Express-Miejski.pl

Chciał zainwestować w bitcoiny, stracił blisko 40 tys. zł

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W ubiegłym tygodniu na policję zgłosił się mężczyzna, który powiadomił mundurowych, że padł ofiarą oszustwa internetowego. 65-latek stracił blisko 40 tys. zł

65-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego 21 stycznia działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych znalazł reklamę w internecie oferującą inwestowanie w kryptowalutę bitcoin. W nieustalony sposób pokrzywdzony udostępnił sprawcy dane swojej karty debetowej oraz dostęp do swojego komputera. Za pomocą tych wszystkich danych sprawca przełamał zabezpieczenia dostępu do kont bankowych 65-latka i przelał z jego konta na zagraniczne rachunki pieniądze w kwocie blisko 40 tys. zł - informuje Ilona Golec, oficer prasowa w ząbkowickiej policji.

Podobny los spotkał innego mieszkańca powiatu ząbkowickiego. - Mężczyzna zgłosił, że nieustalony sprawca doprowadził go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. W nieustalony sposób uzyskał dane z jego karty płatniczej, posłużył się nią i dokonał płatności na kwotę 280 zł - dodaje policjantka.

Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach poprzez wprowadzanie w błąd, lub za pomocą złośliwego oprogramowania to dziś częste sposoby działania oszustów. Aby móc się przed nimi chronić należy stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa, ale przede wszystkim ograniczyć zaufanie. Jedną z podstawowych zasad jest ochrona danych. Nigdy, żadna uczciwa firma nie poprosi nas o podanie danych do logowania na konto, zarówno te bankowe, jak i do serwisów społecznościowych. Dlatego też nigdy i nikomu takich danych nie przekazujemy!

Nie jest to jedyny sposób działania oszustów. Kolejnym popularnym sposobem działania są fałszywe maile. Oszuści podszywają się pod popularne serwisy bądź firmy kurierskie. W pierwszym z przypadków w treści e-maila znajdziemy informacje, o trudności z kontaktem i konieczności uregulowania zaległości, inaczej nasz dostęp do serwisu zostanie zablokowany. W drugim przypadku, w wiadomości od firm kurierskich zobaczymy informację o braku możliwości odnalezienia naszego adresu, przez co nie można dostarczyć przesyłki. W obu przypadkach NIE WOLNO wchodzić w żaden z linków/odnośników. Przekierują nas one na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną, a następnie poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu lub do banku wykradną nasze dane dostępowe.

em24.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Przełamał zabezpieczenia kont bankowych i przelał na zagraniczne rachunki blisko 40 tys. zł

  2021-02-02 09:30:56

  gość: ~Grosz

  Pazerność, pazerność.

 • 2021-02-02 16:21:57

  gość: ~77

  Głupota i pazerność nie zna granic

 • 2021-02-02 19:02:50

  gość: ~Pazera Zajebana

  Biedactwo straciło 40tys.

  Haha, dobrze mu tak.

 • 2021-02-03 06:49:31

  gość: ~Sjsns

  @~Pazera Zajebana
  Po twoim komentarzu to raczej świadczy że ty jesteś pazerą zjebana genetycznie. A poza tym jesteś strasznie zawistnym człowiekiem.

 • 2021-02-04 13:50:39

  gość: ~Bcz

  ostatnio dodany post

  Jeden bitcoin to 140.000 sto czterdzieści tysięcy złotych to się kupiec znalazł

REKLAMA