Express-Miejski.pl

Podsumowanie akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

Gminne podsumowanie akcji - Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

Gminne podsumowanie akcji - Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia fot.: OOiO

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Nadszedł czas gminnego podsumowania akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, która odbyła się 26 kwietnia o godz. 17-tej w Ziębickim Centrum Kultury.

Uroczystość rozpoczął dyrektor OOiO w Ziębicach Andrzej Regner, który przywitał gości i podziękował wszystkim za zaangażowanie w akcję. Tym wszystkim, którzy przez wiele lat działali na rzecz ratowania polskich nekropolii  oraz udzielali pomocy materialnej rodakom zamieszkałym na Kresach Wschodnich, wręczył statuetki tytułu honorowego „ZIĘBICKIEGO PRZYJACIELA KRESÓW”.

Statuetki otrzymali: p. Beata Pawłowicz: Dolnośląski Kurator Oświaty,  p. Grażyna Orłowska –Sondej dziennikarka TVP Wrocław,  Alicja Mędlarska, Janina Lacel, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Danuta, Przemysław, Jędrzej    i Hanna Woyciechowscy oraz dyrektorzy szkół i przedszkoli z gminy Ziębice.

Podczas koncertu wystąpili uczniowie szkół gminnych: SP nr 2 w Ziębicach, SP nr 4  w Ziębicach, ZSS w Henrykowie, Gimnazjum Publicznego w Ziębicach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach opraz chór LAURUS UTW.

W międzyczasie odbyła się kwesta na odbudowę polskich nekropoli na Kresach Wschodnich, którą prowadzili uczniowie GP w Ziębicach. Uzbierano 820 złotych.

Na zakończenie uroczystości  Andrzej Regner dyrektor OOiO podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości.

Organizatorami byli Ośrodek Opieki i Oświaty w Ziębicach we współpracy z Ziębickim Centrum Kultury oraz Referatem Promocji Gminy Urzędu Miejskiego w Ziębicach.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Podczas spotkania Ziębice gościły telewizję regionalną. Emitowany 15 maja odcinek programu "Studio Wschód" był poświęcony wyżej wymienionej akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia", do której przyłączyły się ziębickie szkoły. W telewizyjnej akcji udział wzięło 400 szkół, w tym 100 tysięcy uczniów, którzy zaangażowali się w uratowanie dziedzictwa narodowego.
 
Od września roku 2001 na antenie TV Wrocław ukazuje się program Grażyny Orłowskiej-Sondej Studio Wschód. Realizowany na Kresach Wschodnich przybliża mieszkańcom Dolnego Śląska miejsca urodzenia ich dziadów i pradziadów, historie krainy, która przez wieki była częścią naszej ojczyzny. Za wschodnią granicą pozostały pamiątki naszej przeszłości - wśród nich groby naszych bliskich i naszych bohaterów. Nie można o nich zapomnieć. Tę pamięć pielęgnuje STUDIO WSCHÓD. Dla młodego pokolenia STUDIO to prawdziwa lekcja historii. Młodzież nie tylko ogląda programy, ale również w nich uczestniczy - bierze udział w wyprawach na Kresy, poznaje miejsca skąd ich ród, pracuje przy porządkowaniu wielkich historycznych nekropolii i małych, wiejskich, zrujnowanych, polskich cmentarzy, na których spoczywają również ich dziadowie i pradziadowie. Dzieje Kresów zamknięte są w kamiennych tablicach.
 

Studio Wschód w TVP

 
Dolnoślązacy jak nikt inny mają obowiązek zadbania o dziedzictwo, które pozostało za wschodnią granicą.

OOiO, Express-miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA