Express-Miejski.pl

Ząbkowicki zamek po rewitalizacji czeka na turystów. Dziś odbyło się oficjalne otwarcie [foto]

Oficjalne otwarcie ząbkowickiego zamku po ponad rocznej rewitalizacji fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

1 lipca na terenie ząbkowickiego zamku odbyło się uroczyste otwarcie obiektu po rewitalizacji. Mieszkańcy i goście mogli zobaczyć zamek w nowej odsłonie.

Przybyłych gości przywitali burmistrz Marcin Orzeszek oraz Stanisław Moderski, zastępca dyrektora w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki. - Jest nam niezmiernie miło, że przyjęli państwo zaproszenie aby w ten wyjątkowy dzień być z nami i obejrzeć kolejny etap rewitalizacji naszego zamku. To jest trwała ruina. Przez lata zabezpieczaliśmy obiekt, żeby degradacja obiektu nie postępowała, ale teraz dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym udało nam się zrealizować nieco więcej i właśnie tym chcieliśmy się z państwem podzielić i pochwalić. Bardzo dziękuję za tak liczną obecność [...] - mówił burmistrz Marcin Orzeszek.

Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. minister Wojciech Murdzek, poseł Marek Dyduch, radny sejmiku Stanisław Jurcewicz, a także przedstawiciele służb mundurowych z terenu powiatu ząbkowickiego. Obecni byli też radni powiatowi oraz gminni. Wojciech Murdzek w krótkim przemówieniu złożył gratulacje osobom zaangażowanym w realizację projektu, doceniając ich wkład w ochronę ząbkowickiego zamku przed dalszą degradacją. Istotną rolę zabytków w polskiej historii i kulturze w swoim przemówieniu podkreślił też Marek Dyduch.

Następnie wszyscy zebrani udali się tuż przed bramkę główną zamku, gdzie dzięki uprzejmości komendanta Twierdzy Srebrna Góra nastąpił wystrzał z armaty. W dalszej części na dziedzińcu zamkowym odbył się pokaz walk rycerskich dzięki uprzejmości rycerzy z Opolskiego Bractwa Rycerskiego, a po nim miało miejsce krótkie zwiedzanie obiektu w około dwudziestoosobowych grupach.

Na głodnych czekała kuchnia zamkowa. Można było skosztować dziczyzny, była też kiełbaska z grilla.

Modernizacja zamku w Ząbkowicach Śląskich była wykonywana w ramach projektu „Śladami wspólnej średniowiecznej historii”, który ząbkowicki samorząd realizuje w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Sdružení pro Vízmburk, z.s. Trwała ponad rok. 

- W ramach zakończonego projektu rewitalizacji zostały wykonane m.in. podcienia na jednej ze ścian zamku, odnowiono i odrestaurowano pomieszczenia w wieży bramnej, a także przystosowano je do celów ekspozycyjnych. Zakupiono również wyposażenie, została podciągnięta instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna, a także wybrukowany został również dziedziniec oraz oświetlenie w części przyziemnej - informuje Stanisław Moderski, zastępca dyrektora ZCKiT.

Dokładny zakres prac obejmował:

 • aranżację pomieszczeń wieży I i II piętra na funkcję ekspozycyjną,
 • adaptację pomieszczeń przyległych wieży na dyżurkę/kasę biletową i pomieszczenia socjalne personelu,
 • przywrócenie latarni wieńczącej wieżę bramną,
 • aranżacji dziedzińca,
 • odbudowę fragmentu podcienia skrzydła wschodniego w oparciu o odsłonięte relikty filarów i oporów sklepień,
 • montaż stolarki okiennej, drzwiowej i wrót,
 • dostosowywanie obiektu do warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki tj. wprowadzenie instalacji elektrycznej, zasilającej i oświetlenia, zapewnienie wentylacji pomieszczeń, założenie urządzeń grzewczych, instalacji wodociągowej i odprowadzenia ścieków i wód opadowych,
 • uzupełnienie wystroju architektonicznego pomieszczeń objętych zakresem opracowania,
 • wykonanie przyłączy wodno-kanalizacyjnego i energetycznego

Dofinansowanie dla ząbkowickiej inwestycji wyniosło 484 242,36 euro, czyli ponad 2 mln zł. Wykonawcą prac była firma CASTELLUM Sp. z o.o. z Wrocławia. Łączny koszt zadania wyniósł blisko 4.4 mln zł

Zamek otwarty jest codziennie w godz. od 10 do 16. Obiekt można zwiedzać z przewodnikiem.  Przygotowana trasa oprowadzania to około 1,5 godziny niezwykłej lekcji historii, ale też możliwość zobaczenia kilku lat zabezpieczania i odbudowy tego niezwykłego zabytku. Szczegółowe informacje o warunkach zwiedzania można uzyskać bezpośrednio w Izbie Pamiątek Regionalnych ul. Krzywa 1 w Ząbkowicach Śląskich w godzinach od 9:30 – 17:30, pod numerem telefonu - 74 815 20 43 oraz adresem e-mail: turystyka@zckit.pl.

em24.pl

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ząbkowicki zamek po rewitalizacji czeka na turystów. Dziś odbyło się oficjalne otwarcie [foto]

  2022-07-01 19:44:19

  gość: ~rysiek baranowicz

  jurcewicz dyduch,-trupy polityczne????nie nie,to właśnie ci -młodzi-politycy zmieniają Polskę a dokładnie,to pilnują swoich korytek,proszę powiedzcie wszyscy,co dyduch czy jurcewicz mają wspólnego z ząbkowickim zamkiem,również murdzek?????kolejna okazja do wyżerki i popitki,zabrakło mi jeszcze poseł wielichowskiej ze Słupca,ale wkrótce młyny ruszą,wszak wybory się zbliżają

 • 2022-07-01 20:45:05

  gość: ~stary zamek

  @~rysiek baranowicz
  Po rewitalizacji starego zamku kopią wokół zamku i wykopali starocie. Dyduch, Jurcewicz no i emerytkę od szkół,sportu i sztuki z gminy, notabene klasa,własnie tyle mają wspólnego z zamkiem. Tej co nie ma to tak bywa, ona tylko bywa w Ząbkowicach Śl. A tak w ogóle to zamek wygląda ładnie.

 • 2022-07-02 06:09:32

  gość: ~Mieszkaniec

  @~stary zamek
  Kiedy oni zostawia w spokoju te biedne zabkowice, te wszystkie orzeszki ?

 • 2022-07-01 21:37:11

  gość: ~123

  @~rysiek baranowicz
  Na szczęście wykopali wszystkich PISiorów z tego miasta.

 • 2022-07-01 22:13:46

  gość: ~hahaha

  @~123
  Jak zwykle nie jesteś na bieżąco. W najbliższych wyborach Nasz poseł Gwózdż zgarnie ok.19tyś głosów i wygra w cuglach a kandydat na burmistrza wygra w pierwszej turze. POwcy już szukają miejsc do ewakuacji gdyż mają swoje sondaże i wtajemniczeni wiedzą.

 • 2022-07-02 09:07:29

  gość: ~Autor

  @~hahaha
  Nasz poseł dobre z Dworczykiem
  Żuca kasą w celach propagandy dla Kamieńca i innych im wchodzącym w tyłek a dla swojego miasta nic to ci się podoba te ceny w sklepach,paliwo ,węgiel,gaz też są super skończony pajac z ciebie

 • 2022-07-02 12:57:08

  gość: ~hahaha

  @~Autor
  Ta co bywa to nawet kwiatków nie kupuje w Ząbkowicach do złożenia pod pomnikiem. Nasi posłowie nic dla Nas nie zrobili to chyba piszesz o tej z Nowe Rudy, coś nie słyszałem i nie widziałem. a ona jest już chyba 3 kadencję. Pochwal się śmiało tylko zmieść w rubryce.

 • 2022-07-03 09:32:51

  gość: ~Jaa

  @~hahaha
  Nie wiem co będzie lepsze, orzeszek czy gwóźć, jak dla mnie mały wybór, może ktoś zupełnie nowy, ale taki który nie będzie upychał znajomych, to się robi straszne kolesiostwo osiągnęło zenit

 • 2022-07-02 08:02:23

  gość: ~tik

  Mogę zostać księciem na zamku. Szukam księżniczki.

 • 2022-07-04 21:53:57

  gość: ~12

  ostatnio dodany post

  @~tik
  zadzwoń po kaczyńskiego jest samotny.

 • 2022-07-02 12:07:15

  gość: ~Aaa

  Fajne płytki jak na 16 wiek. Tak się niszczy zabytki.

 • 2022-07-02 17:15:15

  gość: ~gjk

  Mur w ząbkowickim parku został bestialsko zniszczony, nie zrewitalizowany. To samo nastąpiło z zamkiem. Kto wydał zgodę na to bestialstwo?

 • 2022-07-03 09:36:33

  gość: ~Hhh

  @~gjk pewnie jakiś pseudokonserwator, jeszcze niech oblepia styropianem, rzuca strukturę i zaczną wynajmować nowiutkie apartamenty w XIIIwiecznym zamku

 • 2022-07-04 10:55:09

  gość: ~hmm

  @~gjk

  a co ci nie pasuje??

 • 2022-07-04 14:00:22

  gość: ~123

  @~hmm
  Odezwali się domorośli murarze, społeczni konserwatorzy zabytków z okolicznych wsi.

REKLAMA