Express-Miejski.pl

Urodziny szkoły i Stowarzyszenia w Lubnowie

Urodziny szkoły i Stowarzyszenia w Lubnowie fot.: NSP Lubnów

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Dokładnie 10 lat minęło od chwili, gdy mieszkańcy Lubnowa postanowili założyć swoje Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju, Promocji Wsi Lubnów i Okolic, aby przejąć od gminy Ziębice prowadzenie szkoły. Nie chcieli się pogodzić z likwidacją wiejskiej podstawówki.

W ten sposób powstała Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Lubnowie, która również obchodzi w tym roku 10 rocznicę powstania. Z tej okazji w Lubnowie zorganizowano dwudniowe święto szkoły i jej organu założycielskiego, czyli Stowarzyszenia. Przez dwa dni na scenie ustawionej przy szkole występowali uczniowie szkoły i wielu zaproszonych gości. W pierwszy dzień zorganizowano zabawę taneczną z zespołem Ca-va dla mieszkańców. W drugi dzień zaczęło się od oficjalnej części, w której prezes Stowarzyszenia, Mariusz Szpilarewicz i dyrektor szkoły, Lucyna Piekarska, przywitali gości i przedstawili krótko historię powstania szkoły i stowarzyszenia. Z prezentami i gratulacjami dla szkoły przybyli m.in. senator RP Stanisław Jurcewicz, poseł Monika Wielichowska, wicestarosta ząbkowicki Ryszard Nowak, wiceburmistrz Ziębic Edward Cymbała i dyrektor Ośrodka Opieki i Oświaty, Andrzej Regner. - Kiedy 10 lat temu grupa mieszkańców Lubnowa postanowiła nie zgadzać się na decyzję władz gminy o likwidacji szkoły gminnej w Lubnowie – wielu machało ręką. Kiedy ta sama grupa postanowiła skrzyknąć się i założyć stowarzyszenie, co więcej – przejąć prowadzenie szkoły, bez wcześniejszego doświadczenia w tej materii i bez potrzebnego w takiej sytuacji zaplecza finansowego – wielu pukało się w głowę, wielu też patrzyło z ciekawością. Nie było pieniędzy na opał, nie było wszystkiego tego, co uczeń może dostać w szkole miejskiej, ale był zapał ludzi i chęć pokazania władzom, że likwidacja szkoły to nie jest najlepsze rozwiązanie – mówił prezes Mariusz Szpilarewicz.

W komitecie założycielskim stowarzyszenia byli: Waldemar Wagner, Sylwester Malesa, Arkadiusz Smędzik, Anna Sowińska, Krystyna Drozd, Mariusz Bucki, Piotr Kasperski, Henryk Osiadacz, Marek Ungrat, Dagmara Dąbek-Miszkiewicz, Grażyna Szydłowska, Edyta Włóczyk, Włodzimierz Wojtyra, Leopold Łyko, Helena Misiak. Obecnie Zarząd tworzą: Mariusz Szpilarewicz, Piotr Kasperski, Jolanta Mularczyk, Waldemar Wagner, Piotr Pokrętowski, Remigiusz Wyleziński, Paweł Piekarski, a komisję rewizyjną: Mariusz Bucki, Wojciech Nazim i Arkadiusz Smędzik. - Dziś po tych 10 latach nasze stowarzyszenie ma się bardzo dobrze, szkoła w Lubnowie ma nowych uczniów i kiedy w okolicy następują kolejne likwidacje lub zmiany organizacyjne szkół, my się rozwijamy, planujemy kolejne inwestycje i patrzymy w przyszłość. Dziś tą uroczystością chcemy podziękować tym, którzy przez te lata nas wspierali swoją obecnością, życzliwością – twierdzą ludzie Stowarzyszenia.

Po występach dzieci przed publicznością prezentowało się Bractwo Rycerskie, a do wspólnej zabawy namawiał Teatr Humoru z Wałbrzycha z programem „Letnie igraszki”. Gościnnie – w związku z I Przeglądem Zespołów Ludowych – na scenie zaprezentowały się zespoły: Malwy z Ziębic, Braszowiczanki z Braszowic, Macieje z Ostroszowic, Kądziołeczka (Lutomia Dolna) oraz Lubnowianie. Swoje umiejętności wokalne i muzyczne pokazała też młodzież z Ziębic: Patrycja Grzelaczyk, Aleksandra Kokoszka i zespół Panika (Emilia Zielonka, Kacper Dudek, Piotr Wróbel i Krzysztof Lisocki). Dla dzieci zapewniono wiele dodatkowych atrakcji, tak więc przez dwa dni w Lubnowie nie zabrakło dobrej zabawy i były to naprawdę udane urodziny.

Święto szkoły i urodziny Stowarzyszenia nie mogłoby się odbyć w takiej oprawie, gdyby nie sponsorzy: Bank Spółdzielczy w Ząbkowicach Śląskich, Kopalnia Gnejsu w Doboszowicach, Nadleśnictwo Henryków, firma Biocorn w Ziębicach, Rolnicze Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe w Ziębicach RPPH, Eurovia Surowce Mineralne Paczków, Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Ziębicach, Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich. Wsparcie przy organizacji festynu okazali również sołtysi Lubnowa Artur Piekrski, Biernacic - Tadeusz Dudała i Niedźwiednika - Dorota Winczewska, pan Zbigniew Mularczyk oraz Rodzice i członkowie Stowarzyszenia.

NSP Lubnów

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA