Express-Miejski.pl

Niezwykłe odkrycie podczas remontu kościoła w Doboszowicach

Oględziny kapsuły czasu znalezionej podczas remontu wieży kościoła w Doboszowicach

Oględziny kapsuły czasu znalezionej podczas remontu wieży kościoła w Doboszowicach fot.: Dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

18 października w domu parafialnym przy kościele pw. św. Mikołaja w Doboszowicach miały miejsce oględziny kapsuły czasu znalezionej podczas remontu wieży kościoła.

W spotkaniu zwołanym na wniosek Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu wzięli udział dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu dr Janusz Gołaszewski i starszy kustosz dr Bartosz Grygorcewicz z Oddziału Archiwum w Kamieńcu Ząbkowickim, a także wicestarosta powiatu ząbkowickiego oraz przedstawiciele służb konserwatorskich i archeologicznych i księdza proboszcza Wojciecha Draba.

Miedziana tuba o nietypowych wymiarach zaledwie 17 na 3 cm, po otwarciu ukazała całą swoją zawartość, na którą składał się 7 kartek na żywność, m.in. chleb, mięso, jaja i tłuszcz z okresu Wielkiej Wojny, dokument spisany na papierze apreturowanym, datowany na 1918 r., w którym jest mowa o remoncie wieży kościoła, a także kilkadziesiąt monet z okresu od XV do XX stulecia. Wspomniany dokument i kartki na żywność, najprawdopodobniej trafią do zasobu Oddziału Archiwum w Kamieńcu Ząbkowickim, a monety do muzeum. Ostateczną decyzję podejmie konserwator zabytków.

Jest to już kolejne znalezisko w ostatnich kilku latach. Jeżeli remont następnych kościołów na Dolnym Śląsku przyniesie tak cenne pamiątki z przeszłości, należy się spodziewać znacznego uzupełnienia i tak już ogromnego zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Dr Janusz Gołaszewski – Dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA