Express-Miejski.pl

Podnośniki koszowe – jak bezpiecznie pracować na wysokości?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp./ Renta

Podnośniki koszowe stanowią jedne z najpopularniejszych maszyn wykorzystywanych do prac budowlanych, konserwacyjnych i montażowych na dużych wysokościach.

Jednak, aby praca z nimi była naprawdę bezpieczna, konieczne jest przestrzeganie odpowiednich zasad oraz pełna świadomość zagrożeń, które może ona za sobą nieść. Poznaj najważniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pracą na wysokościach przy użyciu tych maszyn.

Jakie ryzyko niesie za sobą praca z wykorzystaniem podnośników koszowych?

Praca na wysokości to termin odnoszący się do wszelkiego rodzaju obowiązków zawodowych wykonywanych na wysokości co najmniej 1 m nad podłogą lub ziemią. Najczęstsze zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników obejmują w tym przypadku upadki z wysokości, utratę stabilności podnośnika oraz ryzyko zderzeń. Niezwykle istotne jest więc to, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa w trakcie prac, podczas których zastosowanie znajdują podnośniki koszowe.

Jak wybrać bezpieczny podnośnik koszowy?

Zwyżki dostępne są w różnych wariantach, a ich wybór powinien być uzależniony od specyfiki zadania. Decydując się na zakup lub wynajem podnośnika koszowego, należy go więc odpowiednio dobrać pod względem zarówno maksymalnej wysokości roboczej, jak i udźwigu oraz sposobu montażu. 

Każdy podnośnik musi spełniać określone normy i mieć certyfikaty techniczne, które potwierdzają jego zgodność z wymogami prawnymi i bezpieczeństwa. Wybierając wynajem, warto pamiętać o tym, że wypożyczalnia podnośników koszowych powinna okazać dokumentację maszyny, która będzie potwierdzać te kwestie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy z wykorzystaniem podnośników koszowych?

Bezpieczne użytkowanie podnośników koszowych wymaga przestrzegania kilku kluczowych zasad. Po pierwsze, należy regularnie sprawdzać stabilność i poziom podłoża, na którym pracuje maszyna. Operatorzy i pracownicy muszą również używać środków ochrony osobistej, takich jak kaski, kamizelki odblaskowe i uprzęże zabezpieczające, oraz mieć aktualne badania lekarskie dopuszczające ich do pracy na wysokości. Ponadto każdy ruch podnośnika powinien być kontrolowany, a na placu pracy powinna być zapewniona odpowiednia widoczność. 

Sama obsługa podnośników koszowych wymaga przeszkolonych i odpowiednio wykwalifikowanych osób mających uprawnienia operatora podestów ruchomych przejezdnych wydawane przez UDT lub TDT. Zapewniają one nie tylko o umiejętnościach technicznych, ale także wiedzy o procedurach bezpieczeństwa.

Oprócz tego podstawą bezpiecznej pracy z wykorzystaniem podnośników koszowych jest regularna konserwacja sprzętu. Maszyny powinny być poddawane przeglądom technicznym zgodnie z zaleceniami producenta oraz obowiązkowym corocznym badaniom UDT. Kontrole te obejmują zarówno stan techniczny podnośnika, jak i sprawność systemów hydraulicznych oraz mechanizmów podnoszących, dzięki czemu ryzyko awarii i niebezpiecznych wypadków podczas pracy na wysokości zostaje zminimalizowane.

Jak wypożyczalnia podnośników koszowych może pomóc zadbać o bezpieczeństwo podczas prac na wysokościach?

Decydując się na wynajem podnośnika koszowego, warto korzystać z usług sprawdzonych firm. Ich przykładem jest Renta — wypożyczalnia maszyn Manitou, w której każdy podnośnik jest regularnie serwisowany i poddawany skrupulatnym kontrolom technicznym, dzięki czemu klient może być pewien, że wypożyczony sprzęt jest w pełni sprawny. 

Wypożyczalnia podnośników koszowych Renta dostarcza także wskazówek dotyczących bezpiecznej obsługi sprzętu. Szeroka oferta maszyn pozwala odpowiednio dopasować rodzaj zwyżki do wykonywanych prac bez względu na branżę. Wszystko to sprawia więc, że wynajem podnośników koszowych w tej wypożyczalni zapewnia nie tylko dostęp do specjalistycznych maszyn, ale także pozwala zadbać o bezpieczeństwo podczas prac

Praca na wysokościach a przepisy

Praca na wysokości jest regulowana przepisami prawnymi rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, które nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia odpowiednich środków ochrony oraz przeszkolenia pracowników. To właśnie na nich spoczywa więc odpowiedzialność za przeprowadzanie oceny ryzyka oraz wdrażanie odpowiednich procedur zabezpieczających. W przypadku wypadku związanego z pracą na podnośniku koszowym pracodawca może ponieść odpowiedzialność prawną. Istotne jest więc przestrzeganie procedur i dbanie o aktualność szkoleń, a także badań okresowych pracowników.

Bezpieczeństwo pracy na wysokości przy użyciu podnośników koszowych wymaga regularnie przeprowadzanych inspekcji sprzętu, właściwego przeszkolenie operatorów i starannego dobierania odpowiednich urządzeń. Pamiętając o tych zasadach, można skutecznie zmniejszyć ryzyko groźnych wypadków i wynikających z nich konsekwencji.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA