Express-Miejski.pl

Do trzech razy sztuka. Podpisano umowę na budowę hali sportowo-widowiskowej za 40 mln zł [foto]

W Ziębicach zrealizują jedną z największych inwestycji w historii gminy. Umowa na budowę hali sportowo-widowiskowej podpisana

W Ziębicach zrealizują jedną z największych inwestycji w historii gminy. Umowa na budowę hali sportowo-widowiskowej podpisana fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

9 sierpnia w Ziębickim Centrum Kultury odbył się briefing prasowy zakończony podpisaniem umowy na budowę hali sportowo-widowiskowej w Ziębicach.

To jedna z największych inwestycji samorządu w historii.

W konferencji i podpisaniu umowy wzięli udział: Mariusz Szpilarewicz - burmistrz Ziębic, Maria Grzesik - skarbnik gminy Ziębice, Andrzej Schmalenberg - dyrektor oddziału Budimex S.A, Szymon Cienciała - dyrektor rejonu Budimex S.A oraz Piotr Buzar z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele rady miejskiej, jednostek gminnych oraz stowarzyszeń sportowych działających na terenie gminy Ziębice.

- Zadanie, na które podpisujemy dzis umowę, to zadanie o którym mówiło się od przeszło dwudziestu lat. Nauczyciele, działacze, rodzice i radni przytaczali wiele argumentów mówiących o tym, że taka inwestycja jest w Ziębicach potrzebna, zarówno do realizacji wychowania fizycznego jako przedmiotu szkolnego czy dbania o rozwój dzieci i młodzieży. Baza sportowa jest też na pewno jednym z argumentów przy wyborze szkoły. Hala to też baza do rozwoju talentów sportowych. Wraz z oddaniem obiektu do użytku pojawi się wiele dodatkowych ofert na spędzanie wolnego czasu, na spożytkowanie energii młodzieży, więc to też ważny czynnik determinujący realizację tej inwestycji. Dotychczas takiego obiektu w Ziębicach brakowało - mówił burmistrz Mariusz Szpilarewicz.

Następnie włodarz przedstawił krótką prezentację i przedstawił wizualizację obiektu. Wspomniał, że temat budowy hali podnoszony był pierwotnie w 2000 roku, a następnie osiem lat później, gdy rada powiatu podjęła uchwałę o kontynuacji prac nad koncepcją obiektu. Był to moment, który zbiegał się z reorganizacji oświaty na terenie gminy Ziębice. - Argumentem, który miał przekonać środowisko oświatowe w Ziębicach do tej reformy (tj. do likwidacji liceum ogólnokształcącego) była właśnie budowia hali sportowo-widowiskowej - mówił burmistrz. Fizycznych prac nad budową obiektu jednak nie rozpoczęto. - W późniejszych latach pojawiały się kolejne dokumenty, m.in. uchwała rady miejskiej z 2012 roku w sprawie przystąpienia do realizacji budowy hali. Wówczas podpisano nawet porozumienie między Gminą Ziębice a Powiatem Ząbkowickim w tej sprawie. W 2016 roku powstał nawet społeczny komitet budowy hali sportowo-widowiskowej, ale ostatecznie do realizacji zadania nigdy nie doszło - mówił burmistrz, po czym przedstawił aktualną koncepcję inwestycji.

Podpisanie umowy, do której doszło dziś w Ziębickim Centrum Kultury pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że jeszcze przed końcem 2024 roku ziębiczanie doczekają hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Realizacją zadania została firma Budimex S.A, jedna z największych i najprężniej działających firm w kraju, która zrealizuje inwestycję za kwotę 40.76 mln zł.

Spółka została wyłoniona podczas drugiego przetargu. W pierwszym swoją ofertę złożyła tylko jedna firma i postępowanie unieważniono. Aktualnie samorząd ze środków zewnętrznych pozyskał już dofinansowanie na poziomie 41 proc. Pieniądze pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych - Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach Polskiego Ładu, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Powierzchnia netto budynku hali sportowo-widowiskowej wynosić będzie ponad 3.7 tys. metrów kwadratowych. Głównym przeznaczeniem obiektu jest hala sportowa umożliwiająca rozgrywki sportowe m.in. w piłkę siatkową, koszykówkę czy piłkę ręczną. Ponadto hala służyć będzie do celów treningowych oraz koncertów i występów artystycznych dla mieszkańców gminy oraz dla realizacji szkolnych zajęć sportowych dzieci i młodzieży.

Na poziomie parteru zaprojektowano widownie mobilne - 2 sztuki po 66 miejsc siedzących oraz trzy miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich (łącznie 135 miejsc). Na I piętrze zaprojektowano trybuny stałe dla 522 widzów. Łącznie to 657 miejsc.

Projekt hali sportowej o wymiarach 58,54 metrów x 47,65 metrów przewiduje budynek dwukondygnacyjny, bez podpiwniczenia. Projektowana bryła budynku ma zwartą formę, krytą dachem płaskim. W budynku zaprojektowano halę sportową wraz z 2-kondygnacyjnymi zapleczami sanitarno-szatniowymi, siłownię, trybuny oraz w północnej części obiektu zaplecze techniczne i administracyjne z pokojami biurowymi i salą konferencyjną.

Do budynku hali sportowej zaprojektowano 5 wejść w tym: po stronie zachodniej w centralnej części budynku wejście główne dla widzów, składające się z dwóch drzwi 2-skrzydłowych. Wejście to podkreślone jest w elewacji przez zastosowanie wykończenia z cegły elewacyjnej na poziomie parteru i I piętra oraz zaprojektowano je na krawędzi uskoku ściany elewacyjnej. Wejście to wykorzystywane będzie w przypadku organizacji dużych imprez z udziałem widowni. Po stronie północnej, zaprojektowano wejście dla uczniów/sportowców na zajęcia z wychowania fizycznego/treningi. Wejście to wyróżniono w elewacji poprzez zaprojektowanie go w podcieniu uzyskanym poprzez skośnie zaprojektowaną ścianę zewnętrzną na poziomie parteru, biegnącą przez znaczną część długości tej elewacji oraz poprzedzone ścianą z perforacjami w kształcie arkad.

Po południowej stronie zaprojektowano dodatkowo dwa wyjścia ewakuacyjne z klatek schodowych znajdujących się w skrajnych narożnikach budynku.
Po północnej stronie projektowanej hali sportowej zaprojektowano ceglane arkady, na których oparto taras na poziomie I piętra. Ponadto w elewacji zachodniej na poziomie parteru zaprojektowano arkadowe wykończenie otworów okiennych oraz głównego wejścia do budynku.

Teren inwestycji ma zapewniony zjazd istniejący z drogi wojewódzkiej (ul. Wojska Polskiego) oraz proejktowany zjazd z ul. Różanej, planowanej do realizacji wg oddzielnego opracowania. W tym miesiącu gmina planuje zrealizować dokumentację na budowę tej ulicy wraz z parkingami i będzie starała się o dofinansowanie zewnętrzne.

Na budowę hali widowiskowo-sportowej wykonawca ma 24 miesiące od dnia podpisania umowy.

Na koniec burmistrz podziękował wszystkim współpracownikom zaangażowanym w realizację tego zadania, wyrażając jednocześnie nadzieję na owocną współpracę z wykonawcą i realizacją inwestycji w terminie dwóch lat.

em24.pl

44

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Do trzech razy sztuka. Podpisano umowę na budowę hali sportowo-widowiskowej za 40 mln zł [foto]

  2022-08-09 15:27:00

  gość: ~Miesz

  Gwóźdź do trumny dla finansów Ziębic. Tylko w tym roku 17 mln nowego zadłużenia w przyszłym pewnie 20 i wszystko spłacane "kiedyś". Już 35 mln kredytów wykreował nasz włodarz ale o tym jakoś cisza.

