Express-Miejski.pl

„Etno-podróże” - „Etno Polska 2019” w Stolcu

„Etno-podróże” - „Etno Polska 2019” w Stolcu

„Etno-podróże” - „Etno Polska 2019” w Stolcu fot.: mat.pras.

Dobiegła końca realizacja zadania „Etno-podróże”. Od czerwca mieszkańcy mieli możliwość uczestniczenia w wydarzeniach, seminariach o tematyce kulturowej w regionie.   

„Etno-podróże” to zadanie, którego główną ideą było wzmocnienie tożsamości kulturowej mieszkańców, przybliżenie elementów dziedzictwa kulturowego, pogłębianie wartości społecznych oraz wzmocnienie więzi i integracji lokalnej oraz międzypokoleniowej.

W ramach zadania miały miejsce trzy działania, przeprowadzone pod nazwą "podróże" oraz dwa festyny, które były  swego rodzaju "przystankami" w podróżach po regionie:

1) Podróże po kulturze – odbyły się w formie seminarium edukacyjnego dotyczącego wielokulturowości regionu. Spotkanie miało na celu przybliżenie mieszkańcom Stolca losów ich przodków, historii regionu i różnorodności kulturowej.

2) Podróże artystyczne – to warsztaty artystyczne i warsztaty plecenia wieńców. W podróży artystycznej brały udział głównie kobiety i dzieci, co pozwoliło na międzypokoleniową integrację, wymianę doświadczeń oraz przekazanie wieloletnich tradycji.

- Przystanek 1 – Dożynki Wiejskie

Przystankiem w podróży artystycznej była realizacja tradycyjnego już wydarzenia w postaci święta plonów. Festyn okazał się doskonałą okazją do integracji mieszkańców oraz prezentacji talentów zdobytych podczas warsztatów artystycznych. Zgromadzeni goście mogli podziwiać także pięknie wyplecione wieńce, które były efektem współpracy międzypokoleniowej.

3) Podróże kulinarne – to smakowita wyprawa w świat wypieku chleba oraz przygotowania i zdobienia pierników motywami ludowymi. W spotkaniu licznie uczestniczyli mieszkańcy Stolca i okolic. Pieczenie i ozdabianie wypieków okazało się niezwykłym wydarzeniem dla młodszych i starszych uczestników. Pachnące chleby i pierniki, smakowita pizza i świeżutkie masełko były ucztą dla podniebienia, jak również okazją do poznania tradycji kulinarnych i artystycznych regionu.

- Przystanek 2 - 50-lecie zespołu Koła Gospodyń Wiejskich Stolczanki.

26 października był dniem, w którym zarówno mieszkańcy jak i zaproszeni goście mieli okazję obchodzić jubileusz istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Stolcu. Wydarzenie było wyrazem wdzięczności dla Pań za ich wspaniałą, półwieczną pracę i wkład w propagowanie kultury ludowej.

We mszy św. i uroczystości uczestniczyły zespoły ludowe i ich delegacje z wielu wsi regionu oraz przedstawiciele władz i organizacji. Poznanie wieloletnich Członkiń i Członków, a także dorobku kulturowego Stolczanek było niezwykle ważną lekcją dla pokoleń. Niepowtarzalna atmosfera podczas tej doniosłej uroczystości, na długo zostanie w pamięci mieszkańców.

Dofinansowano ze srodków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Etno Polska 2019” 

em24.pl / Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych RAZEM w Stolcu

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA