Express-Miejski.pl

Obwodnica Złotego Stoku skierowana do realizacji

grafika ilustracyjna fot.: GOV.pl

Minister Infrastruktury zatwierdził Program inwestycji dla obwodnicy Złotego Stoku w ciągu drogi krajowej nr 46. Inwestycja zostałą ujęta w Programie budowy 100 obwodnic.

Inwestycja została ujęta w Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

- Obwodnica Złotego Stoku to kolejna inwestycja w województwie dolnośląskim skierowana do realizacji. Wcześniej uruchomiliśmy prace przygotowawcze dla pozostałych pięciu  obwodnic na Dolnym Śląsku. Dzięki nim mieszkańcy tych miejscowości odetchną od ruchu tranzytowego, przebiegającego przez ścisłą zabudowę miejską – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber. 

W ramach zadania powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o długości ok. 14 km.

- Mieszkańcy Złotego Stoku od lat apelowali o budowę obwodnicy ich miasta. Obecny rząd, dzięki Programowi budowy 100 obwodnic, odpowiada na te postulaty. Obwodnica usprawni komunikację, odciąży ruch tranzytowy oraz przyczyni się do podniesienia potencjału rozwojowego miasta i regionu. Cieszę się, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego dostrzega potrzeby Polaków mieszkających w każdym regionie naszego kraju - w tym i na Dolnym Śląsku – powiedział minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Głównym celem budowy obwodnicy Złotego Stoku jest wyprowadzenie z tej miejscowości ruchu tranzytowego, prowadzącego od Opola i autostrady A4 w kierunku Kotliny Kłodzkiej i do przejścia w Kudowie Zdroju. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększy się dostępność do bazy turystycznej w regionie.

Inwestycja poprawi przepustowość układu komunikacyjnego województwa dolnośląskiego oraz stanowić będzie fragment połączenia obecnie projektowanej drogi ekspresowej S8 Wrocław - Kłodzko z województwem opolskim i przejściami granicznymi z Republiką Czeską.

Obwodnica Złotego Stoku to nowe zadanie, dla którego nie były wcześniej prowadzone prace przygotowawcze. Podpisanie umowy z wykonawcą dokumentacji technicznej obwodnicy przewidziano na I kw. 2021 r., a roboty budowalne są planowane w latach 2027-2030.

Program budowy 100 obwodnic w województwie dolnośląskim:

W ramach programu obwodnicowego w województwie dolnośląskim powstanie łącznie 7 zadań:

 • Obwodnica Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12,
 • Obwodnica Kaczorowa w ciągu drogi krajowej nr 3,
 • Obwodnica Legnicy w ciągu drogi krajowej nr 94,
 • Obwodnica Międzyborza w ciągu drogi krajowej nr 25,
 • Obwodnica Milicza w ciągu drogi krajowej nr 15,
 • Obwodnica Oławy w ciągu drogi krajowej nr 94,
 • Obwodnica Złotego Stoku w ciągu drogi krajowej nr 46.

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

GOV.pl

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Obwodnica Złotego Stoku skierowana do realizacji

  2020-11-20 17:31:26

  gość: ~Autor

  Tak KFD ma kasę z UE jak nas zawieszą to zobaczymy obwodnicę jak świnia niebo

 • 2020-11-20 17:59:14

  gość: ~PL

  @~Autor
  A gdzie twoja godność? Za kasę jesteś w stanie zrobić wszystko nawet wyrzec się swoich wartości. Nie bój się będzie kasa. W końcu Polska liczy się w europie. Wiem, że ty wolisz pozycję sługi, ale większość polaków myśli inaczej. Wolę biedę klepać, ale być u siebie, a nie tak jak ty Niemiecki parobek. Powyjeżdżajcie w końcu do swojej ojczyzny Niemiec, a nam Polakom dajcie spokój my sobie poradzimy bez waszych brudnych pieniędzy.

