Express-Miejski.pl

Twierdza Srebrna Góra stanie się centrum turystyki, wiedzy i rozrywki za prawie 22 mln zł

Rekordowa dotacja dla Twierdzy Srebrna Góra pozwoli na dalszy rozwój tego obiektu. Stanie się on nie tylko fenomenalną atrakcją turystyczną, którą zresztą już jest, ale będzie również miejscem spotkań, rekreacji oraz swego rodzaju centrum kultury i edukacji fot.: mp

Cztery lata ma zająć realizacja projektu, na który Twierdza Srebrna Góra otrzymała rekordowe dofinansowanie w kwocie ponad 15 mln zł.

Przed srebrnogórską spółką olbrzymie wyzwanie. Na początku listopada informowaliśmy, że fortyfikacja otrzymała 15.107.899,99 zł dofinansowania z funduszy norweskich na realizację dużego projektu, którego całkowity koszt to 21.862.020 zł. Dziś jako pierwsi informujemy o planach spółki i o tym, czego już wkrótce będziemy mogli spodziewać się odwiedzając obiekt.

W ramach projektu udostępnione zostaną nowe przestrzenie Twierdzy. Odbudowane zostaną mosty (jeden z nich zostanie w pełni zrekonstruowany), wyremontowane kolejne kazamaty, pojawi się wiele nowoczesnych, multimedialnych rozwiązań, ale także – jeszcze mocniej – zaakcentowane zostaną dawne rzemiosła działające niegdyś w fortyfikacji i Srebrnej Górze.

Rawelin, Fort Rogowy, Esplanada, Bastion Górny, Kawalier, Donjon – te tajemnicze nazwy to części Twierdzy Srebrna Góra, które zostaną poddane renowacji. Łącznie 7.844,23 m2. Powstaną dwie nowe ścieżki edukacyjne - jedna o długości 360 m (Donjon-Rawelin), druga o długości 950 m (wzdłuż południowej fosy).

Już sama realizacja projektu będzie ciekawą atrakcją. Odwiedzający fortyfikację, będą mogli podejrzeć budowę mostu łączącego Donjon z Bastionem Górnym, która będzie się odbywać zgodnie z dawną sztuką.

– Będzie to największa rekonstrukcja tego typu mostu obronnego na świecie – mówi Grzegorz Basiński z Twierdzy Srebrna Góra. – Pozwoli to udostępnić kolejne części twierdzy, do których dziś odwiedzający nas nie mają dostępu. Generalnie powierzchnia zwiedzania zwiększy się prawie o sto procent - dodaje.

Wyremontowane pomieszczenia zyskają wiele funkcji. Będą mogły odbywać się w nich warsztaty, konferencje, a także projekcje filmowe. Odwiedzający, dzięki ciekawie dobranym multimediom, będą mogli sami zapoznać się z historią całego Dolnego Śląska. Twierdza Srebrna Góra stanie się miejscem wręcz idealnym na atrakcyjne żywe lekcje historii czy regionalizmu.

W Twierdzy Srebrna Góra spokojnie będzie można spędzić kilka dni wcale się nie nudząc. Pamiętać należy, że w fortyfikacji realizowany jest także inny projekt o wartości 16.5 mln zł, dzięki któremu na terenie Donjonu powstanie klimatyczny hostel i restauracja. Twierdza stanie się nie tylko fenomenalną atrakcją turystyczną, którą zresztą już jest, ale będzie miejscem spotkań, rekreacji, swego rodzaju centrum kultury i edukacji.

Aby przedstawić skalę projektu, warto porównać kwoty wydane do tej pory na różnego rodzaju remonty ze środkami obecnie pozyskanymi. – Od 2006 roku do tej pory na renowację twierdzy przeznaczono około 25 milionów złotych, teraz – w ramach dwóch dużych wymarzonych projektów – zainwestujemy rekordową kwotę prawie 40 milionów – opowiada Emilia Pawnuk, prezes Twierdzy Srebrna Góra. – Nie udałoby się to bez ciężkiej pracy, zaangażowania i wsparcia pracowników naszej fortyfikacji i osób takich jak wójta Pawła Gancarza, skarbnik Katarzyny Cichoń, Rady Gminy Stoszowice, radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Patryka Wilda oraz członków Rady Konsultacyjno-Konserwatorskiej, ciała doradczego działającego przy Twierdzy - podkreśla szefowa spółki.

Zakończenie wszystkich prac przewidzianych w projekcie powinny się zakończyć za 4 lata.

em24.pl

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Twierdza Srebrna Góra stanie się centrum turystyki, wiedzy i rozrywki za prawie 22 mln zł

  2020-11-17 10:16:16

  gość: ~Mieszkaniec

  Dlaczego wywiad jest z pracownikami twierdzy. Przecież to zasługa wójta Gancarza

 • 2020-11-17 10:29:11

  gość: ~fgg

  @~Mieszkaniec
  tak wójt najwięcej się narobił złożył podpis na dokumentach.

 • 2020-11-17 10:18:27

  gość: ~Stoszowice

  Zasługa wszystkich, którzy mieli w tym swój udział. Zarówno pracowników Twierdzy, jak i wójta. Gratulacje! Super, że Twierdza się rozwija.

 • 2020-11-17 10:29:03

  gość: ~Mieszkaniec

  I znów przez najbliższe lata będzie w gminie Stoszowice tyko Twierdza i Twierdza. Wszystkie pieniądze będą pchane w spółkę :( Czy mieszkańcy na tym skorzystają - czas pokaże. Do tej pory było tak sobie. Nowe polskie nominały: 1 Sasin - 70 milionów, 1 Golec - 1,8 miliona, 1 Twierdza - 40 milionów...

 • 2020-11-17 11:32:07

  gość: ~ja

  @~Mieszkaniec

  A remonty dróg? Przecież w gminie zrobili w ciągu paru lat bardzo dużo remontów dróg. Gmina się rozwija, a że w Twierdzę pompują hajs. No to debi...l by tylko nie wziął dotacji na poziomie 70-80 proc. Pozdrawiam

 • 2020-11-17 11:43:25

  gość: ~Xxx

  ostatnio dodany post

  @~Mieszkaniec
  Z twierdzy ludzie coś mają. A co z sasinów- wyłącznie drogi kabaret choć nominał prawie 2 krotnie wyższy.

REKLAMA