 • 2022-08-09 15:28:55

  gość: ~Ja

  @~Miesz

  Jak możesz mówić o zadłużeniu w tym roku, jak jeszcze się on nie zakończył? Bilans będzie dopiero wiadomy po zakończeniu roku, a prognozowane zadłużenie nijak ma się do realiów, bo budżet zmienia się w ciągu roku po kilkadziesiąt razy

 • 2022-08-09 15:47:11

  gość: ~Be

  @~Miesz
  Bzdura, wyssałeś to z palca. Jakie 35 mln. Pomyliłeś z innym burmistrzem

 • 2022-08-09 22:36:54

  gość: ~takitam

  @~Miesz


  Nie zrozumieją Cię chłopie/babo w ogóle.

  Ziębice wyludniają się w oczach, a te osły budują ....halę sportową.
  Tragedia nie władza.

 • 2022-08-10 07:26:10

  gość: ~Takisram

  @~takitam ty lepiej się udaj do psychologa bo według ciebie wszystko co robią czy to w Ziębicach czy Ząbkowicach jest złe. Jeszcze tylko czekam na standardowy Twój komentarz że ci co potrzebują hale i będą w niej sport uprawiać niech się zrzucą na jej budowę:)

 • 2022-08-10 09:38:58

  gość: ~takitam

  @~Takisram


  Twój nick jest jak widać adekwatny do treści Twojego komentarza.

 • 2022-08-10 10:20:32

  gość: ~Takisram

  @~takitam
  no widzisz biedaku nawet moj nick ci przeszkadza.

 • 2022-08-11 20:45:21

  gość: ~Takitu

  @~takitam
  Ostatnio widzialem klepsydre starszego czlowieka przed cmentarzem...myslalem ze juz nie bede musiac czytac tych wypocin

 • 2022-08-10 07:22:10

  gość: ~Kma

  @~Miesz
  Gdy w Ząbkowicach coś większego się budowało to też tacy specjaliści od finansów ogłaszali gwoździe do trumny:)

 • 2022-08-09 15:45:04

  gość: ~Monia

  W końcu. Bardzo duże dofinansowanie, choć kwota spora, ale w końcu

 • 2022-08-09 15:49:12

  gość: ~Mieszkanka

  chodniki i drogi dziurawe,miejsc pracy nie ma,ale będzie hala sportowa,tylko po co?

 • 2022-08-09 15:57:54

  gość: ~aaaaaa

  @~Mieszkanka

  Po to żeby Twoje dziecko, wnuczek, kuzyn w wieku 30-40 lat nie miały brzuchów piwnych

 • 2022-08-09 16:29:50

  gość: ~ziębiczanin

  @~Mieszkanka
  Chyba od dawna nie robiono tyle dróg i chodników co teraz

 • 2022-08-09 17:35:14

  gość: ~Mieszkanka

  @~ziębiczanin
  tylko na wsiach, wokół Ziębic, odcinek drogi na Wałowej cudów nie czyni.

 • 2022-08-09 18:18:27

  gość: ~Oony

  @~Mieszkanka
  A to na wsiach drogi nie są potrzebne? To gmina miejsko - wiejska z tego, co się orientuję.

 • 2022-08-09 19:25:56

  gość: ~Xxx

  @~Oony
  Gdyby wcześniej tak robiono drogi jak teraz to mielibyśmy najlepsze drogi w Polsce. Czy trzeba rzucać nazwiskami?

 • 2022-08-09 22:35:11

  gość: ~takitam

  @~ziębiczanin

  Remonty lub budowa dróg, to nie żaden wyczyn jakiegoś tam burmistrza, TYLKO ZADANIA PAŃSTWA tudzież konkretnej gminy i naprawdę nie trzeba to tego tęgich umysłów.
  Wystarczą pieniądze i firma która zajmuje się takimi rzeczami.

  Tymczasem coraz częściej widzę komentarze, że akurat ten burmistrz robi coś niezwykłego.

  NIC NADZWYCZAJNEGO NIE ROBI.

  Gdyby udało mu się ściągnąć do Ziębic jakąś dużą firmę która zatrudniłaby z miejsca z 300-400 osób, to wtedy sam pogratulowałbym operatywności i RZECZYWISTEJ pracy włożonej w pomyślność Ziębiczan i rozwój Ziębic.

  Tymczasem on tylko robi to co należy do zwykłych obowiązków władz lokalnych i NIC WIĘCEJ.

  Nie wiem ... mam go chwalić za to że przychodzi do pracy i pracuje ?

 • 2022-08-10 07:23:07

  gość: ~Ziębiczanka

  @~takitam
  Proponuję wykazać się w kolejnej kadencji jak burmistrz! I robić więcej niż tylko przychodzić do pracy!

 • 2022-08-10 09:37:25

  gość: ~takitam

  @~Ziębiczanka

  Twój komentarz jest (tradycyjnie) o mnie, a nie o poruszanym temacie.
  Tak jest ZAWSZE kiedy ktoś nie ma nic do powiedzenia w opisywanych kwestiach.

 • 2022-08-10 14:07:08

  gość: ~Kika

  @~Ziębiczanka "Ziębiczanka ", czyli " Za Bugiem " jest nieczynna.

 • 2022-08-10 17:44:05

  gość: ~Ziebiczanin

  @~Ziębiczanka
  Ludziom nigdy nie dogodzi.

 • 2022-08-10 07:30:44

  gość: ~Mieszkaniec

  @~takitam
  Niestety taki tam w życiu nie jest tak kolorowo i wszytko się samo robi tak jak mamusia za ciebie.

 • 2022-08-10 09:37:41

  gość: ~takitam

  @~Mieszkaniec

  Twój komentarz jest (tradycyjnie) o mnie, a nie o poruszanym temacie.
  Tak jest ZAWSZE kiedy ktoś nie ma nic do powiedzenia w opisywanych kwestiach.

 • 2022-08-09 16:00:23

  gość: ~pop

  O co biega. Wzrosną lokalne podatki.

 • 2022-08-09 16:01:45

  gość: ~Super ale

  To ciekawe czy przez budowę hali inne potrzebne niezbędne inwestycje będą realizowane. Np chodniki, drogi. To kupa szmalu. Miejmy nadzieję że wiedzą co robią (finanse).

 • 2022-08-10 07:25:49

  gość: ~Ziębi zanka

  @~Super ale
  Fajnie jest krytykować anonimowo. Fajnie jest krytykować nie znając prawa finansowego, samorządowego itp. Budowa hali...budowa dróg...zarobi...wszystkie te pieniądze pochodzi z innych źródeł finansowania. I niestety rzadko można je mieszać!

 • 2022-08-10 14:13:26

  gość: ~takitam

  @~Ziębi zanka


  gość: ~Ziębi zanka napisał/a:
  /// Fajnie jest krytykować anonimowo ///

  Rozumiem, że Ziębi zanka to Twoje imię i nazwisko ?

 • 2022-08-09 16:15:05

  gość: ~ziębiczanin

  Wielki szacunek za to co się dzieje. Gdzie ci poprzednicy, którzy mogli, a nie robili

 • 2022-08-09 17:10:53

  gość: ~Obserwator

  A kiedy będzie chwalenie się, że na to wzięło się kredyt w obligacjach na 18 ml..przez następne parę lat nie będzie nic No ale obietnica wyborcza spełniona

 • 2022-08-09 17:24:10

  gość: ~Obligacje

  @~Obserwator kredyt w obligacjach zaciągany niebawem to na latanie dziur w budżecie i na opłacenie bieżących rachunków na halę w przyszłym roku ....

 • 2022-08-09 22:29:34

  gość: ~takitam

  Idiotyzm jakach mało.

  Jedna z najbiedniejszych gmin w Polsce (Ziębice) wywala kasę na igrzyska.

  Hala sportowa .... Jezusie Panie ... na chooj to biednemu ?

  Nie ma w Ziębicach potrzebniejszych rzeczy ?

