Express-Miejski.pl

RZGW: Wciąż istnieje ryzyko podpiętrzenia wody na Nysie Kłodzkiej w Bardzie [sytuacja hydrologiczna]

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

Na rzece Nysie Kłodzkiej na jazie w Przyłęku w dalszym ciągu występuje cofka ze śryżu z odłamkami lodu na odcinku około 700 metrów. RZGW na bieżąco monitoruje sytuację.

700-metrowy odcinek o którym mowa, to fragment od jazu w Przyłęku do około 200 metrów powyżej wodowskazu w Bardzie. W ciągu ostatniej doby stan wody na wodowskazie Bardo podlegał wahaniom, jednak cały czas utrzymuje się na poziomie poniżej dwóch metrów. Stan ostrzegawczy na rzece wynosi 180 cm, natomiast na dzień 17 lutego, godz. 12.30 poziom wody oscyluje na poziomie 178 cm.

- Ciężki sprzęt wykorzystany do udrożnienia koryta wciąż pozostaje przy Małej Elektrowni Wodnej w Przyłęku i jest do dyspozycji na wypadek konieczności podjęcia dalszych działań. Nasze służby w terenie są w stałym kontakcie ze służbami z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bardzie oraz właścicielem elektrowni wodnej w Przyłęku - informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Jeśli chodzi o sytuację na zbiornikach retencyjnych pokrywa lodowa o grubości do 20 cm w całości pokrywa zbiornik Topola i w 95 proc. zbiornik Kozielno. Oba te zbiorniki posiadają wolne pojemności powodziowe i dodatkowe. Wyjątkiem jest zbiornik Otmuchów, który zgromadził nadmiar dopływającej wody. Obecnie trwa odbudowa jego pojemności powodziowej. Dopływy do zbiorników kształtują się w strefie stanów średnich. Urządzenia upustowe są drożne, urządzenia manewrowe są sprawne. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe nie piętrzą wody. Poldery przeciwpowodziowe nie piętrzą wody. Wszystkie zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą.

Aktualnie nie występują ostrzeżenia hydrologiczne na terenie województwa dolnośląskiego. Wczoraj wydano jednak ostrzeżenie o roztopach. Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna w okresie ważności ostrzeżenia od 1°C do 3°C. Temperatura maksymalna w środę od 2°C do 5°C, w czwartek od 5°C do 8°C. Suma opadów deszczu (powodujących szybsze topnienie pokrywy śnieżnej) za okres ostrzeżenia kształtuje się od 5 mm do 10 mm - informuje synoptyk Piotr Ojrzyński.

em24.pl

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • RZGW: Wciąż istnieje ryzyko podpiętrzenia wody na Nysie Kłodzkiej w Bardzie [sytuacja hydrologiczna]

  2021-02-17 16:13:19

  gość: ~tylko pytam

  A na bieżąco,nawet codziennie, to nie można tym ciężkim sprzętem zatoru rozbijać, nie patrzeć na wodowskaz i doopy ludziom nie zawracać?

 • 2021-02-17 18:38:01

  gość: ~Karol

  Może wreszcie się ktoś zainteresuje i zostaną wyczyszczone rowy oraz koryto Nysy kłodzkiej bonaz żal na to wszystko patrzeć jak w dziczy pozarastane.

 • 2021-02-17 20:37:41

  gość: ~a kto

  naprawi zniszczone przez sprzęt nabrzeże w Janowcu ??? przez tyle lat pielęgnowane przez mieszkańców ?

 • 2021-02-18 08:44:31

  gość: ~heh

  @~a kto

  Kto by sie tam wami na tym koncu swiata przejmował...

 • 2021-02-17 21:29:50

  gość: ~Ja

  Woda się spiętrzy i kopalnie zaleje trzeba rozkopać całe piłce gdzie jest związek za co placimy

 • 2021-02-18 09:29:44

  gość: ~Michał

  ostatnio dodany post

  A czyścić rzekę to kto ma? Ksiądz czy wy z rzgw? W tym kraju zawsze tragedia. I zimą i latem. A koryta rzeki nikt nie czyści z wierzby i innych zarośli. Tylko lament i lament.

REKLAMA