Express-Miejski.pl

Czwarta edycja akcji #sadziMY. Nadleśnictwa rozdają sadzonki drzew

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: Lasy Państwowe

Dziś i jutro w godz. od 9 do 15 przed budynkiem Nadleśnictwa Bardo Śląskie i Nadleśnictwa Henryków będzie można odebrać sadzonki drzew.

To w ramach akcji #sadziMY, która od kilku lat jest organizowana na terenie całego kraju.

Każde drzewo to ostoja życia. Miejsce gniazdowania ptaków, siedlisko owadów i mikroorganizmów. Dla człowieka - cień w letnie upały, czystsze powietrze, osłona przed wiatrem i kojąca nerwy zieleń. W ostatnie dwa dni września leśnicy znów zapraszają Polaków do ogólnopolskiego sadzenia drzew.

Punkt kulminacyjny akcji będzie miał miejsce w piątek 30 września w okolicach Nowego Sącza. Tam drzewa będzie sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania.

– Po raz czwarty rusza akcja #sadziMY. Jak co roku bierzemy w niej udział i serdecznie do tego zachęcamy – mówi prezydent.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Leśnicy będą je rozdawać w czwartek i piątek 29 i 30 września między 9.00 a 15.00.

– Corocznie sadzimy w lasach 500 mln drzew. Dzięki naszej pracy rośnie powierzchnia lasów i ich zasobność. Ale wszyscy Polacy mogą nam pomóc w tym, by drzew w kraju było jak najwięcej. Zachęcam, by wziąć drzewko od leśników i posadzić je na własnej działce, przy domu czy tam, gdzie pracujemy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Na stronie Banku Danych o Lasach, bdl.lasy.gov.pl można sprawdzić, gdzie znajdują się siedziby nadleśnictw. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

em24.pl / Lasy Państwowe

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Czwarta edycja akcji #sadziMY. Nadleśnictwa rozdają sadzonki drzew

  2022-09-29 14:24:23

  gość: ~Xxx

  ostatnio dodany post

  Piękne słowa. Dlaczego jednak tyle się wycina? Zdecydowanie za dużo.
  Młode drzewka nie będą ostoja sowy, jastrzębi i innych ptaków. Co z tymi które mają gniazda w dziuplach? Widział ktoś dziuplę w młodym drzewie?

REKLAMA