Według statystyk, na próchnicę zębów choruje ponad połowa trzylatków, a wśród siedmiolatków odsetek ten sięga już 90 proc.
Statystycznie pięcioletnie dziecko ma aż pięć chorych zębów. Te dane wymagają poprawy, dlatego z inicjatywy wojewody dolnośląskiej powstał zespół ds. stomatologii dziecięcej. Jego zadaniem będzie analiza dostępności bezpłatnych usług stomatologicznych oraz opracowanie i wdrożenie programu profilaktyki, w tym wsparcie dla powstania szkolnych gabinetów.
Profilaktyka zdrowia jamy ustnej u najmłodszych to jedno z kluczowych działań, które ma wpływ nie tylko na stan uzębienia dzieci, ale także na ich ogólne zdrowie w całym okresie życia.
Lekarze alarmują — im wcześniej u dziecka pojawi się choroba próchnicowa, tym większe jest ryzyko, że w wieku dorosłym będzie miała bardziej zaawansowaną postać, co może negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia. Stan zdrowia jamy ustnej dzieci w Polsce jest bardzo niezadowalający. Według badań na próchnicę zębów choruje 57% trzylatków, 80% czterolatków oraz aż 90% siedmiolatków. Statystycznie pięcioletnie dziecko ma pięć chorych zębów.
Dane te pokazują, jak wiele pozostaje jeszcze do zrobienia w zakresie dostępności usług stomatologicznych dla najmłodszych.
– Zaniedbania w zakresie uzębienia mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka występowania cukrzycy, zaburzeń immunologicznych, chorób serca czy otyłości. Nie stać nas na brak profilaktyki i lekceważenie zdrowia jamy ustnej u najmłodszych – podkreśla dr n. med. Marta Berdzik-Janecka, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej dla województwa dolnośląskiego.
Niwelowanie wykluczenia stomatologicznego i tworzenie nowych gabinetów
Decentralizacja usług stomatologicznych, niwelowanie wykluczenia stomatologicznego oraz edukacja dzieci i ich rodziców to obecnie jedne z priorytetowych działań w obszarze zdrowia publicznego, którymi zajmie się zespół powołany przez wojewodę dolnośląską Annę Żabską.
Zespół składający się z 11 osób, w tym specjalistów z zakresu stomatologii, będzie odpowiedzialny za analizę dostępności bezpłatnych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży oraz przygotowanie rekomendacji w zakresie zwiększenia dostępu do profilaktyki. Jednym z jego zadań będzie także opracowanie i wdrożenie programu edukacyjnego skierowanego do dorosłych, dzieci i młodzieży.
- Poprawa dostępu do opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży to jeden z naszych priorytetów w obszarze zdrowia publicznego. Wykluczenie stomatologiczne to realny problem, z którym musimy się zmierzyć zdecydowanie i systemowo. Chcemy sięgać po dobre, sprawdzone rozwiązania także te, które już dziś z powodzeniem realizują niektóre samorządy. To właśnie w działaniach oddolnych często kryje się największa skuteczność i potencjał zmiany. Stąd na poziomie województwa zamierzamy wspierać te inicjatywy i tworzyć warunki do ich rozwoju – podkreśla wojewoda dolnośląska Anna Żabska.
Kluczowym założeniem zmierzającym do poprawy stanu zdrowia jamy ustnej będzie również wsparcie finansowania i organizacji gabinetów stomatologicznych w placówkach oświatowych, a także pomoc w zawieraniu kontraktów na świadczenie usług stomatologicznych.
DUW
REKLAMA
REKLAMA