Express-Miejski.pl

Budowa inkubatora przedsiębiorczości i dalsza przebudowa dróg. Inwestycyjne plany gminy Stoszowice

grafika ilustracyjna fot.: freepik

Niemal 13.4 mln zł Gmina Stoszowice planuje przeznaczyć na wydatki inwestycyjne w 2021 roku. Gotowy jest już projekt budżetu.

Dokument został przesłany do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Po zaopiniowaniu przez RIO zostanie przedstawiony radnym na grudniowej sesji budżetowej. Niemniej jednak już teraz sprawdzamy, jakie inwestycje mają w planach władze gminy i na co chcą przeznaczyć pieniądze w przyszłym roku.

Najwyższą kwotę w wysokości 3.77 mln zł w projekcie budżetu zabezpieczono na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowe inkubatora przedsiębiorczości w gminie w Stoszowice pn. Akademia nowego przedsiębiorcy. To zadanie współfinansowane ze środków zewnętrznych. Ze swoich funduszy samorząd w przyszłorocznym budżecie planuje wyasygnować niespełna 650 tys. zł, a pozostałe środki w wysokości niemal 2.3 mln zł zostaną wydatkowane ze środków unijnych oraz 826 tys. zł ze środków państwa. Więcej o tym projekcie informowaliśmy tutaj [KLIK]. Aktualnie trwają prace projektowe.

3.5 mln zł w budżecie gmina zabezpieczyła na ewentualny zakup gruntów w stoszowickiej podstrefie ekonomicznej. Kilka lat temu gdy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna zdecydowała się na utworzenie podstrefy w Stoszowicach, gmina została zobowiązana do podpisania umów warunkowych z włacicielami nieruchomości. W momencie zainteresowania przedsiębiorców, samorząd jest pośrednikiem transakcji - odkupuje działkę od właściciela i sprzedaje ją strefie. Pozycja ta w budżecie znajduje się od kilku lat, jednak dotychczasowy brak transakcji wynika z braku zaintersowania gruntami podmiotów zewnętrznych.

Łącznie 2 mln zł ma wynieść przebudowa kolejnych dróg gminnych. W planach jest także dotacja dla województwa dolnośląskiego na przebudowę chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 385 (192.250 tys. zł), a także 100 tys. zł na wykonanie dokumentacji technicznej budowy chodników właśnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 385 (Stoszowice, Budzów, Srebrna Góra). Skoro o dotacjach mowa, to gmina zamierza przeznaczyć niemal 785 tys. zł na wsparcie finansowe powiatu, dzięki któremu przebudowy doczekają się drogi powiatowe nr 3006D i 3150D w Budzowie, Jemnej, Rudnicy i Grodziszczu. Zaplanowano również przebudowę drogi dojazdowej do boiska w Rudnicy (100 tys. zł), a 40 tys. zł ma wynieść realizacja kolejnych dokumentacji niezbędnych do przebudowy dróg gminnych w kolejnych latach.

100 tys. zł w projekcie budżetu zapisano natomiast na budowę pilotażowej trasy dla pojazdów autonomicznych wraz ze ścieżką rowerową po trasie byłej kolei łączącej Srebrną Górą z Ząbkowicami Śląskimi.

W dokumencie znalazła się także pozycja dotycząca budowy kolei gondolowej w Srebrnej Górze. Na ten cel samorząd wyasygnował w budżecie 350 tys. zł i wciąż szuka możliwości dofinansowania inwestycji ze środków zewnętrznych. Całkowita wartość realizacji zadania oscyluje w granicach 10 mln zł. Zgodnie z pomysłem kolejka miałaby wyjeżdżać z obrzeży Srebrnej Góry i dojeżdżać na Fort Wysoka Skała skąd kazamatami turyści dochodzili by do serca twierdzy. Gmina planuje też dokapitalizowanie spółki Twierdza Srebrna Góra kwotą 890 tys. zł. Pieniądze otrzyma także inna gminna spółka. Są to Wodociągi Srebrnogórskie, dla której w projekcie budżetu zapisano kwotę 257 tys. zł.

100 tys. zł ma kosztować wykonanie dokumentacji projektowej modernizacji basenu w Srebrnej Górze, 270 tys. zł planuje się zabezpieczyć na zakup wody mieszkańcom gminy, 120 tys. zł na odbudowę pawilonu przy wieży widokowej w Grodziszczu, a 115 tys. zł na budowę placu zabaw z siłownią napowietrzną w Budzowie.

Wśród mniejszych wydatków (częściowo finanowanych z funduszu sołeckiego) zaplanowane jest m.in. wykonanie dokumentacji przystanków autobusowych (50 tys. zł), zakup oprogramowania służącego do utworzenia systemu informacji przestrzennej (19 tys. zł), remont pomieszczeń biurowych w budynku urzędu (140 tys. zł), adaptacja pomieszczeń w świetlicy wiejskiej w Rudnicy (120 tys. zł), Jemnej (60 tys. zł) oraz Grodziszczu (19.5 tys. zł), remont podłogi w Przedborowej (33 tys. zł) czy wykonanie oświetlenia (4 tys. zł) i modernizacja oraz wyposażenie placu zabaw w Lutomierzu (6 tys. zł).

60 tys. zł z budżetu ma pochłonąć adaptacja pomieszczeń w budynku nr 92 w Stoszowicach, wykonanie przebudowy zasilania zarówno tego budynku jak i sąsiedniego (92a - łącznie 18 tys. zł), budowa wiaty w Żdanowie (11.1 tys. zł), budowa ogrodzenia przy remizie strażackiej w Stoszowicach (15 tys. zł) i doposażenie jednoski OSP w Przedborowej (5 tys. zł). 9 tys. zł zabezpieczono na wykonanie przyłącza energetycznego pod budowę boiska wielofunkcyjnego w Grodziszczu.

em24.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Budowa inkubatora przedsiębiorczości i dalsza przebudowa dróg. Inwestycyjne plany gminy Stoszowice

  2020-11-26 10:45:03

  gość: ~Ela

  Mariusz milczy że swymi inwestycjami na przyszły rok ale jak je ogłosi pokaże wam kto jest najlepszy w Powiecie

 • 2020-11-26 12:36:09

  gość: ~Marian

  Ponad 3 mln zł na drogi - to dla tych, co mówią, że w gminie nie robi się remontów dróg i wszystko pakuje w Twierdzę. W gminie Stoszowice nie było jeszcze wójta, który by tyle pieniędzy włożył w infrastrukturę drogową i doprowadził ją do jako-takiego ładu po zaniedbaniach poprzedników. Brawo!

 • 2020-11-26 18:55:04

  gość: ~Lol

  W końcu plac zabaw w budowie bo ten co jest straszy

 • 2020-11-27 11:25:04

  gość: ~rrr

  @~Lol

  Znów miliony ładowane na twierdze a maja przeciez dochody wlasne ze sprzedazy biletow

 • 2020-12-02 19:04:25

  gość: ~Jemen

  ostatnio dodany post

  Te 60 tys. na remont świetlicy w Jemnej to trochę przesada Raczej 6 tys.

REKLAMA