„Za wiarę, która kłamać nie umie, za moc, która dała Im czyny”. Słowa te, stały się mottem uroczystej Wieczornicy, poświęconej 93 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, która odbyła się w Świetlicy Wiejskiej w Stolcu, w dniu 10.11.2011.
Na tą niezwykłą okazję uczniowie Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Stolcu, pod opieką nauczycielki języka polskiego pani Doroty Sikory przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony upamiętnieniu wydarzeń, które doprowadziły Naszą Ojczyznę do upragnionej wolności.
Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości i przedstawicieli władz gminnych, w tym Przewodniczący Rady Miejskiej pan Andrzej Dominik, sołtysi wsi Stolec i Sieroszów, przedstawiciele miejscowych organizacji, a także ksiądz proboszcz, nauczyciele, rodzice, uczniowie i mieszkańcy wsi. Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Aneta Łęska, która przywitała wszystkich zgromadzonych gości i przypomniała wszystkim, czym w dzisiejszych czasach jest patriotyzm. Następnie zapowiedziała przygotowany program artystyczny. Szczególne miejsce podczas programu poświęcono Tadeuszowi Kościuszce, który jest patronem Zespołu Przedszkolno-Szkolnego.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odegrali scenę zaprzysiężenia Tadeusza Kościuszki i przedstawili jego działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. W dalszej części uroczystości przypomniano tragiczne losy Sybiraków, którzy dziesiątkowani ale niezłomni i niepokonani zaznaczyli krwawy szlak na mapie Europy. Zapłacili oni najwyższą cenę za to, że byli Polakami i nie chcieli się tej Polskości wyrzec. Ich droga do upragnionej wolności wiodła przez stepy, tajgę i surowe krajobrazy Syberi.
Do programu artystycznego włączyli się także rodzice, którzy razem ze swoimi dziećmi przedstawili scenki, recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Na koniec wszyscy uczestnicy programu artystycznego razem z nauczycielami wspólnie odśpiewali piosenkę Marka Grechuty pt. Tyle było dni. Cały występ został niezwykle entuzjastycznie przyjęty przez zgromadzoną publiczność. Wszystkim udzieliła sie podniosła atmosfera i wśród zgromadzonych gości dało się słyszeć słowa uznania i chęć powtórnego obejrzenia widowiska.
Na koniec wszyscy uczestnicy programu, a także uczniowie zgromadzeni wśród publiczności otrzymali słodki upominek od przybyłych na tę uroczystość gości. W bardzo podniosłej atmosferze, pełni wzruszeń i poczucia dumy z artystów, wszyscy rozeszli się do domów. A pamięć o tym co się wydarzyło na długo będzie towarzyszyć zebranym.
UM Ząbkowice Śląskie
REKLAMA
REKLAMA