Express-Miejski.pl

Wirtualne zgłoszenia, realne działania. Niemal 700 zgłoszeń od mieszkańców w tym roku

zdjęcie ilustracyjne fot.: KPP Ząbkowice Śląskie

Dzięki Krajowej Mapie  Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec naszego powiatu może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swoim najbliższym otoczeniu.

Szczególnie w czasie zbliżającej się zimy i niskich temperatur bardzo ważne jest byśmy reagowali. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa bez wychodzenia z domu czy logowania pozwala mieszkańcom na wskazanie miejsc, w których potencjalnie zagrożony jest porządek publiczny, ale również bezpieczeństwo. Od początku 2022 roku w powiecie ząbkowickim mieszkańcy zgłosili 699 nieprawidłowości i zagrożeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest internetową platformą służącą do wymiany informacji lokalnej społeczności z policją. Za jej pomocą można przekazywać zgłoszenia o zagrożeniach występujących w danej okolicy, które za każdy razem weryfikują policjanci. W praktyce oznacza to, że jadą na miejsce zaznaczone na KMZB i sprawdzają zgłoszenie. Od początku 2022 roku mieszkańcy, ale również odwiedzający powiat ząbkowicki dokonali 699 zgłoszeń za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło wykroczeń drogowych, w tym przekraczania dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego parkowania. Łącznie w tych dwóch kategoriach mieszkańcy dokonali 365 zgłoszeń. Duża część z nich została przez policjantów potwierdzona i w tych miejscach często mundurowi kontrolują uczestników ruchu drogowego. Coraz częściej na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zaznaczane są miejsca, w których dochodzi do spożywania alkoholu, zażywania środków odurzających, a także aktów wandalizmu. Takich zgłoszeń w 2022 roku było 161. Również w tym przypadku policjanci reagują. Zarówno podczas codziennych patroli, jak również kontroli dokonywanych przez dzielnicowych, miejsca te są regularnie sprawdzane. Pamiętajmy również, że dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy uratować komuś życie lub zdrowie szczególnie w okresie jesiennno- zimowym gdzie temperatury, szczególnie w nocy spadają poniżej zera. Kategoria: osoba bezdomna wymagająca pomocy - pozwala na wskazanie miejsc gdzie takie osoby mogą przebywać a jednocześnie pozwalają na szybkie dotarcie do nich i udzielnie im niezbędnej pomocy.

O sposobie działania, wymaganiach sprzętowych oraz ograniczeniach opowiedział komisarz Stanisław Czyż – policjant zajmujący się KMZB od początku jej funkcjonowania na terenie powiatu ząbkowickiego.

Szkolenie dostępne jest na stronie YouTube na kanale KPP Ząbkowice Śląskie lub poniżej:

em24.pl / KPP Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA