku do pozostałych miesięcy roku.

Błąd popełniony na drodze, nieuwaga, lekkomyślność, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, dla kierowcy często kończą się jedynie uszkodzeniem pojazdu, natomiast w przypadku pieszego obrażeniami ciała albo nawet śmiercią.

W 2022 roku Policja odnotowała 4 762 wypadki z udziałem osób pieszych, w których zginęło 460 pieszych, a 4 367 pieszych odniosło obrażenia ciała. W zdecydowanej większości wypadków (blisko 76%) winę za ich spowodowanie ponoszą kierujący pojazdami. Niestety także piesi swoim zachowaniem, ryzykownymi nawykami, nieznajomością przepisów, doprowadzają do tragedii na drodze (spowodowali prawie 23% wypadków).

Pieszy poruszający się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany ( z pewnymi wyjątkami) używać elementów odblaskowych. Nic nie stoi na przeszkodzie by używać ich również poza obszarem zabudowanym, szczególnie w miejscach słabo oświetlonych. Pieszy również jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz nie może wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, a także spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi.

Apelujemy do kierujących i pieszych o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i uważne obserwowanie drogi, a także poszanowanie praw innych uczestników ruchu.

Pieszym przypominamy, że poruszając się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Niewielki odblask może uratować życie i zdrowie.

KPP Ząbkowice Śląskie

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Uwaga na pieszych! Uwaga piesi! Policja apeluje o ostrożność

    2023-11-27 19:43:43

    gość: ~Kierowcą

    ostatnio dodany post

    A piesi to święte krowy i nie patrzą się jak przechodzą. A później powinni im pisać na nagrobkach zginąlem bo miałem pierwszeństwo

REKLAMA