Express-Miejski.pl

Nowa książka o Ziemi Ząbkowickiej

Ziemia Ząbkowicka fot.: -

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Niezmiernie miło nam zakomunikować, że ukazała się nowa książka o naszym terenie:  ZIEMIA ZĄBKOWICKA, do lektury której serdecznie zapraszamy.

Studia historyczne zawierają artykuły prezentowane podczas sesji popularno - naukowej z okazji 720 rocznicy powstania  Ząbkowic Śl. w 2007 r., miedzy innymi tekst nieżyjącego już honorowego obywatela naszego miasta - Franza Toennigesa o wybitnych ząbkowiczanach w historii świata.

Znajdują się tutaj również teksty o Ząbkowickim kacie, o męczennikach  dominikańskich, o wyglądzie Ząbkowic Śl. w połowie XIX w. Drugą grupę tekstów stanowią te związane ze 150 rocznicą kolei na Ziemi Ząbkowickiej, które były prezentowane na konferencji historycznej we
wrześniu 2008 r.

Trzecią natomiast stanowią teksty wygłaszane na spotkaniach Klubu Regionalnego Ziemi Ząbkowickiej PTTK przez naszych kolegów, m.in. Kamila Pawłowskiego o kościele w Ciepłowodach,  czy też Henryka Sławca o granicy św.
Jana.

Prezentowane artykuły są w większości nowatorskie, nigdzie nie publikowane i poszerzają naszą wiedzę o Ziemi Ząbkowickiej.

W zakończeniu książki znajduje się opracowana po raz pierwszy bibliografia ząbkowicka autorstwa Marcina Dziedzica, licząca ok. 300 pozycji, która jak sądzę będzie bardzo pomocną dla prowadzenia samodzielnych studiów i przygotowywaniu opracowań o Ząbkowicach.

Książka jest tak pomyślana, żeby każdy interesujący się choćby w małym stopniu historią naszego regionu znalazł tutaj coś ciekawego.

W załączeniu okładka i spis treści.

B. Klita / J. Organiściak

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA