Puchar Polski: Orzeł, Sparta i Skałki grają dalej

Konkurs rzutów karnych był potrzebny żeby wyłonić zwycięzcę meczu Orzeł - Polonia. Jedenastki lepiej wykonywali czwartoligowcy i zdołali wywalczyć awans do dalszej fazy rozgrywek fot.: PW

W Ząbkowicach Śląskich było o krok od sensacji, jednak ostatecznie to czwartoligowiec wywalczył awans lepiej wykonując serię rzutów karnych.

W środę odbyła się druga runda Pucharu Polski w podokręgu Wałbrzych. W Ząbkowicach Śląskich A-klasowa Polonia postawiła się IV-ligowemu Orłowi i do rozstrzygnięcia potrzebny był konkurs rzutów karnych. Te lepiej wykonywali podopieczni trenera Masłowskiego i ostatecznie zdołali awansować do dalszej fazy rozgrywek. Zanim jednak doszło do serii jedenastek to grający dwie klasy wyżej Orzeł musiał się sporo natrudzić by w ogóle do niej doprowadzić. Od 59 minuty przegrywał bowiem z Polonią 0:1 po bramce z rzutu karnego Przemysława Madeja i w Ząbkowicach Śląskich pachniało sporą niespodzianką. Do remisu na dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry doprowadził rezerwowy 16-letni Mateusz Szabatowski.

W serii rzutów karnych zawodnicy Orła wykorzystali wszystkie jedenastki. W barwach Polonii swojego strzału na bramkę nie zdołał zamienić Przemysław Madej. Doświadczony obrońca polonistów uderzył w ten sam róg, co podczas regulaminowego czasu gry. Wówczas zmylił Krakowskiego, jednak w serii jedenastek młody bramkarz Orła odbił jego uderzenie.

W innym spotkaniu dwóch ekip z powiatu ząbkowickiego Sparta Ziębice uporała się z Zamkiem II Kamieniec Ząbkowicki, wygrywając 2:1 (1:0). Mecz rozgrywany był na obiekcie w Ziębicach, choć gospodarzem rywalizacji był Zamek. Ziębiczanie na prowadzenie wyszli już w 10. minucie po trafieniu Kamila Jurkowskiego. Wyrównał w około 65 minucie Łukasz Ścigaj. Wówczas Sparta grała już w dziesiątkę po czerwonej kartce (konsekwencja dwóch żółtych) dla Jankowskiego. To jednak nie przeszkodziło podopiecznym Grzegorza Bartkiewicza by strzelić zwycięskiego gola. W 73. minucie na listę strzelców po raz drugi wpisał się Jurkowski i dał Sparcie awans do kolejnej fazy rozgrywek.

W końcu przełamały się stoleckie Skałki. Piłkarze Tomasza Piątkowskiego rozbili 7:1 (2:1) ATS Wojbórz. Po dwa trafienia zdobyli Piotr Satanowski, Łukasz Idzi oraz Kacper Dominik, a jedno było autorstwa Mateusza Prokopa. ATS zdołał odpowiedzieć honorowym golem przy stanie 1:0 dla Skałek.

Na drugiej rundzie przygodę pucharową zakończyła Unia Bardo, która na własnym boisku uległa dzierżoniowskiej Lechii, przegrywając 1:2 (1:1). Bardzianie szczególnie w pierwszych dwóch kwadransach sprawiali lepsze wrażenie, jednak nie zdołali wykorzystać dogodnych okazji. Z biegiem czasu do głosu zaczęli dochodzić Lechici i swój lepszy okres gry udokumentowali bramką. Gembarę z rzutu karnego pokonał Piotr Pietkiewicz. Unia zdołała jednak wyrównać jeszcze przed przerwą po bardzo ładnym golu Mateusza Łaszczewskiego.

Niecodzienna sytuacja miała miejsce w przerwie meczu. Kontuzji doznała asystentka sędziego głównego i nie była w stanie kontynuować swojej pracy. Kilka minut trwał wybór jej następcy. Padło na Krzysztofa Czachora, nie biorącego udziału w meczu zawodnika bardzian.

Po przerwie Lechia szybko objęła prowadzenie za sprawą Eltona i dowiozła korzystny wynik do ostatniego gwizdka. Unia do końca walczyła o doprowadzenie do rzutów karnych, ale mimo kilku okazji rezultat ustalony w około 55. minucie nie uległ już zmianie i to dzierżoniowanie mogli cieszyć się z awansu do dalszej rundy.

Na II rundzie przygodę z pucharem zakończyłą też Ślęża Ciepłowody, przegrywając 0:5 ze Słowianinem Wolibórz.