Express-Miejski.pl

Ostatnia służba. Trzech strażaków-zawodowców z ząbkowickiej komendy przeszło na emeryturę

Ostatnia służba. Trzech strażaków-zawodowców z ząbkowickiej komendy przeszło na emeryturę

Ostatnia służba. Trzech strażaków-zawodowców z ząbkowickiej komendy przeszło na emeryturę fot.: KP PSP w Ząbkowicach Śląskich

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Zaczyna się od rekrutacji, następnie ślubowanie, szkolenia, codzienna służba, aż nadchodzi ten ostatni etap strażackiej drogi. 

Ostatnia zmiana służby, ostatni dźwięk dzwonka i następuje zakończenie służby na rzecz drugiego człowieka i ojczyzny.
 
Tak właśnie wyglądał dzisiejszy poranek w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich. Trzech funkcjonariuszy po raz ostatni usłyszało komendę „służba zdana”. Mowa tu o starszym aspirancie Dariuszu Golisie, młodszym aspirancie Janie Sopuchu oraz młodszym ogniomistrzu Andrzeju Marynowiczu.
 
Wszyscy trzej przygodę z mundurem rozpoczęli od odbycia zasadniczej służby wojskowej, która przygotowała ich do życia w formacji oraz nauczyła: szacunku do munduru, zasad, rozkazów, a także szacunku dla przełożonych oraz podwładnych. Janek w Jednostce w Wędrzynie w kompani czołgów, Andrzej w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków w Gdyni, a Darek w 1 Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu dzięki czemu jego mundur wyjściowy zdobiła Gapa Skoczka Spadochronowego.
 
Wszyscy trzej rozpoczynali swoją przygodę z Państwową Strażą Pożarną od służby kandydackiej przechodząc przez wszystkie etapy pożarniczego życia od stażysty kończąc po drodze szereg szkoleń oraz kursów specjalistycznych.
 
St.asp. Dariusz Golis - dowódca zmiany służbowej 2. Zajmował szereg stanowisk zarówno w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej jak i Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP. Począwszy od Stażysty, przez Dowódcę Zastępu kończąc swoją karierę jako Dowódca Zmiany Służbowej 2. Absolwent Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, wielokrotnie odznaczany za doświadczenie którym wykazywał się w trakcie działań ratowniczo-gaśniczych. Człowiek który wprowadził do naszej Komendy i rozpropagował udział w zawodach TFA - Toughest Firefighter Alive Poland oraz FCC - Firefighter Combat Challenge. Przede wszystkim sportowiec, wielki pasjonat przerzucania ciężkiego żelastwa na siłowni oraz kolarstwa szosowego. Idealny przykład połączenia doświadczenia zawodowego z cierpliwością której nabierał latami.
 
Mł. asp. Jan Sopuch – strażak z krwi i kości. Funkcjonariusz który służbę zaczynał jeszcze w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Ziębicach. Jego ścieżka kariery to stanowiska służbowe od Stażysty kończąc dziś na Zastępcy Dowódcy Zmiany Służbowej 1. Absolwent Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Za wzorowo pełnioną służbę wielokrotnie nagradzany oraz odznaczany. Razem z st.asp. Dariuszem Golisem tworzyli zgrany duet startując w zawodach TFA - Toughest Firefighter Alive Poland oraz FCC - Firefighter Combat Challenge. Człowiek orkiestra angażujący się w szereg akcji charytatywnych i przede wszystkim motor napędowy wszystkich honorowych dawców krwi w naszej Komendzie. W służbie zdeterminowany oraz skuteczny jak robot T 1000 z Terminatora.
 
Mł.ogn. Andrzej Marynowicz – pierwszy funkcjonariusz z uprawnieniami do wykonywania zawodu ratownika medycznego przyjęty do ząbkowickiej komendy. Jego pożarnicza droga zaprowadziła go od stanowiska stażysty do starszego ratownika medycznego służby. To dzięki niemu i szkoleniom które prowadził zyskaliśmy pewność siebie oraz doświadczenie w dziedzinie ratownictwa medycznego. Przez szereg lat prowadził zespół JRG w Ząbkowicach Śl. podczas Manewrów Medycznych w Jeleniej Górze. Niejednokrotnie prowadził segregację poszkodowanych w trakcie działań ratowniczo-gaśniczych oraz odpowiadał za zadania z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Odznaczany oraz nagradzany za wzorowo pełnioną służbę. Wiedza doświadczenie oraz opanowanie Andrzeja podczas działań mogła „wyrwać niejednego świeżaka z trampek”.
 
Jednocześnie o tych trzech funkcjonariuszach można powiedzieć jedno poetyckie zdanie: latami hartowani przez ogień ugaszonych pożarów, oraz chłodzeni w łzach nieustannie towarzyszących cierpieniu oraz śmierci z którą mieli na co dzień styczność.
 
Zawsze profesjonalni oddani służbie i robiący to co potrafili najlepiej – pomagali tam gdzie zachodziła konieczność podjęcia działań przez Państwową Straż Pożarną.
 
W ostatniej zmianie służby licznie udział wzieli funkcjonariusze JRG w Ząbkowicach Śląskich, kierownictwo Komendy, dowódcy JRG, funkcjonariusze systemu 8-godzinnego, pracownicy cywilni oraz funkcjonariusze w stanie spoczynku.
 
W trakcie przemówienia Komendant Powiatowy PSP w Ząbkowicach Śląskich brygadier Tomasz Mądry przytoczył wszystkim zebranym zasługi przechodzących w stan spoczynku funkcjonariuszy zaznaczając, że „zapisali się złotymi zgłoskami w historii Naszej Komendy, a przebieg ich służby najlepiej odzwierciedla Książka Podziału Bojowego”.
 
Darkowi Jankowi oraz Andrzejowi życzymy wszystkiego dobrego na nowej drodze życia i przede wszystkim dużo zdrowia, aby móc czerpać z życia jeszcze wiele przyjemności. Powodzenia!

KP PSP w Ząbkowicach Śląskich

24

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ostatnia służba. Trzech strażaków-zawodowców z ząbkowickiej komendy przeszło na emeryturę

  2023-01-31 21:29:51

  gość: ~nick

  Ja nie twierdze ze powinni biegać do 65 lat ale emeryture to powinni pobierać od 65 lat, a tak młode nieroby pobierają emeryturę dłużej niz pracuja.

 • 2023-01-31 21:54:14

  gość: ~Yhy

  @~nick
  Trzeba się było uczyć to raz. A po drugie tyle co Oni doświadcza za te 25 lat pracy to nikt by nie chciał

 • 2023-01-31 22:12:39

  gość: ~Haha

  @~Yhy
  Tam jest tylko kilku wykształconych a reszta to rodzinka. Tak wiecznie narzekają a pracy nie chcą zmienić.. dwa dni w tygodniu:)

 • 2023-02-01 07:05:14

  gość: ~Yhy

  @~Haha
  Co Ty bredzisz człowieku? Widać jak mało wiesz,idź sprawdź warunki dostania się do pracy itd.... Życzę Ci żeby te nieroby nigdy nie byli Tobie potrzebni....

 • 2023-01-31 22:37:57

  gość: ~Czyli

  @~Yhy
  Czyli pracownicy pogrzebowi stykający się non stop że śmiercią to mają ile pracować 3 lata???? Skoro strażacy tak ciężko pracowali to dlaczego na emeryturze cisnąć kolejne etaty??? Robicie z nich męczenników a to zwykła banda nierobów....

 • 2023-01-31 22:45:18

  gość: ~Titatatititata

  @~Czyli
  Trzeba było iść do straży, a nie wylewać teraz łzy na klawiaturę.

 • 2023-01-31 23:27:38

  gość: ~Dawaj

  @~Czyli
  Podaj strażakom nr telefonu to cię zaproszą do wypadku i pomożesz w zbieraniu resztek człowieka np mózg z betonu albo w poszukiwaniu głowy bo oderwało.Bądź gotowy i noś pampersa bo się osrasz.

 • 2023-02-01 08:50:52

  gość: ~bobo

  @~Dawaj
  To w takim razie ratownicy, lekarze i pracownicy SOR powinni iść na emeryturę po 5 latach. Tam to dopiero jest śmierć na każdym kroku.

 • 2023-02-01 10:50:08

  gość: ~zjaki

  @~Dawaj
  twojego nie bedędą zbierać bo ci brak...

 • 2023-02-02 16:13:28

  gość: ~Nick

  ostatnio dodany post

  @~Yhy
  Znam jednego strażaka jak miał 18 lat wykopali go z podstawówki. Na drabinie nie był ani razu bo waży 150 kg. Teraz siedzi w oknie ledwo co się w nim mieści. Jak to się ma ludzi którzy pracują 45 lat i żyją później 20 na emeryturze a oni 25 lat pracują i na emeryturze są 40 lat. Jedyny taki kraj na świecie. A właśnie doświadczenie jak go nabiorą to powinni młodym przekazać a oni na emeryturę lda.

 • 2023-02-01 07:01:54

  gość: ~InEr

  Wszystkiego dobrego Panowie! Współdziałanie z Wami w różnego rodzaju zdarzeniach i szkoleniach to klasa sama w sobie. Pozdrawiam!

 • 2023-02-01 09:23:41

  gość: ~Mieszkaniec

  @~InEr
  Szacunek Panowie tyle lat razem

 • 2023-02-01 07:32:29

  gość: ~takitam

  Nie mam pojęcia, dlaczego EM pisze o tych wszystkich emerytach ze straży, z urzędu miejskiego, z urzędów wszelakich w ogóle, z policji .... po co to ?

  Codziennie ktoś odchodzi na emeryturę, a z niewyśnionej przyczyny EM uważa, że należy poinformować czytelników o emeryturach (czy śmierci) osób z państwowych służb.

  Po co ?

 • 2023-02-01 08:49:25

  gość: ~strażnik

  @~takitam Żebyś miał Ty też o czym pisać. Wiecznie niezadowolony, sfrustrowany,bez osiągnieć człowieczek.

 • 2023-02-01 11:25:16

  gość: ~takitam

  @~strażnik

  Zaświecisz przykładem i pochwalisz się swoimi osiągnięciami ?

 • 2023-02-01 11:55:00

  gość: ~strażnik

  @~takitam Nie doczekasz się tego. Przed Tobą ? Ty się powinieneś leczyć. Masz problem ze swoją osobowością. Nic Ci się nie podoba. Głowa boli. Klepek mądrości brak. Śledzę Twoje komentarze od dawna. Narzekanie i krytykowanie, to Twoje domena. Idzie wiosna, spójrz na świat inaczej. Ciemność Cię zaślepia. Niedługo słoneczko wyjdzie i rozjaśni Twój mózg.

 • 2023-02-01 15:36:52

  gość: ~takitam

  @~strażnik


  Nie rozumiem ... skoro czytasz moje komentarze od dawna i nie podobają Ci się, to po cholerę je czytasz ?

  Nie ma obowiązku ich czytania jak również zgadzania się z ich treścią.

 • 2023-02-01 16:57:15

  gość: ~Qurwa

  @~takitam
  Tobie to wszystko przeszkadz a,wszystko źle robią coś z łbem masz nie tak !Udaj się do psychiatry na badania bo na taki przypadek jak ty to nie wiem czy jakiś specyfik jest ?

 • 2023-02-01 17:44:18

  gość: ~takitam

  @~Qurwa


  zieeeewww

 • 2023-02-01 18:21:05

  gość: ~Qurwa

  @~takitam
  O co ci chodzi coś ci nie pasuje pedale

 • 2023-02-02 10:47:44

  gość: ~Xl

  @~takitam
  Po to aby tacy jak ty mogli się wykazywać na forum bo w życiu wypadli marni

 • 2023-02-01 10:43:06

  gość: ~mieszkaniec

  niech im ziemia lekka będzie.

 • 2023-02-01 11:19:26

  gość: ~Paulinas

  Ogromne brawa dla tych Panów!

 • 2023-02-01 21:22:26

  gość: ~Autor

  Nie mówię o strażakach po szkole oficerskiej tylko zwykłych dawniej wymogiem była szkoła średnia z maturą, prawo jazdy b,c doświadczenie w OSP i najlepiej po wojsku ja nie wiem czy teraz 5% spełnia warunki

REKLAMA