Express-Miejski.pl

Bogini Zwycięstwa znów spogląda na Pałac Marianny Orańskiej i Kamieniec Ząbkowicki [video]

Bogini Zwycięstwa znów spogląda na Pałac Marianny Orańskiej i Kamieniec Ząbkowicki

Bogini Zwycięstwa znów spogląda na Pałac Marianny Orańskiej i Kamieniec Ząbkowicki fot.: UMiG Kamieniec Ząbkowicki

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Nike, po 77 latach wróciła na swoje miejsce, jakie historia wyznaczyła jej ponad 150 lat temu.

Kolumna Zwycięstwa od podstawy łącznie z figurą bogini liczy sobie 14 metrów. Jest doskonale widoczna nie tylko z sal pałacowych, ale terenu przylegającego do parku pałacowego. - Wczoraj czekała na sprzyjającą pogodę, dzisiaj rano była jeszcze na ziemi, ale teraz już można ją podziwiać w pełnej krasie - informuje burmistrz Marcin Czerniec.

Pomnik Nike, który stanął przed pałacem przeszło 150 lat temu był oficjalnym symbolem zakończenia budowy kamienieckiego pałacu, która trwała przeszło 30 lat. W środę 8 maja 1872 roku, wraz z odsłonięciem pomnika Nike oficjalnie ogłoszono światu zakończenie jak do tej pory największej tego typu inwestycji na naszej ziemi. Wprawdzie jeszcze wiele lat prowadzono drobne prace, urządzano komnaty i tworzono architekturę roślinną w parku, jednak właśnie tę datę przyjmuje się jako zakończenie budowy.

Bezpośrednim pomysłodawcą ustawienia nad grotą po północno – wschodniej stronie pałacu przeszło jedenastometrowej kolumny, na której stanęła trzymetrowa postać Bogini Zwycięstwa, był syn Marianny – Albrecht. Pomnik ten ustawiono dla upamiętnienia dopiero po zakończonej wojnie francusko – pruskiej (1870-1871). Kamieniecki pomnik był wierną kopią dzieła wybitnego berlińskiego rzeźbiarza Christiana Daniela Rauch (1777-1857 ). Jako ciekawostkę można podać, że Rauch w roku 1841 wykonał, na zlecenie Edwarda Raczyńskiego, dla katedry poznańskiej pomnik twórców państwa polskiego Mieszka i Bolesława Chrobrego. Pomnik Bogini to jeden z tych elementów architektury pałacu, który można w stosunkowo łatwy sposób odtworzyć. Pierwowzór po dziś dzień można podziwiać nieopodal zamku Babelsberg (znajduje się on w poczdamskiej dzielnicy Babelsberg – 420 km od Kamieńca Ząbkowickiego).

W kilku książkach przewija się informacja, jakoby kamieniecki pomnik wyszedł spod ręki berlińskiego rzeźbiarza. Nie jest to raczej prawda, ponieważ musiałby go zrobić 15 lat po śmierci. Wprawdzie nie można wykluczyć, że posąg „przeleżał” gdzieś kilkanaście lat, czekając na odpowiednie miejsce na jego ustawienie. Najbardziej prawdopodobną tezą jest to, że była to doskonała kopia wykonana z całą pewnością przez któregoś z uczniów wielkiego mistrza. Współczesną replikę przez prawie rok odtwarzał artysta – rzeźbiarz Piotr Bujak.

Dopiero w połowie lat pięćdziesiątych przewrócono kolumnę. Fragmenty rozbitego posągu podobno można było odnaleźć jeszcze w latach sześćdziesiątych. Kolumna „zniknęła” w niewyjaśnionych okolicznościach. Jedni twierdzą, że została pocięta i zabrana przez jednego z okolicznych kamieniarzy, inni, że trafiła do Śląskiego Wesołego Miasteczka w Chorzowie.

Dziś, po kilkudziesięciu latach Bogini Zwycięstwa powróciła na swoje miejsce i znów spogląda z góry na architektoniczną perełkę jaką jest Pałac Marianny Orańskiej, ale i na cały Kamieniec Ząbkowicki. Dla nas, współczesnych Kolumna Zwycięstwa stanie się symbolem olbrzymiego wysiłku odbudowy. Sens i możliwość spełnienia tak ambitnego planu nie tak dawno wielu osobom był czymś niemożliwym do osiągnięcia, a sam kompleks pałacowo-parkowy wydawał się być skazanym na zapomnienie - dodaje włodarz kamienieckiej gminy. Realizacja zadania odbyła się dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

em24.pl / UMiG Kamieniec Ząbkowicki / Mateusz Gnaczy

28

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Bogini Zwycięstwa znów spogląda na Pałac Marianny Orańskiej i Kamieniec Ząbkowicki

  2023-08-09 23:12:20

  gość: ~takitam

  .... "brawo" .... zapewne mieszkańcy Kamieńca o niczym innym nie marzyli.

 • 2023-08-10 08:43:24

  gość: ~Dawaj

  @~takitam
  Określenie że jesteś buszmenem było zbyt łagodne, jesteś idiotą do sześcianu. Mieszkańcy Ziębic marzą o postawieniu wielkiego posągu wielkiemu myślicielowi, ideologowi i największemu idiocie w powiecie, Tobie o wielkości. Będzie to, pod nazwą, największy środkowy palec albo fallus.

 • 2023-08-10 08:48:49

  gość: ~123

  @~Dawaj
  Donald Tusk dbał o nasze interesy i żyło się dostatniej .

 • 2023-08-13 13:37:31

  gość: ~e5354

  @~123
  grupa tuska juz zaciera rece beda mieli co sprzedac

 • 2023-08-10 09:31:04

  gość: ~Biorę

  @~Dawaj Co dajesz. Tylko nie zalewaj lipy.

 • 2023-08-10 10:41:28

  gość: ~Dawaj

  @~Biorę
  Baja bongo. Nie wiesz o co chodzi więc żyj dalej w nieświadomości jak chłop panszczyżniany.

 • 2023-08-10 08:46:49

  gość: ~Wow

  @~takitam
  Kocham peowcow oni na takie durnoty nie wydawli piniendzy. Poprostu woleli oddać je mafi vat

 • 2023-08-10 10:17:31

  gość: ~Paweł

  @~Wow
  Kogo z mafii Vatowskiej zamknęli ? Słucham .... Aaaa nikogo ? Buhaha

 • 2023-08-10 07:51:59

  gość: ~mnm

  Niesamowita konsekwencja w działaniu na rzecz odbudowy pałacu ze strony Burmistrza , Samorządu oraz ministerstwa kultury. Brawo , brawo i jeszcze raz brawo.

 • 2023-08-10 09:22:40

  gość: ~inny

  "nie będziesz miał innych bogów przede mną"

 • 2023-08-10 10:19:56

  gość: ~Pastor King

  @~inny
  Boga nie ma. Dziękuję, dobranoc.

 • 2023-08-10 15:23:31

  gość: ~Mefisto

  @~Pastor King
  Tak trzymaj brachu , jesteś już mój, tylko zmień nicka do tego co piszesz bo potwierdzasz JEGO istnienie. Wieczorem modlisz się do Stalina , Lenina czy Hitlera, wskaż a przekaże tobie właściwą treść modłów , abyś był wysłuchany. mój telefon 6666

 • 2023-08-11 16:03:46

  gość: ~biblia SRAtana

  @~Mefisto
  Mylisz pojęcia dziecko, pastor to nie Bóg. Zmień nazwę na Gimbazjo, bardziej ci pasuje.

  ps liczba bestii to 616, nie 666. Ale skąd taki matoł mógłby o tym wiedzieć.

 • 2023-08-11 17:32:11

  gość: ~Mefisto

  @~biblia SRAtana
  Widzisz nawet w piekle potrzebują myślących a nienaostrzonych. Twoje cerebrum jest zrogowaciałe,nasiąknięte cieczą nieznanego pochodzenia ( piekielne laboratorium podda to analizie z chwilą przyjścia )i sfermentowane. Zanim zrozumiesz co piszę palnij się własną pięścią w czajnik centralnie między oczy. Kto pisze ćwieku , że Pastor jest Bogiem ?? Pastor w Kościołach protestanckich – duchowny, który pełni obowiązki duszpasterskie w zborze. Pełniąc taką funkcję świadczy o Bogu( czyli nick nietrafiony , a ty mówisz, że Go nie ma ) Gimbazjon bardzo mi schlebia dlatego, że liczę parę tysięcy lat - dziękuje. Betonowy czajniku , podaję numer swojego telefonu, a ty liczbę bestii.Naszej liczby nikt nie zna bo jej nie ma, dzwoni się bezpośrednio do recepcji łączą Ty w ogóle rozumiesz co się pisze :)))))))))))))))))). Matoł Mefisto pozdrawia jesteś następny w kolekcji, takich potrzebujemy, bez mózgu ale z głową na karku :))))))))))))

 • 2023-08-11 22:50:04

  gość: ~Tadzio

  @~Mefisto
  Ojciec dyrektor też niby pełni "obowiązki duszpasterskie", czy to świadczy o Bogu?..
  On, oraz wielu innych facetów w sukienkach, dla większości z nich to tylko sposób na życie.

 • 2023-08-12 06:51:45

  gość: ~XL

  @~Tadzio
  Judasz był apostołem, to że wydał Pana Jezusa nie neguje istnienia Pana Boga. Wykonywanie posługi , a powołanie to są odrębne sprawy. Tak jak w pracy, tam wzór a w domu tyran, lub odwrotnie. Nie ma Boga a jest bestia , skąd się wzięła ??

 • 2023-08-13 22:22:10

  gość: ~real

  @~XL
  Czyli co, twierdzisz, że takich co tylko chowają się za Bogiem i oszukują to nie ma?..
  Niczego nie możesz brać za pewne. Szczególnie w dzisiejszych czasach.

  Mówisz o Bogu.. Pokaż mi może najpierw tą całą miłość, która to niby istnieje.
  A później mów o Bogu.

  Apropo, "Po owocach ich poznacie". Widzisz, gdyby Ewangelia była według Judasza, to na 100% nie uwierzyłbym w ani jedno słowo. U innych (może) kilka procent jestem w stanie dać.

 • 2023-08-14 07:32:12

  gość: ~XL

  @~real
  Piszesz " Czyli co, twierdzisz, że takich co tylko chowają się za Bogiem i oszukują to nie ma?.. " To twierdzenie należy do Ciebie. Jak można chować się za Bogiem ?? , przed można niejako wytłumaczyć.
  Miłość Boża nie tkwi w warunkach naszego życia, ale przejawia się w Jego obecności w naszym życiu.
  Powołując się na ewangelię Judasza powinieneś bardziej znać jej pochodzenie i jak powstała. Pisząc tylko o niej, że istnieje nie wnosisz żadnych dowodów, że masz rację. Pojęcie gnostyk zapewne jest Ci obce, proszę zapoznać się. Proszę pamiętać, że gnostycyzm powstał w połowie II w., a Ewangelia Judasza, jeśli jest prawdziwa, prawdopowodobnie pochodzi z końca II w. Chociaż autentyczność rękopisu jeszcze nie została potwierdzona, najprawdopodobniej tekst ten pochodzi z IV lub V wieku i jest kopią wcześniej istniejącego dokumentu, zredagowanego przez gnostycką sektę Kainitów. Ewangelie gnostyckie, których istnieje jeszcze więcej, nie są dokumentami chrześcijańskimi. Pochodzą z sekt synkretycznych, które włączyły do wiary elementy innych religii. MASZ WOLNĄ WOLĘ W WYBORZE NA SWOJE ŻYCIE.

 • 2023-08-10 11:38:39

  gość: ~Ubezpieczony oszukany

  A ten pryszczaty ryj czego jeszcze nie siedzi w więzieniu pytam się ?!

 • 2023-08-10 11:53:28

  gość: ~Kalofornia

  @~Ubezpieczony oszukany
  Boją się bo by musieli specjalistów na skarb panstwa że stanów sciagac

 • 2023-08-10 12:42:39

  gość: ~andrzej z legnicy

  Gratuluję i pozdrawiam. W zeszłym roku miałem przyjemność odwiedzić pałac i całe wzgórze pałacowe. Wspaniały obiekt, podziw wzbudza ogrom wykonanej pracy. pozdrawiam wszystkich, którzy dołożyli cegiełkę do tego dzieła i dziękuję.

 • 2023-08-10 13:20:00

  gość: ~Mieszkanka Lubnowa

  Super brawo obiekt pięknieje z dnia na dzień brawo i jeszcze raz brawo dla pana Burmistrza oraz wszystkich co przekładają swoją cegiełkę pracą czy finansową.pozdrawiam

 • 2023-08-10 14:37:50

  gość: ~123

  To jest pomnik zwycięstwa miasta kamieniec nad wsią Kamieniec.:):):)

 • 2023-08-10 15:55:13

  gość: ~Marian Orański

  Szkoda ,że bogini nie spogląda na budynki u podnurza Kamieńca

 • 2023-08-10 16:49:24

  gość: ~Może bogini żłobek wyczaruje

  @~Marian Orański

 • 2023-08-13 07:34:23

  gość: ~Alicja Jedynak

  Podziękowania dla tych ludzi ,którzy przywrócili zamek w Kamieńcu do życia.To mozolna praca trwająca wiele lat.Jest piękny i wart podziwu.

 • 2023-08-15 21:37:25

  gość: ~Swój

  To wszystko dzięki Włodzimierzowi Sobiechowi teraz pałac pięknie w Kamieńcu.Jemu część i chwała.

 • 2023-08-16 07:15:33

  gość: ~XL

  ostatnio dodany post

  @~Swój
  W 1984 r., Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu, wydał zgodę na
  przejęcie pałacu przez polsko-polonijną spółkę „Zamek”, reprezentowaną przez p. Włodzimierza Sobiecha. Został on upoważniony do działania przez brytyjskiego majora
  w stanie spoczynku (byłego oficera Armii Polskiej) Felicjana Pawlaka. W pierwszych
  planach, zatwierdzonych przez W.K.Z. planowano w ciągu 5 lat, zaadaptować pałac do
  celów turystycznych. To są prawdziwe początki odbudowy pałacu

REKLAMA