 • 2020-11-20 18:32:54

  gość: ~Złotostoczanin

  Aż dziw że słowa o Wartościach pisze osoba której przodkowie przybyli na ziemie odebrane Niemcom w bydlęcym wagonie. Ludzie którzy zostali wyrwani ze swoich śmierdzących lepianek, przewiezieni do cywilizacji. Ludzie którzy tu na miejscu nie potrafili korzystać z pozostawionych przez Niemców maszyn i urządzeń dalej woleli młócić cepami. Których na złość im samym komuna wysłała do szkoły by się choć podpisać nauczyli. I tacy ludzie i ich potomkowie mają czelność mówić o wartościach. Pouczać innych wskazywać im miejsce dokąd się mają wynosić. Zdradź mi swe nazwisko a powiem ci z czyjego nocnika korzystałeś jedząc kaszę.

 • 2020-11-20 19:24:08

  gość: ~PL

  @~Złotostoczanin
  Twój wpis pokazuje jakim jesteś ograniczonym człowiekiem. powiedz mi co to ma do tego jak było kiedyś. Może mamy dziękować Niemcom za to, że napadli na nasz kraj bo dzięki temu ludzie mogli przestać młócić cepami. Polacy nie zaczęli wojny to Niemcy napadli na nasz kraj. Wiem, że wam Niemcom ciężko to zrozumieć, napadliście na nasz kraj a teraz udajecie poszkodowanych. Dla twojej wiedzy są to ziemie odzyskane. Nikt nikomu nie każe się wynosić, ale jak się chce mieszkać w Polsce i chce się być polakiem to powinno się bronić swojego kraju za wszelką cenę, anie pod groźbą nie wypłaty funduszy dostosowywać się do Niemieckiego prawa. U Niemca wolno w Polsce jest zagrożona demokracja to jakie to jest traktowanie Polski jak parobka.

 • 2020-11-20 22:20:56

  gość: ~Złotostoczanin

  @~PL
  Widać braki w historii. Te ziemie odzyskane,od kogo? Znasz historię? Może pora się douczyć? Nie wiem co Niemcom jest cięzko zrozumieć. Wiem natomiast że żaden polski nieuk nie będzie mi mówił co mam robić jak mam żyć i gdzie mieszkać. Zaprezentuj jakiś poziom bym się przekonał że warto z tobą toczyć jakąkolwiek dyskusję. A dla twojej informacji jestem obywatelem Rzeczpospolitej i mam nadzieję że zadasz sobie trud i poznasz znaczenie tego słowa.

 • 2020-11-20 23:10:48

  gość: ~PL

  @~Złotostoczanin
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ziemie_Odzyskane
  Szkoda mi ciebie człowieku. Sam jesteś niedouczony i widzisz tylko czubek swojego nosa. Jesteś pewnie z tych co wszystko wiedzą na wszystkim się znają, a w życiu nic nie osiągnąłeś poza krętactwem i oszustwem. Pozdrawiam i bez odbioru.

 • 2020-11-20 23:01:06

  gość: ~Mirek

  @~PL
  Jeżeli dla ciebie jedyny wymug unii czyli równorzędne i sprawiedliwe traktowanie każdego człowieka jest problemem i ludzi od niemieckiego pochodzenia wyzywasz to albo jesteś mało inteligentny i słuchasz rząd albo po prostu skończonym idiotom

 • 2020-11-20 23:12:18

  gość: ~PL

  @~Mirek
  A ty kim jesteś? Przetłumacz mi na Polski o co ci chodzi.

 • 2020-11-24 21:22:54

  gość: ~kawka

  @~Mirek
  Uczył Marcin Marcina.... a tu byk byka pogania. Wstyd! Polak powinien znać swój język.

 • 2020-11-25 15:48:08

  gość: ~Józek

  ostatnio dodany post

  @~PLTo nie pisał niemiec tylko volksdojcz.

 • 2020-11-20 19:12:45

  gość: ~Autor

  @~PL
  Mniej TVP i PiSu słuchania bo klepiesz ich kłamstwa a sprzedawczykiem jest ten co za srebrniki drobne kaczorowi się sprzedał imbecylu jak chcesz żyć pod dyktando na wzór Białorusi, Rosji to wypierd...... Razem z PiS na Węgry

 • 2020-11-20 19:03:36

  gość: ~heh

  za 10 lat moze bedzie

 • 2020-11-20 21:54:55

  gość: ~Jrjr

  I co stekacze, pamiętacie jak stękaliście że nie wybudują, że to tylko makaron na uszy?

 • 2020-11-20 23:02:22

  gość: ~Alo

  @~Jrjr
  A gdzie wybudowali?

REKLAMA