Express-Miejski.pl

III Regionalna Konferencja Historyczna „Kresy Wschodnie - ocalić od zapomnienia” w Srebrnej Górze

	III Regionalna Konferencja Historyczna „Kresy Wschodnie - ocalić od zapomnienia” w Srebrnej Górze

III Regionalna Konferencja Historyczna „Kresy Wschodnie - ocalić od zapomnienia” w Srebrnej Górze fot.: UG Stoszowice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Niemal 150 osób zebrało się w Srebrnej Górze na III Regionalnej Konferencji Historycznej „Kresy Wschodnie-ocalić od zapomnienia”.

Dla zebranych gości wystąpienia przygotowali wybitni wykładowcy, pielęgnujący pamięć o dawnych ziemiach Rzeczypospolitej - prof. Stanisław Nicieja, dr Tadeusz Samborski, dr Jan Engelgard, Jędrzej Majka oraz dr Michał Siekierka. Wykładowcy podzielili się z goścmi swoją bezcenną wiedzą i ciekawymi spostrzeżeniami.

- Wielki szacunek dla tego, jak duży nacisk w swojej działalności poświęcacie na przekazywanie prawdy o losach Polaków na Kresach Wschodnich - mówił Paweł Gancarz, wójt Stoszowic. - Serdecznie dziękuję kapitule Rady Krajowej Środowiska Żołnierzy Polskich Oddziałów Samoobrony z Kresów Południowo-Wschodnich za przyznanie medalu Krzyża Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach. Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie, to dla mnie wielki zaszczyt - dodawał wójt.

Odznaki te zostały wręczone również Ryszardowi Jastrzębskiemu -przewodniczącemu Rady Gminy Kłodzko oraz Robertowi Szwarcowi - członkowi zarządu powiatu ząbkowickiego.

- Serdeczne podziękowania dla wszystkich stowarzyszeń i środowisk działających na rzecz pamięci Kresów. Szczególne podziękowania dla Stowarzyszenia Kresowian z Ząbkowic Śląskich za użyczenie wystawy „Tam byliśmy. Tam żyliśmy. Stamtąd jesteśmy.”, która uświetniła wydarzenie i była chętnie oglądana przez uczestników. Podziękowania dla uczniów szkół w Budzowie, Grodziszczu i Ząbkowicach Śląskich za uczestnictwo i żywe zainteresowanie omawianymi prelekcjami. Wierzę, że wpłyną one na jeszcze większe zainteresowanie wśród Was tematyką kresową. Życzę powodzenia podczas startów w kolejnych konkursach z wiedzy o Kresach Wschodnich, wspomaganych wiedzą zaczerpniętą z wykładów naszych gości. Dziękuję naszym Borowiankom z Przedborowej za muzyczne podsumowanie wydarzenia. Podziękowania dla wszystkich uczestników konferencji. Wasza liczna obecność potwierdza, że tematyka przesiedleń Polaków z Kresów Wschodnich i ich losy nie są Wam obojętne - podsumowywał włodarz gminy.

em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • III Regionalna Konferencja Historyczna „Kresy Wschodnie - ocalić od zapomnienia” w Srebrnej Górze

  2023-06-05 19:10:18

  gość: ~Jarek

  Piękna inicjatywa, brawo Panie Wojcie!

 • 2023-06-06 23:16:55

  gość: ~JAN

  Fantastyczne wydarzenie, goście na wysokim poziomie. Świetna lekcja historii dla dzieci i młodzieży

 • 2023-06-07 09:10:10

  gość: ~dkwlkst

  ostatnio dodany post

  Odznaczenie dla "wójcia", ale jaja

REKLAMA