Express-Miejski.pl

Podtrucie tlenkiem węgla w mieszkaniu na osiedlu XX-lecia. Trzy osoby trafiły do szpitala

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Przyczyną wystąpienia czadu była wadliwa instalacja gazowa w lokalu mieszkalnym. Strażacy rekomendują kupno czujek, one ratują życie.

Do zdarzenia doszło 8 grudnia po godz. 21 na osiedlu XX-lecia w Ząbkowicach Śląskich. W jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego pięciokondygnacyjnego doszło do podtrucia tlenkiem węgla trzyosobowej rodziny, w tym dziecka. - Po przybyciu na miejsce zastępów straży pożarnej osoby przebywające w obiekcie były komunikatywne. Uskarżały się jednak na ból głowy - relacjonuje Tomasz Starczynowski z ząbkowickiej straży pożarnej. Przed przybyciem strażaków lokatorzy otworzyli okna w kuchni oraz pokoju, w którym przebywali. - Strażacy ewakuowali lokatorów mieszkania i dokonali pomiarów pod kątem obecności tlenku węgla w obiekcie. W kuchni, gdzie znajdowały się piecyk gazowy typu junkers oraz kuchenka gazowa, łazience i pokoju, w którym otwarte były już okna, miernik gazowy wskazał 40 ppm, natomiast w pokoju, w którym drzwi były zamknięte wartość stężenia tlenku węgla wynosiła 200 ppm - dodaje strażak.

Po ewakuacji lokatorów zostały one przebadane przez przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego, a następnie przewieziono je na dalsze badania do szpitala. Pozostałe działania strażaków polegały natomiast na odłączeniu dopływu gazu do lokalu, w którym były prowadzone działania, przewietrzeniu pomieszczeń oraz sprawdzeniu pozostałych lokali mieszkalnych w budynku pod kątem obecności tlenku węgla. Łącznie sprawdzonych zostało 19 lokali, w których przebywało 29 osób. W żadnym miernik wielogazowy nie wykazał zagrożenia, nie było więc konieczności ewakuacji większej liczby mieszkańców obiektu wielorodzinnego.

W międzyczasie na miejsce zdarzenia dotarło także pogotowie gazowe, które stwierdziło nieszczelność instalacji gazowej w lokalu mieszkalnym, w którym występował czad.

W działaniach udział brali strażacy-zawodowcy z Ząbkowic Śląskich, strażacy-ochotnicy z Braszowic oraz zespół ratownictwa medycznego i pogotowie gazowe.

Strażacy po raz kolejny apelują: w okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla. Czad nazywany jest cichym zabójcą, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu. Jego wykrycie w mieszkaniu jest możliwe dzięki specjalnym czujkom. Ich koszt to kilkadziesiąt złotych, a może uratować życie.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla (czadem) - stężenie i objawy:

~ 100 ppm Lekki ból głowy, wypieki (nieokreślony czas narażenia)
200–300 ppm Ból głowy (czas narażenia 5–6 godz.)
400–600 ppm Silny ból głowy, osłabienie, zawroty głowy, nudności, wymioty (czas narażenia 4–5 godz.)
1,100–1,500 ppm Przyspieszone tętno i oddech, omdlenie (zasłabnięcie), śpiączka, przerywane ataki drgawek (czas narażenia 4–5 godz.)
5,000–10,000 ppm Słabe tętno, płytki oddech/zatrzymanie oddychania, śmierć (czas narażenia 1–2 minuty)

Źródło: Brytyjska Agencja Ochrony Zdrowia (HPA), Kompendium zagrożeń chemicznych, Tlenek węgla.

Rys. 1. Czad oszukuje zmysły.

Rys. 2. Te objawy mogą świadczyć o obecności tlenku węgla.

mwinnik / em24.pl

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Podtrucie tlenkiem węgla w mieszkaniu na osiedlu XX-lecia. Trzy osoby trafiły do szpitala

  2020-12-09 15:18:07

  gość: ~Kasa

  Ile zastępów straży wzięło za udział w akcji?

 • 2020-12-09 16:02:41

  gość: ~nie bystry

  @~Kasa ODPOWIEDNIA DO ZAGROŻENIA

 • 2020-12-09 18:58:26

  gość: ~Ak

  @~Kasa
  Sześć

 • 2020-12-09 18:59:26

  gość: ~Acb

  Piecyki termet są najlepsze

 • 2020-12-09 19:15:10

  gość: ~Grzegorz hydraulik

  Nigdy nieszczelna instalacja gazowa nie powoduje obecności tlenku węgla...co to za bzdury ktoś tu ogłosił wszem?

 • 2020-12-09 19:29:10

  gość: ~ja

  @~Grzegorz hydraulik
  instalacja to też rura spiro od "junkersa" i ona może być nieszczelna i powodować 500ppm wiem co piszę ;)

 • 2020-12-10 00:11:22

  gość: ~Grzegorz hydraulik

  @~ja
  Instalacja gazowa to nie rura spiro....

 • 2020-12-10 00:32:54

  gość: ~Grzegorz hydraulik

  @~ja
  Masz racje. Instalacja to też rura spiro.. ale instalacja gazowa to już nie rura spiro....

 • 2020-12-09 19:31:55

  gość: ~osp

  @~Grzegorz hydraulik

  Tlenek węgla (czad) jest bezbarwnym, bezwonnym i niepodrażniającym dróg oddechowych gazem. Czad powstaje w wyniku spalania przy niedostatecznym dostępie tlenu paliw i materiałów palnych (węgiel, drewno, olej opałowy, nafta, benzyna, gaz ziemny itp.). Potencjalnym źródłem zagrożenia może być nieszczelna instalacja gazowa i niedostateczna wentylacja pomieszczeń. [tadmar.pl]

  Najczęstszym źródłem zatruć tlenkiem węgla bywa niesprawna domowa instalacja gazowa, nieszczelne piece i przewody kominowe. [strazlobez.pl]

  Jak o hydraulice masz taką samą wiedzę, jak o instalacjach gazowych, to tylko współczuć tym, którzy korzystali z Twoich usług. Mam nadzieję, że nie mają w kiblu ciepłej wody :)

 • 2020-12-09 19:37:11

  gość: ~Ja

  @~osp

  Pan hydrualik pewnie myślał, że instalacja gazowa to tylko gaz płynący w rurze i dostarczany do piecyka. Nie wpadł na to, że gdzieś ten spalony gaz musi się ulotnić.

 • 2020-12-10 00:20:52

  gość: ~Grzegorz hydraulik

  @~Ja
  Dokładnie. Instalacja gazowa to instalacja gazowa. A instalacja kominowa to już nie gazowa...a czad ulatnia się nie z nieszczelnej instalacji gazowej tylko z kominowej. Ktoś błędnie poinformował w artykule.

 • 2020-12-10 00:32:22

  gość: ~osp

  @~Grzegorz hydraulik


  http://dzierzoniow.strazdolnyslask.pl/tlenek-wegla/ - poczytaj

 • 2020-12-10 00:40:56

  gość: ~Grzegorz hydraulik

  @~osp
  Ty mi próbujesz wmówić że czad wydobywa się z nieszczelnej rury gazowej? No idiota...

 • 2020-12-10 09:37:58

  gość: ~osp

  ostatnio dodany post

  @~Grzegorz hydraulik

  Próbuję ci wytłumaczyć, że instalacja gazowa to nie tylko rury gazowe idące do piecyka gazowego, ale także przewody spalinowe (rura spiro). Czad nie wydobywa się z rury gazowej, jednak instalacja gazowa to nie tylko rura, to cały układ przewodów. Przewód spalinowy, czyli tzw. rura spiro, która wychodzi od piecyka to także element instalacji gazowej i to stamtąd wydobywa się czad, już po procesie spalania. Ty to nazywasz instalacją kominową i za wszelką cenę próbujesz grać mądrego, że to nie jest instalacja gazowa, tymczasem definicja z Polskiej Spółki Gazownictwa mówi wyraźnie, że przewody spalinowe i powietrzno-spalinowe też są częścią instalacji [przeczytaj ostatnie zdanie].

  Instalacja gazowa – instalacja zasilana z sieci gazowej, stanowiąca układ przewodów za kurkiem głównym, prowadzonych na zewnątrz lub wewnątrz budynku, wraz z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzeniami do pomiaru zużycia gazu, urządzeniami gazowymi oraz przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli są one elementem wyposażenia urządzeń gazowych.

 • 2020-12-10 01:54:59

  gość: ~ppp

  panie osp,poczytaj sobie gdzie zaczyna i gdzie konczy sie instalacja gazowa.A twierdzenie,ze przyczyna wystapienia czadu byla instalacja gazowa,to jakis niedouk napisal.

REKLAMA