Express-Miejski.pl

W Opolnicy za chwilę ruszy budowa wodociągu, w Janowcu czekają na pieniądze

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Za kilka miesięcy rozpoczną się prace związane z budową sieci wodociągowej w Opolnicy. Gmina ma też środki na instalację wodną w Janowcu i czeka na wsparcie zewnętrzne.

Wniosek o dofinansowanie budowy wodociągu został złożony do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i z nieoficjalnych informacji wynika, że ma spore szanse na dofinansowanie. To właśnie od pozyskanego wsparcia z zewnątrz uzależniona jest realizacja zadania w nadchodzącym roku.

W planach jest budowa wodociągu o łącznej długości ponad 3.75 km wraz z 39 przyłączami do nieruchomości odbiorców. Jak czytamy we wniosku złożonym o dofinansowanie, przedsięwzięcie pozytywnie wpłynie na kompleksowy rozwój gospodarstw, w tym także gospodarstw agroturystycznych, które przy obecnym deficycie wody pobieranej w większości z własnych studni kopanych ogranicza możliwość spełnienia podstawowych potrzeb mieszkańców i turystów. 

Warto przypomnieć, że samorząd już w 2019 roku składał wniosek o dofinansowanie tej inwestycji ze środków zewnętrznych, jednak wtedy nie został on ujęty na liście zadań przeznaczonych do wsparcia finansowego. Wówczas szacunkowa wartość budowy sieci wodociągowej w Janowcu wynosiła ponad 1.73 mln zł, a wniosek o dofinansowanie zakładał wsparcie na poziomie ponad 1.1 mln zł.

Więcej szczęścia podczas rozpatrywania wniosków mieli w tamtym momencie mieszkańcy sołectwa Opolnica. Drugi wniosek złożony przez gminę w tym samym programie trafił w styczniu 2020 roku na listę przeznaczoną do dofinansowania i Gmina Bardo na budowę sieci wodociągowej w Opolnicy otrzymała 2 mln zł. W przyszłorocznym projekcie budżetu samorząd z własnych środków na ten cel wyasygnował 1.5 mln zł, co już w nowym roku umożliwi rozpoczęcie prac fizycznych związanych z budową sieci. W ramach zadania planuje się utworzenie wodociągu o łącznej długości 6.59 km wraz z 40 przyłączami do nieruchomości. Zakończenie zadania zaplanowano na 2022 rok. Przewidywana całkowita wartość inwestycji opiewa na kwotę blisko 4 mln zł, jednak może ona ulec zmianie po zakończeniu postępowania przetargowego.

em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • W Opolnicy za chwilę ruszy budowa wodociągu, w Janowcu czekają na pieniądze

    2020-12-09 09:48:11

    gość: ~Obywatel

    ostatnio dodany post

    W Janowcu tylko skomleć potrafią? Gdzie jakieś DZIĘKUJĘ?

REKLAMA