Express-Miejski.pl

Buddyjski mistrz w Srebrnej Górze

Buddyjski mistrz w Srebrnej Górze

Buddyjski mistrz w Srebrnej Górze fot.: Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej

15-18 października w Srebrnej Górze odbędzie się kurs buddyjski otwarty dla wszystkich. Przyjadą turyści z całej Polski, a czy przyjdą ludzie z okolic?

Większość słyszała już o buddyzmie lecz o co dokładnie w nim chodzi? Można dużo czytać i przeczytamy wtedy na pewno o „oświeceniu” Lecz cóż to oznacza? To klarowne i jasne widzenie. Czego? Otaczającego świata i własnego złożonego istnienia. A do czego potrzebne jest to „oświecenie”? Przeczytamy „by pomagać innym”. Jeśli ktoś wciąż zastanawia się nad istotą buddyzmu to na pewno najlepsze będzie posłuchanie o tym od kogoś, kto jest tym na wskroś przesiąknięty jak odwiedzający Srebrną Górę tybetański nauczyciel Patrul Rinpocze.

Tym razem do Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej przyjedzie Dzogczien Ranjak Patrul Rinpocze – tybetański nauczyciel uznawany za IV inkarnację jednego z największych mistrzów XIX wieku o tym samym imieniu. Czterodniowy kurs będzie cyklem rozpoczętych dwa lata temu w Warszawie wykładów poświęconych rozwijaniu oświeconej postawy współczucia i mądrości. Nauki będą wyjaśnieniami do tekstu „Przewodnik na ścieżce Bodhisattwy” Szantidewy.

Nie jest to pierwsza wizyta tego mistrza w naszych stronach. W 2004r. odbył się podobny kurs w Zieleńcu. Był to bardzo udany kurs w pięknej okolicy. W kolejnych latach Patrul Rinpocze zapraszany był do Słupcy pod Poznaniem oraz do Warszawy. Mamy nadzieję, że Srebrna Góra rozkocha tybetańskich i polskich gości tak, by pragnęli tu wracać.

W województwie dolnośląskim organizowane są kursy buddyjskie, które odwiedzają buddyści z całej Europy a nawet świata, co więcej, bywają tam również mieszkańcy naszych okolic.

Jak to się dzieje, że te kursy odbywają się tutaj? Po pierwsze to wyjątkowo piękny region turystyczny, po drugie buddyści organizujący te kursy to właśnie mieszkańcy naszych okolic. Niektórzy przyjezdni, inni urodzeni i wychowani na tych ziemiach.

Odbywanie się takich kursów w naszym regionie ma bardzo wiele zalet. Poza materialnym, którym są potencjalnie turyści, którzy po ujrzeniu naszych stron pokochają to miejsce i powrócą istnieje jeszcze aspekt kulturowo – duchowy. Takie zdarzenie otwiera małe oko na wielki świat innych poglądów filozoficznych. Nie trzeba być buddystą żeby odwiedzić taki kurs. Można po prostu przyjść i posłuchać wykładu. Można oddać się refleksji nad własnymi poglądami. Co więcej, stwarza to szansę przyjrzenia się  odmiennej mistyce religijnej bez podróżowania fizycznie do Azji. Daje to również okazję żywego zderzenia się z koncepcjami utrzymywanymi na temat buddyzmu i buddyjskich mistrzów. Słowem, może warto zobaczyć coś nowego co odbywa się w naszych stronach.

Kurs buddyjski z Patrulem Rinpocze odbędzie się 15-18 października w Srebrnej Górze, Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej ul. Górne Miasto 3a. Kontakt 509 488 063. 14 października odbędzie się również wykład publiczny we Wrocławiu w auli budynku NOT, ul. Piłsudzkiego 74, godzina 17.30.

Dzogczien Ranjak Patrul Rinpocze urodził się w roku 1963 w Kham, we wschodnim Tybecie. Został rozpoznany jako IV inkarnacja Patrula Rinpocze m.in przez: J.Ś. Dzogczien Rinpocze, J.Ś. Mindroling Trinczen Rinpocze oraz J.Ś. Dalai Lamę. Pierwszy Patrul Rinpocze, autor słynnego dzieła „Słowa Mistrza Samathabadry” był wysoko ceniony przez wszystkie szkoły buddyzmu tybetańskiego jako propagator ruchu Rime, zachęcającego do szacunku dla poszczególnych linii i tradycji buddyjskich. Obecny Patrul Rinpocze od ponad 10 lat mieszka w Brukseli. Działający pod Jego patronatem Zangdok Palri Insitute w roku 2005 zainicjował w Europie 6-letnie kursy filozofii buddyjskiej na wzór tybetańskiej szedry i nieprzerwanie wspiera kulturowy rozwój regionu Dzogczien w Tybecie.

Przewodnik na ścieżce Bodhisattwy (Bodhiczarjawatara) jest klasycznym poematem filozoficznym Mahajany, napisanym w VIII w. przez wielkiego indyjskiego uczonego Szantidewę. Od stuleci jest powszechnie studiowany we wszystkich szkołach buddyzmu tybetańskiego. Przewodnik szczegółowo przedstawia pogląd filozoficzny i zasady etyki, a jednak nie jest to tylko dzieło teoretyczne. W obrazowy, trafiający do serca sposób poemat wprowadza czytelnika we wszystkie aspekty „sześciu paramit” – podstawowej praktyki buddyjskiej, która pozwala dojść do ostatecznego celu, jakim jest oświecenie.

KONTAKT:
DZOGCZIEN KUNZANG CZIULING
e-mail: sangapatrularinpocze@gmail.com
poland.patrulrinpoche.net
Tel. 509 488 063

Aleksandra Kogut

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA