Express-Miejski.pl

Strefa Aktywności Gospodarczej w Stoszowicach oficjalnie otwarta. Jest zainteresowanie inwestorów

Inkubator Przedsiębiorczości 2.0 oddany do użytku. Strefa Aktywności Gospodarczej w Stoszowicach oficjalnie otwarta

Inkubator Przedsiębiorczości 2.0 oddany do użytku. Strefa Aktywności Gospodarczej w Stoszowicach oficjalnie otwarta fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Przedsiębiorczość jest kluczowym motorem rozwoju gminy, generując dodatkowe dochody do budżetu i tworząc miejsca pracy.

Wiedzą o tym w Stoszowicach, gdzie 20 października miało miejsce oficjalne otwarcie Strefy Aktywności Gospodarczej. To na jej terenie w ostatnich miesiącach powstał pierwszy potężny obiekt o powierzchni użytkowej ponad 2.5 tys. m2 dla przedsiębiorstw z branży auto-moto, automatyki i mechaniki oraz nowych technologii i IT. To Inkubator Przedsiębiorczości 2.0, którego oddanie do użytku ma być pierwszym krokiem do rozwoju liczącej ponad 15 hektarów stoszowickiej Strefy Aktywności Gospodarczej należącej do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (podstrefa Stoszowice).

Oprócz włodarza gminy Pawła Gancarza w otwarciu wzięli udział samorządowcy w osobach m.in. Cezarego Przybylskiego - marszałka województwa, starosty Romana Festera i jego zastępcy Waldemara Wiei, a także radni gminy, dyrektorzy jednostek, sołtysi oraz osoby zaangażowane w realizację projektu.

Największa w ostatnim czasie inwestycja na terenie stoszowickiej gminy realizowana była w dwóch etapach jednocześnie. Pierwszy polegał na budowie Inkubatora Przedsiębiorczości 2.0, natomiast druga część związana była z budową drogi wewnątrz strefy oraz uzbrojeniem całej Strefy Aktywności Gospodarczej w niezbędne media. Łącznie całość prac kosztowała blisko 29.5 mln zł, a z gminnej kasy na ten cel wydatkowano niespełna 3.8 mln zł. Pozostałe środki pochodziły z funduszy unijnych. Zarówno obiekt jak i infrastrukturę drogową wybudowano w zaledwie kilka miesięcy, a realizacją zadań zajęły się firmy Projprzem Budownictwo sp. z o.o z siedzibą w Bydgoszczy w zakresie budowy inkubatora wraz z zagospodarowaniem terenu oraz firma Budbis z Nysy w zakresie budowy drogi w strefie wraz z uzbrojeniem terenu całej strefy w media.

Wójt Paweł Gancarz po powitaniu przybyłych gości zrelacjonował pokrótce jaką drogę musieli przejść urzędnicy, aby dziś móc cieszyć się z otwarcia stoszowickiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Cały proces realizacji tego przedsięwzięcia rozpoczął się końcem 2014 roku. To wtedy podjęto pierwsze kroki do tego, by taka strefa powstała. Samorząd przez lata kilkukrotnie próbował otrzymać środki zewnętrzne na realizację tak dużej inwestycji, ale bez skutku. Udało się to dopiero w ostatnim czasie pozyskując blisko 20 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. 

- Budowa Inkubatora Przedsiębiorczości 2.0 była pierwszym, odważnym krokiem wykonanym przez gminę Stoszowice, który pokazał innym, że w tym miejscu da się coś zrobić. Jest to gigantyczna inwestycja o wartości blisko 30 mln zł. Na każdym etapie tej inwestycji zastanawialiśmy się, czy wchodzić w ten projekt, czy nie. Tak duże dofinansowanie zewnętrzne to z jednej strony duży wysiłek dla nas wszystkich, a z drugiej gigantyczne wsparcie. Nie można ukrywać, że jak na nasze możliwości projekt był bardzo duży - mówił wójt i informował, że w sąsiedztwie inkubatora planowane są kolejne inwestycje, których realizacja ma rozpocząć się już w przyszłym roku. Dwóch inwestorów zakupiło bowiem grunty pod kolejne duże przedsięwzięcia.

W dalszej części głos zabrała skarbnik gminy Katarzyna Ruszkowska, która była jedną z kilku osób odpowiedzialnych za realizację projektu z ramienia gminy. Opowiedziała m.in. o ogromnej determinacji pracowników urzędu gminy, aby ten projekt zrealizować. Marszałek Cezary Przybylski dodawał, że Dolny Śląsk jest jednym z liderów jeśli chodzi o dynamikę rozwoju gospodarczego regionów Unii Europejskiej, a takie inwestycje tylko to potwierdzają. Wspominał, że województwo nie rozwija się w równym tempie. Są obszary, które rozwijają się wolniej, w tym m.in. południe Dolnego Śląska, ale takie inwestycje są impulsami do tego, aby ten trend przełamać.

Tak potężnej inwestycji gratulował też władzom stoszowickiej gminy starosta Roman Fester. Wspominał m.in., że takie obiekty generują dodatkowe dochody do budżetu, a także oferują nowe miejsca pracy. Gratulował urzędnikom odwagi w realizacji tak dużej inwestycji i z uznaniem wypowiadał się o tempie realizacji zadania i pracy, jaką zespół ludzi włożył w to, by tak duże przedsięwzięcie powstało w tak krótkim czasie.

Po wystąpieniach gości odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi, a następnie krótkie zwiedzanie obiektu.

Inkubator Przedsiębiorczości 2.0 to głównie hala badawczo-produkcyjna, ale nie tylko. W obiekcie znajdują się także pomieszczenia biurowe, sala szkoleniowa, pomieszczenia magazynowe oraz pomieszczenia socjalno-techniczne. Zadanie za blisko 30 mln zł w swojej częście obejmowało też budowę drogi dojazdowej, parkingów, placu manewrowego oraz uzbrojenie terenu Strefy Aktywności Gospodarczej w niezbędne media, takie jak sieć wodociągowa, kanalizacyjna i przyłącze gazowe.

em24.pl

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Strefa Aktywności Gospodarczej w Stoszowicach oficjalnie otwarta. Jest zainteresowanie inwestorów

  2023-10-20 22:33:52

  gość: ~Olo

  Nie ma to jak otworzyć pustą hale - Bareja

 • 2023-10-23 13:51:38

  gość: ~123

  @~Olo
  Bareja to był, ale na otwarciu invewst parku na ul. Cukrowniczej, otworzyli pustą halę, bez mediów, bez odbiorów zjechali się pisowcy z całego regionu, przecieli wstęgę, narobili fotek, odbębnili sukces przed wyborami i tyle ich widzieli.. hala stoi pusta i do niczego się nie nadaje

 • 2023-10-21 08:30:49

  gość: ~Gjk

  To co , wyborcy Herr Tuska , Tygryska i Płaczki. Od nowego roku likwidacja rządowych tarcz i wszyscy razem znów będziecie krzyczeć ***** *** , prawda? Ponoć 70 % ceny energii w górę, ale wy dalej ***** ***.

 • 2023-10-21 15:50:25

  gość: ~123

  @~Gjk
  Daj już spokój pisi tępy głąbie.

 • 2023-10-21 19:06:09

  gość: ~ginekolog

  Hej Młodzieży POlskiej chcieliście jeb...ć PiS, teraz PO razem z PSL i hujownią wyje....e was...Będziecie się skrobać na POtęge

 • 2023-10-21 19:51:07

  gość: ~Adam

  @~ginekolog
  Spadaj na Węgry albo Białoruś tam mają podobne zarządzanie do pisiorow

 • 2023-10-21 20:04:14

  gość: ~olo

  @~Adam boli du-pa ma boleć

 • 2023-10-22 00:24:53

  gość: ~takitam

  PRL wraca na pełnej kurtyzanie i .... TAK SAMO SKOŃCZY.

 • 2023-10-22 08:18:11

  gość: ~Vjk

  Co łączy KO , Trzecia Drogę i PSL ? Nienawiść do Polski, nienawiść do rodaków. Jak można było oddać kraj w takie ręce?! Gdzie etyka?!

 • 2023-10-22 08:53:30

  gość: ~mieszkaniec 12

  Nie wszystkie drogi gminne są oświetlone, a Gancarz otwiera świeżutki asfalcik OŚWIETLONY - gdzie?? w szczerym polu, a ty podatniku płać za prąd. Tak rządzi Gancarz, niedoszły senator bez poparcia społecznego!!!

 • 2023-10-22 10:04:50

  gość: ~jakośtam

  a jakie nowe miejsca pracy? w jakiej cenie można wydzierżawić?? informacja o wysokości opłat będzie upubliczniona??, czy po plecach za darmo dostaną znajomi?? kłamstwa na dzień dobry

 • 2023-10-22 10:07:25

  gość: ~mieszkaniec

  3,8 miliona długu!!! na oświetlony asfalt w polu!!, DZIĘKUJEMY RADNYM I SOŁTYSOWI, SKANDAL

 • 2023-10-23 00:22:08

  gość: ~Teresa

  @~mieszkaniec
  Naucz się najpierw czytać sprawozdania finansowe, co z czego wynika, kredyt na inwestycję nie jest długiem mądralo

 • 2023-10-23 16:51:56

  gość: ~takitam

  ostatnio dodany post

  @~Teresa

  ... hmmm ...kredyt to środki które zainteresowanemu udziela najczęściej bank (jako wierzyciel) naliczając sobie (co oczywiste) odsetki od kredytu, bo dokładnie z tego żyją banki.

  Kredytobiorca (jako dłużnik) ma obowiązek spłaty kredytu, czyli .... JEST ZADŁUŻONY w banku.

  Zatem .... kredyt TO DŁUG.

  No chyba, że znasz jakiś bank lub instytucję finansową, która udziela kredytu którego NIE TRZEBA SPŁACAĆ, to jestem w stanie zapłacić za takie informacje, czyli kto tak robi ?

 • 2023-10-23 13:24:10

  gość: ~mieszkaniec

  "kredyt na inwestycje nie jest długiem"? a czym jest? kto spłaca kredyt?? odpowiedz sobie sam{a}

REKLAMA


REKLAMA