9 kwietnia 2010 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śląskich odbył się konkurs wiedzowy „Andersen i jego baśnie", który zapoczątkował cykl spotkań organizowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.
Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zapoznać się z biografią pisarza oraz z jego wybranymi baśniami. Na konkurs zgłosiło się 15 dzieci z klas I - III szkół podstawowych, spośród których wyłoniono czterech laureatów.
Z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina nasza biblioteka zorganizowała również konkurs plastyczny „Muzyką malowane". Zadaniem uczestników było wykonanie prac inspirowanych pięknem muzyki kompozytora oraz twórczością powstałą pod jego wpływem. Na konkurs wpłynęło łącznie 90 prac plastycznych w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe oraz gimnazja. Nagrodzono 15 młodych artystów, których prace zostały wystawione w holu Ratusza.
Ponadto 10 kwietnia otwarto wystawę ks. Władysława Smotera upamiętniającą pontyfikat Wielkiego Papieża Jana Pawła II w 5. rocznicę Jego śmierci. Składa się ona z kolekcji zawierającej liczne pocztówki, zdjęcia i plakaty z pielgrzymek, jakie odbył w czasie swojego pontyfikatu, odznaki przynależności Papieża do różnych stowarzyszeń. Ekspozycja ta ma na celu utrwalenie pamięci o naszym Wielkim Rodaku Karolu Wojtyle, Jego życiu, nauczaniu i posłudze papieskiej.
Z tej okazji wydano także ulotki zawierające informacje o wystawie, którą można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia biblioteki do 30 kwietnia.
26 kwietnia rozpocznie się pierwsze z cyklu spotkań z Jolantą Szwalbe, pod hasłem ,,Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu". Jolanta Szwalbe jest autorką i wydawcą książki ,,Myśl i działaj dla przyszłości".
28 kwietnia odbędzie się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Niedźwiedzkim, wrocławskim pisarzem, autorem popularnej serii FacSimile, która nieprzerwanie ukazuje się od 2000 roku. Tym razem prezentuje on swoją najnowszą powieść „Grzech przemilczenia". Książka ta dotyka trudnych problemów społecznych, w tym przemocy w rodzinie, zakładach poprawczych i więzieniach. Poznajemy w niej przestępczy półświatek widziany oczyma nastolatka. Na uwagę zasługuje fakt, że motywem przewodnim autora jest ukazywanie problemów ludzi, którzy są krzywdzeni. Nie ma tu miejsca na pruderię i udawanie. Powieść jest prawdziwa aż do bólu!
UMiG Ząbkowice Śląskie
REKLAMA
REKLAMA