Express-Miejski.pl

Nowe firany, czyli sposób na łatwą i spektakularną metamorfozę wnętrza

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: Shutterstock

Każde wnętrze, choćby najpiękniejsze i dopracowane w najmniejszych szczegółach, z czasem może się zwyczajnie opatrzyć i znudzić. 

Która pani domu nie poczuła w pewnym momencie, że jej mieszkanie potrzebuje odświeżenia i metamorfozy? Często jednak do zmiany nie jest potrzebny ani generalny remont, ani żadne radykalne, czasochłonne i kosztowne działania. Wystarczy trochę wyobraźni i poprzez drobne zmiany można zupełnie przestylizować pomieszczenie.

Zmiana w domu poprzez zmianę wystroju okien

Myśląc o metamorfozie pomieszczenia, często główną uwagę kierujemy w kierunku odmalowania ścian, przemeblowania, czy wymiany dodatków. Tymczasem elementem kształtującym w dużej mierze charakter wnętrza, a często niedocenianym, są okna. Niejednokrotnie, poprzez zawieszenie przypadkowych firanek czy rolet, bardziej szpecą, niż zdobią. Warto spojrzeć na nie z większą uwagą, a być może okaże się, że dzięki ich ciekawemu zaaranżowaniu, ujawnią swój duży potencjał i staną się prawdziwą ozdobą pomieszczenia.

Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki efekt pragniemy uzyskać poprzez zmianę aranżacji okiennej. Aktualnie rynek oferuje w tym zakresie szeroki asortyment - począwszy od różnego rodzaju rolet, poprzez zasłony a na firankach skończywszy. Zwłaszcza te ostatnie są bardzo "wdzięcznym" elementem dekoracyjnym i łatwym sposobem na spektakularną metamorfozę wnętrza.

Jakie firany wybrać dla swojego wnętrza? 

Jeśli podjęliśmy już decyzję, że tym, czego potrzebuje nasz dom, są nowe firany, warto dokonać przemyślanego wyboru w tym zakresie. A jest w czym wybierać! 

Przede wszystkim należy zastanowić się nad rodzajem materiału. Mogą być to firany żakardowe - zapewniające dużą prywatność i niewymagające prasowania po praniu. Przed oczami sąsiadów dobrze osłonią również te wykonane z woalu, a dodatkowo doskonale nadają się do efektowego ułożenia czy upięcia. Nieco podobny do woalu jest również tiul, jednak charakteryzuje się większą przejrzystością. Firany z tego materiału nie będą blokowały dostępu do wnętrza promieni słonecznych. Niestety, tu nie obejdzie się bez prasowania po ich wypraniu. Ciekawą propozycją są również firanki wykonane z koronki. Pięknie uzupełnią przede wszystkim wnętrza o wystroju tradycyjnym. Można rozważyć zawieszenie w kuchni koronkowych zazdrostek.

Materiał to nie jedyne kryterium przy doborze odpowiednich firan. Rynek oferuje szeroki wybór w zakresie kolorów, wzorów oraz sposobu wykończenia. Najbardziej popularne są firanki białe, kremowe czy ecru, ale nic nie stoi a przeszkodzie, by pobawić się mniej oczywistymi kolorami. Warto również zwrócić uwagę na tworzące efekt końcowy detale, jak chociażby naszyte kryształki, perełki czy inne dekoracyjne elementy. To wszystko wpłynie na wygląd wnętrza i będzie cieszyć oczy jego mieszkańców i gości.

mat. sponsorowany

REKLAMA