  Ta baraneria cieszy się, że jedna z najbiedniejszych gmin w Polsce wybuduje sobie kolejny pomnik głupoty .... dla garstki osób których zainteresowania to akurat piłeczka czy inna skakanina, a do którego to hobby dołożą wszyscy Ziębiczanie + trzeba będzie utrzymywać tę fanaberię.

  Na litość boską, takie rzeczy jak hale sportowe budowane są na całym świecie, ale .... ZA PRYWATNE PIENIĄDZE.
  Jeśli więc burmistrz et consortes chcą hali sportowej, to jaki problem panie burmistrzu ... weź pan kredyt na siebie jako osobę prywatną i ...buduj pan halę.

  Dlaczego uważa pan, że Ziębiczanie o niczym innym nie marzą jak o hali sportowej ?
  Czy były prowadzone jakiekolwiek badania opinii publicznej (czyli wśród Ziębiczan) czy w ogóle chcą hali sportowej ?
  ... a jeśli tak, to przedstawiana była alternatywa, że np. albo hala sportowa albo remont drogi czy chodnika ?

  nie wiem czy dożyję kiedykolwiek czasów, gdzie w tych nieszczęsnych Ziębicach rządzić będą rozsądni ludzie.

  Teraz to tragedia.
  Hala sportowa, inkubator przedsiębiorczości, parki kulturowe, rondo i inne bzdety KOMPLETNIE NIKOMU DO NICZEGO NIE POTRZEBNE, a mimo to ... nasza tzw. władza lokalna z uporem godnym osła, kolejny raz zmarnuje publiczne pieniądze.

 • 2022-08-10 07:41:45

  gość: ~Kajko

  @~takitam
  Brawo Ziębice

 • 2022-08-11 12:38:15

  gość: ~OPST12

  @~takitam
  Dodajmy jeszcze ziebickie centrum informacji turystycznej i milion kierowników i ich zastępców w ZCK,grono wzajemnej adoracji

 • 2022-08-10 12:56:06

  gość: ~kika

  Ziębice ruinami stoi, nawet w centrum mieściny.

 • 2022-08-10 17:59:28

  gość: ~Wroclove

  @~kika
  Tak jest wszędzie. Nawet we Wrocławiu. Więc sorki argument bez sensu. Przejdź się bocznymi uliczkami Wrocławia.

 • 2022-08-10 18:48:01

  gość: ~kika

  @~Wroclove Mam mieć z tego satysfakcję. Podaj, że slamsy są też w USA, Brazylii i wielu, wielu innych krajach.

 • 2022-08-10 14:19:10

  gość: ~Sport

  Niestety ale prawda jest taka że jak hale można było wybudować za 8-15 mln....to .... nikt żadna władza do tej pory nie tego zrobila. A hale są wszędzie...chyba jedna z ostatnich gmin która nie miała. Teraz niestety wszystko drożej. Dlaczego tego nie zrobiono wcześniej ?

 • 2022-08-10 14:41:32

  gość: ~WW

  @~Sport
  Jeden z byłych burmistrzów to wszystkie kampanie wyborcze obleciał z hasłem budowy hali

 • 2022-08-10 19:24:40

  gość: ~Roberto

  Elegancko, a coś wiadomo na temat przetargu na wymianę oświetlenia w gminie?

 • 2022-08-11 02:49:27

  gość: ~pot

  dobrze ze nie mieszkam tak parszywym miescie

 • 2022-08-11 12:50:23

  gość: ~JA

  @~pot
  To się pochwal w jakie to krainie mlekiem i miodem płynącej mieszkasz.

 • 2022-08-11 07:16:38

  gość: ~Zdrowo myśląca

  Niech zrobią chodniki bo dziura goni dziurę

 • 2022-08-11 12:26:10

  gość: ~Klara

  @~Zdrowo myśląca
  Myślisz że tylko w Ziebicach? Wszędzie tak jest niestety. Robi się zupełnie niepotrzebne rzeczy. Byle wstęgę przecinać.

 • 2022-08-13 23:28:27

  gość: ~Rodzic

  ostatnio dodany post

  Super

REKLAMA