Express-Miejski.pl

Za 6 mln zł zrewitalizują kościół poewangelicki. Z wieży będzie można podziwiać panoramę miasta

Kościół poewangelicki w Złotym Stoku to jeden z najważniejszych zabytków miasta

Kościół poewangelicki w Złotym Stoku to jeden z najważniejszych zabytków miasta fot.: Gmina Złoty Stok

Po świętach w Złotym Stoku ruszy rewitalizacja kościoła poewangelickiego. Obiekt ma zostać odremontowany z przeznaczeniem na cele kulturalno-turystyczne.

Zadanie będzie realizowane w ramach projektu pn. Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza”. Samorząd na jego realizację otrzymał dofinansowanie w wysokości blisko 800 tys. euro ze środków unijnych.

Zabytkowy obiekt ma zostać odremontowany i udostępniony mieszkańcom oraz turystom w celach kulturalno-turystycznych. Nawa kościoła będzie pełnić funkcję sali wielofunkcyjnej multimedialnej z funkcją wystawienniczą, a wieża kościoła funkcję turystyczną z punktem widokowym. Realizacją zadania ma zająć się Spółka Budowlana Jan Serafin, Marek Janik s.c. z Nysy, a łączy koszt wartości zadania oszacowano na niemal 5.85 mln zł. Zaraz po świętach ma nastąpić podpisanie umowy z wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu.

Zakres prac będzie obejmował m.in. wykonanie badań archeologicznych, architektonicznych i konserwatorskich, prace rozbiórkowe, wykonanie izolacji przeciwwilgociowych obiektu, remont wnętrza kościoła wraz z posadzkami (tj. wykonanie sali wielofunkcyjnej, zaplecza sanitarnego, punktu informacji turystycznej, punktu sprzedaży pamiątek i biletów, pomieszczenia gospodarczego i technicznego), remont elewacji, remont dachu kościoła i wieży wraz z więźbą, pokryciem, orynnowaniem i obróbkami, remont wieży kościoła wraz z wykonaniem nowych schodów wejściowych oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także wykonanie nowego przyłączenia obiektu do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz elektornicznej. W planach jest też utworzenie drenażu obiektu, instalacji wentylacyjnej, ogrzewania elektrycznego obiektu, instalacji fotowoltaicznej z dachówki fotowoltaicznej, instalacji odgromowej, instalacji sygnalizacji i monitoringu oraz montaż rolet przeciwpożarowych, wykonanie monitoringu oraz nowego dojścia do budynku. Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Kościół poewangelicki ma zyskać nowy blask i stać się obiektem, w którym będą odbywały się wydarzenia kulturalno-turystyczne przy jednoczesnym zachowaniu historycznych elementów zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

Obiekt został wybudowany w latach 1513 - 1517 (wieża pochodzi z 1543 roku) na miejscu dawnego kościoła miejskiego, istniejącego już w XIV wieku. Odbudowany, po pożarze z 1638 roku, jako kościół parafialny ewangelików (od 1536 roku) zmienił wezwanie na Chrystusa Zbawiciela. Renesansowa świątynia do 1945 roku służyła ewangelikom. W XVIII i XIX wieku kościół był ponownie przebudowywany, natomiast w 1945 roku został uszkodzony. W tym też roku świątynia przestała pełnić funkcje sakralne i była nieużytkowana jako kościół. W latach 90. XX wieku adaptowano ją na halę sportową. Następnie obiekt był wykorzystywany do koncertów, pokazów, prelekcji czy wernisaży.

(Zdjęcie z jednego z koncertów organizowanych w kościele poewangelickim w Złotym Stoku, fot. Aleksandra Wąsowicz)

W projekcie pn. „Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza” uczestniczą też gmina Kamieniec Ząbkowicki i Bila Voda, a łączna wartość unijnego wsparcia dla całego przedsięwzięcia to kwota ponad 2 mln euro. 

W ramach projektu w Kamieńcu Ząbkowickim będzie realizowane zadanie pn. „Rewitalizacja i adaptacja oficyny południowej kompleksu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim na działalność kulturowo-turystyczną”, a w Bilej Vodzie pieniądze przeznaczną na infrastrukturę kulturalno-turystyczną i sceniczną.

em24.pl

12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Za 6 mln zł zrewitalizują kościół poewangelicki. Z wieży będzie można podziwiać panoramę miasta

  2020-04-11 11:07:04

  gość: ~Mieszkaniec

  Super że się rozwijamy, ale przy okazji można by zainwestować w drona do badania dymu kominkowego na terenie Złotego Stoku. Od godz 16 jeden smog nad miastem nie da się nawet okna otworzyć. Wlepić z 5 mandatów to reszta się uspokoi. Jakieś śmieci czy meble palą ludzie, ja rozumiem biedę ale to przechodzi ludzkie pojęcie. Trują nas wszystkich dookoła.

 • 2020-04-11 15:32:55

  gość: ~Her

  @~Mieszkaniec
  A na maski zbierają chory kraj

 • 2020-04-11 18:31:58

  gość: ~Tggg

  @~Her
  Dajcie spokoj,cos robia,przeciez maseczki tez szyja.nie ma sie co czepiac

 • 2020-04-12 23:12:11

  gość: ~Mieszkaniec

  Nie neguje nie pisze ze nic nie robią. Ale pisze żeby zauważyli że to problem bo widok z tej wieży będzie przykry jeden dym wiosna i jesienią zamiast ładna panorama naszego miasteczka. Pozdrawiam

 • 2020-04-14 09:21:01

  gość: ~mnm

  @~Her
  Chory kraj ? To raczej ty z nienawiści.

 • 2020-04-14 10:59:52

  gość: ~czytelnik

  @~mnm
  wstyd na leczenie ludzi brakuje pieniedzy a na marne instytucje koscielne sa miliony zacofane panstwo , upadek totalny, na nauke dajcie i rozwoj

 • 2020-04-14 09:31:10

  gość: ~mnm

  @~Mieszkaniec
  "Super że się rozwijamy". Lizus pierwszej wody.

 • 2020-04-13 19:27:03

  gość: ~Mieszkanka

  Pomysł spoko tylko co tam będzie się działo?? CKiP ledwo zipie nic się nie dzieje, jeszcze Ewangelik do tego jestem mega ciekawa tej inwestycji i jakie korzyści przyniesie bo punk informacji to zamarł, chyba tylko pensje pracownika wypłaca.

 • 2020-04-13 19:57:38

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Mieszkanka
  Otóż to, Centrum najlepiej funkcjonowało za Pani Kasi.

 • 2020-04-13 21:30:21

  gość: ~mieszkaniec

  Stachu wróć))) ciekawe czy basen wyrwmontuje kasa z Gwarkiady na basen ma być przeznaczona ale nie widać zeby cos remontowali(((( obiecanki Cacanki

 • 2020-04-13 21:33:36

  gość: ~zofia

  Za Kasi?? Żarty, ale nie ważne teraz to jest tragedia nie ma nic 0 imprez

 • 2020-04-17 11:45:25

  gość: ~bbb

  ostatnio dodany post

  800 euro czyli jakies 3,,5 mln zł a całkowity koszt 5.85 . czyli jakies 2-2.5 mln wyrzucone w błoto . Będzie piekny nowoczesny obiekt a w nim co???? seniorvita i spotkania soltysow i jakies pseudo-koncerty na ktore chodza tylko starzy ludzie i lizusy

REKLAMA