Dron dla OSP Tarnów. Druhowie przeszli już szkolenie z jego obsługi fot.: UMWD / UM Ząbkowice Śląskie
Zakończył się pilotażowy program szkoleniowy dla Ochotniczych Straży Pożarnych z Dolnego Śląska.
Obejmował on kursy obsługi bezzałogowych statków powietrznych oraz doposażenie jednostek w drony szkoleniowe. Autorski projekt, realizowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy marszałka Pawła Gancarza, ma na celu podniesienie kompetencji strażaków ochotników i wzmocnienie systemu bezpieczeństwa w regionie. Wzięli w nim udział strażacy-ochotnicy z Tarnowa, którzy przeszli szkolenie i wzbogacili swoją jednostkę o nowy bezzałogowy statek powietrzny.
– Postawiliśmy w pierwszej kolejności na umiejętności, a dopiero później na sprzęt. Bez wyszkolonego operatora nawet najlepszy dron nie spełni swojej roli. W organizowanych szkoleniach wzięło udział 78 druhów ochotników – po jednej trzyosobowej reprezentacji z każdego powiatu. Kursy zakończyły się uzyskaniem certyfikatów Urzędu Lotnictwa Cywilnego – podkreślił Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Program dronowy był jednym z wielu działań prowadzonych w ubiegłym roku przez samorząd województwa na rzecz OSP. – Wspieramy także zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych, szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy czy projekty integrujące środowisko ochotniczego pożarnictwa. Pilotaż pokazał ogromne zainteresowanie i dlatego te programy będą kontynuowane – zapowiedział marszałek Gancarz dodając, że samorząd planuje również przeznaczyć środki europejskie na rozwój bezpieczeństwa i szkoleń.
Znaczenie projektu podkreślał wicemarszałek województwa, Michał Rado. – Drony są dziś obecne niemal wszędzie – w ratownictwie, przemyśle i bezpieczeństwie. Ten program, który kosztował ponad 330 tysięcy złotych, pozwolił zbudować kompetencje w każdym powiecie. Przeszkoleni strażacy będą teraz przekazywać wiedzę kolejnym druhom.
Program szkolenia został opracowany w sposób kompleksowy i obejmował zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Warunkiem uzyskania certyfikatu było ukończenie szkolenia na platformie e-learningowej, zaliczenie części teoretycznej oraz odbycie i zaliczenie praktycznych zajęć lotniczych. W trakcie szkolenia strażacy zapoznali się m.in. z obowiązującymi przepisami lotniczymi, procedurami operacyjnymi, zasadami bezpiecznego wykonywania lotów oraz budową i eksploatacją bezzałogowych statków powietrznych.
Rolę programu w systemie ochrony ludności podkreślił wicewojewoda dolnośląski, Artur Jurkowski – Inwestycje w Ochotnicze Straże Pożarne to realne inwestycje w bezpieczeństwo mieszkańców. Nowoczesny sprzęt, w tym drony, coraz częściej trafia do OSP także ze środków rządowych i doskonale uzupełnia działania samorządu – zaznaczył wicewojewoda.
Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, Tomasz Stanowski zwrócił uwagę na innowacyjny charakter przedsięwzięcia. – To pierwszy taki program realizowany na poziomie województwa. Pokazuje, że OSP mogą nie tylko reagować, ale też wyprzedzać zagrożenia, jeśli mają przestrzeń do współpracy i rozmowy z samorządem – podkreślił.
Z kolei starszy brygadier Tomasz Kaliński, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP, wskazał na praktyczne zastosowanie nowych kompetencji. – Drony to dziś nie tylko poszukiwania osób zaginionych. To mapowanie zagrożeń, rozpoznanie terenu i prowadzenie działań w miejscach niedostępnych dla ratowników. Kluczowe są jednak umiejętności i bezpieczeństwo samych strażaków.
Na Dolnym Śląsku działa blisko 700 jednostek OSP zrzeszających niemal 20 tysięcy strażaków ochotników. Program szkoleniowy ma być rozwijany w kolejnych latach jako element budowy nowoczesnego i odpornego systemu bezpieczeństwa w regionie. Zdobyte kompetencje pozwolą strażakom skuteczniej prowadzić działania ratownicze i poszukiwawcze, monitorować zagrożenia oraz wspierać akcje z zakresu ochrony przeciwpożarowej, przyczyniając się tym samym do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców regionu.
em24.pl / UMWD
Dron dla OSP Tarnów. Druhowie przeszli już szkolenie z jego obsługi
2026-01-27 11:38:03
gość: ~Dndn
Po co OSP dron? Chyba żeby kręcić ujęcia z dożynek:)
2026-01-27 11:52:36
gość: ~Autor
@~Dndn
Bez załogowo dostarczy piwo do remizy ze sklepu
2026-01-27 13:03:30
gość: ~Mieszkaniec
A co na to naczelny pilot powiatu będzie pewnie niezadowolony ze konkurencja jemu powstała i już skończyły sie czasy panoszenia bo komenda PSP też dostała drona oj chude lata nastały
2026-01-27 15:18:38
gość: ~Brumbrum
Dron za 4000 a organizacja przekazania kolejne tyle X D Opis zdjęcia i ludzi tyle jakby conajmniej nowy wóz strażacki dostali. Żenujące to chwalenie się daniem ochłapu na straży. Takie rzeczy powinni dostawać z przydziału po prostu. Za niedługo na przekazanie nowego mop albo ryzę papieru do drukarki co trzeba szkolenie zrobić żeby działała będą spotkanie zwoływać. Kocham nasz kraj
2026-01-27 19:10:32
gość: ~aaa
To teraz będą mogli latać nad chałupą i wąchać spaliny aby sprawdzić czy nie pali się segregowanymi śmieciami, jedne w dzień a inne w nocy :)
2026-01-27 19:59:36
gość: ~dron
@~aaa
To ty już się bój.
2026-01-28 11:10:31
gość: ~Korwin
Tarnów czy Tarnawa? :)
2026-01-29 14:37:19
gość: ~kdsk
@~Korwin
Tarnów podkarpackie
2026-01-31 15:40:10
gość: ~mieszkaniec
ostatnio dodany post
@~Korwin
Tarnów (niem. Tarnau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ząbkowice Śląskie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tarn%C3%B3w_(wojew%C3%B3dztwo_dolno%C5%9Bl%C4%85skie)
REKLAMA
REKLAMA