Express-Miejski.pl

Podwieczorek z kulturą żydowską

Podwieczorek pod Zegarem

Podwieczorek pod Zegarem fot.: UM Ząbkowice Śląskie

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Styczniowy podwieczorek pod zegarem poświęcony był kulturze żydowskiej. Było to pierwsze spotkanie rozpoczynające cykl podwieczorków kulturalnych zaplanowanych na 2012 r.­

W programie udział wzięli:

Eliezer Mizrachi - przeprowadził zebranych słuchaczy przez multum tkliwych i niemal mistycznych dla duszy dźwięków. Ze sceny ku publiczności zaczęły płynąć pieśni pełne dobrych myśli. Eliezer przeniósł słuchaczy w muzyczną podróż w mistyczny, orientalny "Świat Żydów Bliskiego Wschodu". Jego pieśni inspirowane są tekstami z Tory, Psalmów i Proroków. Eliezer Mizrachi opowiedział słuchaczom  pieśnią o wielkim majestacie, dobroci i potędze Stwórcy. Niepowtarzalny głos, nowoczesne, dynamiczne aranżacje, dawne i współczesne instrumenty połączyły tradycję ze współczesnością w sposób zachwycający słuchacza. Świetny kliIreneusz Wójcicki - członek Ząbkowickiego zespołu SIERRA MANTA, legenda polskiego folku. Grupa SIERRA MANTA powstała w 1987 roku, w Ząbkowicach Śląskich. We własnym programie wykonuje tradycyjne melodie z Peru, Boliwii, Ekwadoru, Argentyny, Kolumbii, Wenezueli i Kuby. Odmienny charakter każdego z w/w krajów powoduje, iż koncert staje się egzotyczną podróżą od muzyki prekolumbijskiej, aż do współczesnej znanej dzięki takim standardom jak "El Condor Pasa" czy "Guantanamera". Wraz z żoną Bożeną prowadzą WIOSKĘ INDIAŃSKĄ w SREBRNEJ GÓRZE, gdzie zapraszają szkoły na wycieczki do Świata Indian, łącząc przy tym edukację z aktywnym wypoczynkiem i dobrą zabawą. Na terenie skansenu obejrzeć można obozowisko Indian z rejonu Wielkich Równin oraz inne przykłady indiańskich domostw.

Pamięć o dziedzictwie żydowskim przywracali:

Leszek Nowak, który opowiedział „O Ząbkowickim sprawiedliwym”. Opowieść była o dr. Georgu Paulu Keilu - ząbkowickim Wilhelmie Hosenfeldzie, który jak tamten Władysława Szpilamna, ratował Reginę Hudes w Zakliczynie nad Dunajcem. Leszek alias Lesław Antoni Nowak - urodził się w Kończyskach koło Zakliczyna nad Dunajcem.

Ukończył studia historii sztuki na Uniwersytecie we Wrocławiu (1972). Jest badaczem sztuki śląskiej, malarzem i poetą. Autorem licznych opracowań z zakresu sztuki użytkowej, malarstwa, rzeźby i architektury. Pracował jako urzędnik państwowy, instruktor plastyki, nauczyciel matematyki, robotnik leśny, ratownik wodny, fizjoterapeuta, górnik i antykwariusz. Jako literat debiutował książką - "Patchwork" 2002r. Autor tomików poetyckich: "Dębowina" 2007 r., „Wizgot rac" 2007 r. Zamieszkiwał w Kończyskach, Ząbkowicach Śląskich i we Wrocławiu, gdzie przebywa dotąd.  Jest członkiem Związku Literatów Polskich, Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków, Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego i Stowarzyszenia Opieki nad Zabytkami. Publikował w : "Kwartalniku Architektury i Urbanistyki"  Warszawa "Schlesien" Würzburg, "Oberschlesische Zeitung" Opole, "Akcent Polski" South Melbourne,  "Gazecie Kulturalnej" Zelów . Współpracuje z pismem "Nietakty" Wrocław i tygodnikiem "Wiadomości  Powiatowe" Ząbkowice.

Ewa Pazdioara - redaktor gazety lokalnej „Wiadomości Powiatowe”. Miłośnik Ziemi Ząbkowickiej, a w szczególności jej zabytków, historii i kultury – opowiedziała o tradycjach w kulturze żydowskiej.
Jerzy Organiściak - ząbkowiczanin od urodzenia, z wykształcenia mgr inżynier mechanik – energetyk, od 20 lat wspólnie z żoną prowadzimy firmę „Wist”, którą zbudował wraz z żoną od zera. Od ponad 40 lat interesuje się naszym regionem jako krajoznawca, regionalista, historyk, działacz turystyczny i społecznik.

Stanisław Skrzypek – miłośnik Ziemi Kamienieckiej, przewodnik, społecznik, przyjaciel ząbkowickiego Stowarzyszenia  Inicjatyw Społecznych na rzecz dzieci niepełnosprawnych.

Namiastkę wytworów tradycyjnej sztuki żydowskiej (wycinanki żydowskie) zaprezentowała Dorota Woźniak – pracownik Izby Pamiątek Regionalnych. Na koniec dla wszystkich uczestników została przygotowana niespodzianka kulinarna z kuchni żydowskiej. Nic tak nie łączy jak wspólne gotowanie!

Niespodziankę kulinarną przygotowały:

Dorota Wrona – pracownik Izby Pamiątek Regionalnych,
Justyna Giryn – Kierownik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich,
Ewa Pazdioara – redaktor gazety lokalnej „Wiadomości Powiatowe”.

Eksponaty związane z kulturą żydowską udostępnili: Janusz Wybierała – miłośnik antyków i historii Ziemi ząbkowickiej oraz firma „ANTYKI MARMI”
Prowadzący spotkanie – Marta Syposz
Inicjatorzy spotkań czwartkowych pod zegarem – Dorota Wrona, Iwona Aibin mat zwłaszcza w utworze "Shalom Alejchem".

UM Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA