VII edycja konkursu Programu Wspierania Aktywności Lokalnej „Razem możemy więcej” została rozstrzygnięta. Wśród laureatów, czterech jest z województwa dolnośląskiego, w tym jeden z naszego regionu. Rada Sołecka ze Srebrnej Góry z gminy Stoszowice otrzymała dofinansowanie na projekt „Album rodzinny Srebrna Góra 1945-2012”.
Co zadecydowało o przyznaniu dotacji dla Rady Sołeckiej z gminy Stoszowice? W wyborze laureatów jury kierowało się przede wszystkim oceną merytoryczną przedstawionych projektów. W tej edycji, w odróżnieniu od poprzednich, szczególną uwagę zwrócono na wspólne działania i kolegialność realizowanych projektów. Jury kierowało się w swoim wyborze projektami tworzonymi we współpracy z innymi partnerami, które swym zasięgiem obejmują obszar kilku gmin czy sołectw. Projekty, które spełniły wyżej wymienione wymagania mogły liczyć na wsparcie w kwocie 30 tys. złotych.
Poprosiliśmy sołtysa Srebrnej Góry Panią Dorotę Wild, aby opowiedziała, na czym dokładnie polega projekt „Album rodzinny Srebrna Góra 1945-2012”.
Jest to projekt, który wymyśliliśmy jeszcze w ramach sołectwa. W styczniu 2012 roku złożyliśmy wniosek, a pod koniec marca zostaliśmy poinformowani o otrzymaniu dofinansowania. Cała procedura składnia wniosków nie była skomplikowana. Obecnie do realizacji włączyliśmy Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Srebrnej Góry „Srebrna reaktywacja”. Natomiast sam pomysł projektu opiera się na zebraniu i udokumentowaniu losów naszych przodków, którzy przybyli na Dolny Śląsk. Chcemy to zrobić na płaszczyźnie historii reportażowej, tzn. wywiady, nagrywanie filmów z ludźmi, którzy przybyli na tereny Srebrnej Góry – historie rodzinne lub poszczególnych osób. Chcemy również zebrać stare fotografie i spróbować je opisać – pokazać poprzez nie jak na przestrzeni lat zmieniała się nasza miejscowość. Oprócz opisywania historii mieszkańców, chcemy także pokazać jak zmieniała się architektura Srebrnej Góry. Z opisów tych rodzinnych historii chcielibyśmy stworzyć taką mapę, która pokazywałaby z jakich zakątków Polski przybyli ludzie do Srebrnej Góry. Chodzi o to, aby w młodych ludziach wykształciła się świadomość skąd pochodzą, jakie są ich korzenie – mówi Dorota Wild.
Dorota Wild zaprasza wszystkich chętnych do podjęcia w współpracy nad projektem. Młodzi ludzie mogą zaangażować się w przygotowywanie reportaży – tekstowych lub filmowych. Wszyscy zainteresowani mogą uzyskać szczegółowe informacje pod adresem mailowym srebrnareaktywacja@gmail.com
Express-Miejski.pl / Anna Nalepa
REKLAMA
REKLAMA