Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im T. Kościuszki przy ZSO w Ziębicach oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. E. Bojanowskiego w Henrykowie wyruszyli 3 marca b.r. do Wrocławia po kolejną porcję wiedzy przyrodniczej.
Tym razem Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przygotował dla licealistów prawdziwy maraton naukowy: pięć wykładów prowadzonych przez profesorów, reprezentujących różne wydziały Uniwersytetu. Każdy mógł posłuchać prelekcji z tej dziedziny, która go pasjonuje.
Po powitaniu licealistów przez Prorektora Uniwersytetu - prof. dr hab. Józefę Chrzanowską (która to dnia 21 maja 2009 podpisała umowy patronacie nad obiema szkołami ponadgimnazjalnymi w Ziębicach) zaczęło się....
Prof. dr hab. Czesław Wawrzeńczyk zaprezentował młodzieży wykład pt. „Chemia żywi, leczy, zbliża”. Omówił nowoczesne metody zwalczania owadzich szkodników pól, sadów, ogrodów z zastosowaniem tzw. detergentów pokarmowych owada. Są to związki zabijające owady poprzez zanik u nich apetytu; w konsekwencji owady giną w objawach anoreksji. Poruszył również zagadnienie fosfolipidów w żywności, omówił historię aspiryny wytwarzanej od końca XIX wieku z kory wierzby. Humorystycznie wyjaśnił słuchaczom, na czym polega działanie feromonów.
Kolejny wykład o katastroficznie brzmiącym tytule: „ Kiedy wyczerpiemy zasoby natualne ziemi?” wygłosił dr hab. Cezary Kabała prof. nadzw. I choć profesor omówił młodzieży siedem głównych zagrożeń współczesnego świata (od smogu, deficytu wody, po wyczerpanie surowców energetycznych), to wnioski płynące z jego wykładu były optymistyczne. Człowiek bowiem eksploatując przyrodę jednoczenie opracowuje nowe technologie, pozwalające na lepsze wykorzystanie posiadanych dóbr.
Następnym prelegentem był dr hab. Krzysztof Kubiak - prof. nadzw. Tematem jego wystąpienia było: „Wykorzystanie nowoczesnych metod w diagnostyce chorób”. Profesor zaprezentował młodzieży fragmenty filmów nakręconych na Wydziale Weterynarii UP Wrocław, obrazujących zastosowanie endoskopii w pracy lekarza weterynarii. Uczniowie zobaczyli, jak wygląda wnętrze przewodu pokarmowego i oddechowego ssaków (psów i kotów). A to, co za pomocą endoskopii można znaleźć w tych przewodach (poczynając od monet, kłosów traw, piłeczek pingpongowych na skarpetkach kończąc) wywołało zdumienie wśród licealistów.
Następny - czwarty już wykład dotyczył zastosowania systemów informacji geograficznej (GIS) w społeczeństwie informacyjnym. Prelekcję wygłosił dr inż. Adam Iwaniak. Wykładowca omówił różnorodne zastosowania prężnie rozwijającej się geoinformatyki. Zaprosił internautów do odwiedzenia geoportalu.gov.pl.
Ostatni prelegent – dr inż. Maciej Adamski w sposób niezwykle sugestywny odpowiadał na pytanie; „Czy są nam potrzebne wzmacniacze?” Po wykładzie nikt już nie miał wątpliwości, że stymulatory substancji psychoaktywnych działające pobudzająco, zwykle mają efekty uboczne. Czy to będzie aspartam (składnik słodzików i wielu napojów gazowanych) czy tauryna obecna w napojach energetyzujących, to ich uboczne działanie jest dalekie od naszych oczekiwań.
Pięć bardzo różnorodnych wykładów było dla licealistów z Ziębic i Henrykowa przedsmakiem prawdziwego studiowania.
UMiG Ziębice / Danuta Woyciechowska
REKLAMA
REKLAMA