Ile będzie dni wolnych od pracy w 2024 roku? Jak zaplanować urlop, by przy jego minimalnym wykorzystaniu cieszyć się dziewięciodniowym długim weekendem? Sprawdzamy.
W 2024 roku ustawowo przysługuje nam 13 dni wolnych. Jeżeli dobrze to zaplanujemy, to będziemy mieli możliwość do skorzystania aż z 7 długich weekendów.
Warto też pamiętać, że jeśli w dni ustawowo wolne od pracy przypadają w soboty to pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny do odebrania w tygodniu.
Nowy Rok zaczynamy w poniedziałek (1 stycznia), a Trzech Króli mamy w sobotę (6 stycznia), czyli możemy wziąć dzień wolny w piątek bądź w poniedziałek i cieszyć się przedłużonym weekendem.
Na kolejny dłuższy czas wolny przyjdzie nam poczekać aż do Świąt Wielkanocnych. W 2024 roku przypadają one 31 marca i 1 kwietnia. Będziemy świętować przez trzy dni, od Wielkiej Soboty, czyli od 30 marca.
Korzystnie wypadnie nam w tym roku majówka. Środa, 1 maja (święto pracy) i piątek, 3 maja (Konstytucja 3 maja) to dwa dni wolne. Biorąc wolne w czwartek (2 maja), możemy cieszyć się pięciodniowym weekendem, a wykorzystując dwa dodatkowe dni urlopu (poniedziałek 29 i wtorek 30 kwietnia) możemy cieszyć się 9 dniami wypoczynku.
Zesłanie Ducha Świętego (Pięćdziesiątnica, Zielone Świątki) tradycyjnie przypada w niedzielę. W 2024 roku będzie to 19 maja.
W maju będziemy celebrować także Boże Ciało. Uzyskać można 4 dni urlopu, pod warunkiem, że urlop weźmiemy 31 maja (piątek) po Bożym Ciele, które wypada 30 maja.
Szansę na kolejny dłuższy weekend będziemy mieć również we wakacje. Święto Wojska Polskiego i święto Wniebowstąpienia Pańskiego wypada w 2024 r w czwartek 15 sierpnia, więc warto pomyśleć o tym, aby następnego dnia (piątek, 16 sierpnia) wziąć wolne.
Wszystkich Świętych (1 listopada) przypada w piątek. Oznacza to dla nas oczywiście 3-dniowy weekend. Kolejny dłuższy odpoczynek od pracy czekać będzie na nas już w poniedziałek 11 listopada, czyli w Święto Niepodległości (kolejne trzy dni wolne).
W 2024 roku pierwszy i drugi drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia przypadają na środę (25 grudnia) i czwartek (26 grudnia). Jeżeli w okresie od poniedziałku 23 grudnia do wtorku 31 grudnia zaplanujemy sobie urlop, otrzymamy aż 12-dniową przerwę (Nowy Rok w 2025 r. przypada w środę), wykorzystując tylko 4 dni urlopu (od 27 grudnia do 31 grudnia).
em24.pl
REKLAMA
REKLAMA