Express-Miejski.pl

Urzędnicy wyprowadzali publiczne pieniądze

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Szokujące wyniki kontroli przeprowadzonej w Ośrodku Pomocy Społecznej (OPS) w Złotym Stoku. Pracownicy wyprowadzali publiczne pieniądze na prywatne konta.

24 kwietnia burmistrz Grażyna Orczyk złożyła do Prokuratury Rejonowej w Ząbkowicach Śląskich zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z nieprawidłowościami w zakresie prowadzenia gospodarki finansowej w OPS w Złotym Stoku. Prokuratura wszczęła dochodzenie, które jest w toku. – O sprawie zawiadomiłam również Regionalną Izbę Obrachunkową we Wrocławiu i wojewodę, a także zleciłam przeprowadzenie dwóch niezależnych kontroli: jedną przeprowadzała skarbnik gminy wraz z księgową urzędu miejskiego, drugą zewnętrzna firma audytorska – informuje burmistrz. Kontrola zakończyła się 20 maja, audyt zaś 8 czerwca.

Szokujące wyniki kontroli. Urzędnicy łamali prawo i wyprowadzali pieniądze na prywatne konta

Kontrola wykonana przez pracowników urzędu była prowadzona pod kątem analizy operacji finansowych dokonywanych w podstawowym rachunku bankowym OPS w okresie od 2. stycznia 2014 roku do 24 kwietnia 2015 roku. Przeanalizowano wynagrodzenia pracowników, z których wynikała nieprawidłowość polegająca na przelewaniu środków z rachunku OPS do banków, w których pracownica posiadała prywatne pożyczki. Na przestrzeni kontrolowanego okresu pracownica, nie posiadając jeszcze naliczonego miesięcznego wynagrodzenia za pracę, dokonała dwukrotnie przelewu z rachunku bankowego z budżetu OPS swoich zobowiązań na rachunek banku, w którym posiadała pożyczki. Po ujawnieniu tych nieprawidłowości kwotę oddała, a za popełniony czyn otrzymała od ówczesnego kierownika zakładu karę nagany.

Pomimo nagany, nadal dokonywała operacji bankowych, polegających na przelewaniu kwot potrącanych z należnego jej wynagrodzenia za pracę na poczet spłat pożyczek bankowych czy zajęć komorniczych na swój osobisty rachunek bankowy, wskazując w przelewie adresata odpowiednio nazwę banku lub komornika sądowego. Odnotowano również przypadki dokonywania przelewów własnych zobowiązań z budżetu OPS jeszcze przed naliczeniem wynagrodzeń i dokonaniem stosownych potrąceń, na osobisty rachunek bankowy podopiecznego OPS ze wskazaniem adresu komornika sądowego.

Przeprowadzono także ocenę prawidłowości postępowania w zakresie przyznawania dodatków mieszkaniowych. W trakcie kontroli w okresie od stycznia 2011 roku do 24 kwietnia 2015 roku w stosunku do czterech świadczeniobiorców stwierdzono brak niezbędnych wniosków złożonych przez osoby uprawnione do otrzymania świadczenia wraz z deklaracją o dochodach z gospodarstwa domowego oraz dokumentami poświadczającymi ponoszone wydatki. – Dokumenty te stanowią podstawę do wydania decyzji orzekających o przyznaniu dodatku mieszkaniowego. Dwie osoby, które pobierały dodatki mieszkaniowe są spokrewnione z pracownikiem przygotowującym decyzje, a jedna osoba z ówczesną główną księgową – wyjaśnia Grażyna Orczyk. Wśród świadczeniobiorców znalazła się też jedna osoba nieznana, nie figurująca w rejestrze osób zameldowanych w złotostockiej gminie i niezamieszkująca pod wskazanym adresem. Okazało się, że kwota przyznana jej za dodatek mieszkaniowy trafiała na konto pracownika OPS. Do dnia zakończenia czynności pokontrolnych w archiwum OPS nie odnaleziono dokumentacji na podstawie której wypłacano zakwestionowane dodatki mieszkaniowe.

27 kwietnia w czasie trwania czynności kontrolnych jeden z pracowników OPS dokonał zwrotu wypłaconych dodatków mieszkaniowych w kwocie prawie 4 tys. zł na rachunek bankowy OPS, bez wskazania numerów decyzji oraz nie podając przyczyny zwrotu. Po zakończeniu kontroli inny pracownik wpłacił na rachunek bankowy OPS kwotę 534,17 zł wypłaconą świadczeniobiorcy nieznanemu, niezamieszkującemu pod wskazanym adresem.

Audyt zaleca: Sprawa powinna trafić do organów ścigania

Audyt przeprowadzony był w czterech obszarach: formalno-prawnego zorganizowania działalności OPS, wdrożenia polityki rachunkowości i prowadzenia ewidencji księgowej, przyznawania i wypłacania wybranych świadczeń oraz udzielania zamówień publicznych w zakresie usług żywieniowych. Wykryto nieprawidłowości we wszystkich badanych obszarach , a najpoważniejsze w przyznawaniu dodatków mieszkaniowych.

Audytor wskazał zalecenia pokontrolne, w tym sformułował wniosek o rozważenie skierowania zawiadomień do organów ścigania i organów kontrolnych, z których część została już wykonana.

Nowa kierownik i pracownicy

Umowa z byłą kierowniczką OPS została rozwiązana 24 kwietnia bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez kierownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Niespełna tydzień później burmistrz Grażyna Orczyk powierzyła stanowisko kierownika OPS Magdalenie Międzybrockiej z Barda do czasu przeprowadzenia naboru. W wyniku przeprowadzonego naboru Międzybrocka w dniu 18 maja została zatrudniona jako kierownik OPS.

Nowa szefowa ośrodka dyscyplinarnie zwolniła referenta ds. funduszu alimentacyjnego i dodatków mieszkaniowych oraz głównego księgowego. W ich miejsce zostały zatrudnione nowe osoby. Nowym referentem ds. funduszu alimentacyjnego i dodatków mieszkaniowych jest Urszula Porczak z Kalinowic Górnych, zaś funkcję głównej księgowej sprawuje Małgorzata Kapusta ze Złotego Stoku.

sm. / Express-Miejski.pl

19

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Urzędnicy wyprowadzali publiczne pieniądze

  2015-07-21 14:34:19

  sm. / Express-Miejski.pl

  Szokujące wyniki kontroli przeprowadzonej w Ośrodku Pomocy Społecznej (OPS) w Złotym Stoku. Pracownicy wyprowadzali publiczne pieniądze na prywatne konta.

 • 2015-07-22 11:30:42

  gość: ~złotostoczanka

  to się w głowie nie mieści!

 • 2015-07-23 00:33:11

  gość: ~matka

  takie kontrole powinny być raz w roku w każdym OPS i MOPS

 • 2015-07-23 12:23:15

  gość: ~kala

  w Bardzie warto zrobić kontrolę, w końcu szefem tam była /albo jest/ kobieta słynąca z nieumiejetnego gospodarowania pieniedzmi publicznymi

 • 2015-07-24 10:50:51

  gość: ~popieram

  "takie kontrole powinny być raz w roku w każdym OPS i MOPS" - może wtedy skończyłoby się kolesiostwo i przyznawanie dotacji oraz zasiłków po "uważaniu"

 • 2015-07-24 07:58:31

  gość: ~takitam

  Tytuł artykułu brzmi:
  "Urzędnicy wyprowadzali publiczne pieniądze"

  Zobaczcie mili Państwo, jak wszelakie media tytułują "takie coś".

  Otóż jeśli rzecz dotyczy urzędników, polityków, czy (niech bóg broni) księży, to zawsze tytuł brzmi mniej więcej tak:
  "Urzędnicy wyprowadzali publiczne pieniądze"
  "Nielegalne przelewy na prywatne konta"
  "Zdefraudowano publiczne środki"
  "Nieznany jest losy sumy znaczniej wartości"

  Czyli WSZYTKO, ale przecież nie K R A D Z I E Ż !!!

  Natomiast jak menel "zdefrauduje" batonik za 0.99 groszy, to to ZAWSZE jest kradzież.

  Fajne mamy media, prawda ?

 • 2015-07-24 08:05:38

  gość: ~kibic

  Trafnie ujete

 • 2015-07-24 10:52:05

  gość: ~żubr

  Kolej na Bardo

 • 2015-07-24 10:52:23

  gość: ~żubr

  Kolej na Bardo

 • 2015-07-25 16:38:57

  gość: ~rycaki

  przy okazji mozna by skontrolowac dps zamek bo tam dzieja sie dziwne zeczy

 • 2015-07-27 09:59:16

  gość: ~pracownik

  i wyrzucić 75 procent tych pseudonauczycieli z zamku!!!

 • 2015-07-29 18:04:40

  gość: ~belfer

  Pseudo nauczycielki to są w "świerku" .
  W okresie wakacyjnym nie powinny pobierać pensji jako nauczycielki tylko jako opiekunki kolonijne bonem w tym okresie nie nauczają tylko "odpoczywają" nad base

 • 2015-07-30 13:09:12

  gość: ~pracownik

  nie wiem jak jest w świerku nie interesuje mnie mnie to . wiem natomiast jak jest w zamku ze nauczyciele ze szkoly traktuja tych chorych dzieciakow jak zlo konieczne i na kazdym kroku sie z nich smieja zamiast starac sie ich czegos nauczyc . to nie na tym rzecz polega bo te dzieci chociaz chore to jednak czesc z nich sporo rozumie i sporo mogloby pojac

 • 2015-08-03 16:19:48

  gość: ~ciekawa

  A sprawa tych "zapodzianych" 10 tys zł za poprzedniej dyrektorki "Zamku" już się wyjaśniła?

 • 2021-03-16 19:31:02

  gość: ~Mieszkanka

  A ponoć ta pani teraz ma pracować w OPS w Bardzie

 • 2021-03-19 19:00:09

  gość: ~Ha

  @~Mieszkanka
  Żart

 • 2021-04-15 13:09:56

  gość: ~lala

  @~Ha Pracuje to prawda

 • 2021-04-16 21:16:43

  gość: ~Łach

  @~lala
  Pracuje? Naprawdę? Co wy gadacie nie pracuje wcale nie

 • 2022-11-14 14:45:13

  gość: ~lom c

  ostatnio dodany post

  @~lala
  A ta z Barda teraz pracuje w Złotym Stoku?

REKLAMA