Express-Miejski.pl

44 tys. dolnosląskich firm z długiem w ZUS

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

W ciągu ostatnich trzech lat o 20 proc. wzrosła liczba firm, które mają dług w ZUS.

Na Dolnym Śląsku obecnie 44 tysiące firm ma zadłużenie, w 2022 roku zadłużonych było 36 tys. Gdy pojawiają się kłopoty z płatnościami składek, nie warto czekać zbyt długo tylko wystąpić o  odroczenie terminu płatności lub rozłożenie długu na raty. W momencie podpisania umowy ZUS przestanie naliczać odsetki za zwłokę, a przedsiębiorca zapłaci jedynie opłatę prolongacyjną.

Według stanu na koniec września tylko na Dolnym Śląsku zadłużonych w ZUS jest 44,6 tys. przedsiębiorstw (2020 – 36,7 tys.). W tym 6,8 tys. firm zarejestrowanych na terenie legnickiego ZUS (2020 – 6 tys.), 11 tys. firm z terenu wałbrzyskiego (2020 - 8,6 tys.) oraz 26,7 tys. z terenu wrocławskiego ZUS (2020 – 22 tys.).

Ilość wszystkich obecnie działających na Dolnym Śląsku firm wynosi 233,4 tys, a w całej Polsce 2,9 mln.

- Jeżeli ktoś ma niewielkie zadłużenie wtedy może je spłacić wraz z bieżącymi składkami. W przypadku większych długów można wystąpić z wnioskiem o raty – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W tym celu wystarczy skontaktować się z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przedstawią możliwe warunki spłaty zadłużenia. Doradcy pomogą także w wypełnieniu wniosku i niezbędnych dokumentów - zapewnia rzeczniczka.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na różne formy wsparcia. Płatnicy mogą skorzystać z odroczenia płatności składek lub rozłożenia długu naraty.

- O odroczenie terminu płatności składek może ubiegać się każdy płatnik, który ma chwilowe problemy finansowe, uniemożliwiające mu uregulowanie składek w ustawowym terminie płatności – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Według rzeczniczki, przedsiębiorca może także wystąpić o rozłożenie zadłużenia na raty. Liczbę rat i ich wysokość płatnik ustala w porozumieniu z ZUS.

Odroczenie terminu płatności składek może jednak dotyczyć tylko składek bieżących lub przyszłych, których termin płatności nie upłynął. Wniosek o odroczenie przedsiębiorca powinien złożyć najpóźniej w dniu terminu płatności składek. Dzięki umowie z ZUS przedsiębiorca nie będzie płacił odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy. Opłata prolongacyjna naliczana jest do nowego terminu płatności odroczonej składki. Poza tym dzięki odroczeniu terminu płatności składek przedsiębiorca uniknie konsekwencji dochodzenia należności w postępowaniu egzekucyjnym.

Gdy zaległości są większe i przedsiębiorca nie jest w stanie jednorazowo ich spłacić, to może wystąpić z wnioskiem o rozłożenie całego zadłużenia na raty, także za zatrudnionych pracowników. A jeśli przedsiębiorca dodatkowo ma zadłużenie z tytułu kosztów egzekucyjnych, bo ZUS wdrożył już postępowanie egzekucyjne, to również może zawnioskować o rozłożenie ich na raty. Po podpisaniu umowy płatnik będzie mógł opłacić zaległe składki w dłuższym terminie, a jeśli prowadzone jest wobec niego przez ZUS postępowanie egzekucyjne, to zostanie ono zawieszone.

Zawarcie umowy z ZUS niesie wiele korzyści, m.in. do składek objętych ulgą nie nalicza się odsetek, w ich miejsce pobiera się opłatę prolongacyjną, (o której mowa była już przy okazji odroczenia składek). Poza tym przedsiębiorca, który płaci raty w terminie i w ustalonej wysokości oraz reguluje bieżące składki, może uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, które potrzebne jest m.in. w postępowaniach przetargowych.

O rozłożenie zadłużenia na raty mogą ubiegać się nie tylko obecni i byli przedsiębiorcy, ale także osoby, na które ZUS przeniósł odpowiedzialność za cudze zobowiązania z tytułu nieopłaconych składek. To mogą być np. spadkobiercy, osoby trzecie, następcy prawni, czy małżonkowie odpowiadający z majątku wspólnego za zadłużenie z tytułu składek współmałżonka.

Wniosek o odroczenie terminu płatności składek czy rozłożenie zadłużenia na raty można składać elektronicznie przez profil PUE ZUS, za pośrednictwem poczty, czy osobiście w placówce ZUS. Zakres dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku, zawsze ustalany jest indywidualnie i zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz formy opodatkowania. Przedsiębiorca może skorzystać z pomocy doradcy ds. ulg i umorzeń w wybranych placówkach ZUS. Pomogą mu również pracownicy sali obsługi klientów.

em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • 44 tys. dolnosląskich firm z długiem w ZUS

    2023-10-29 01:05:22

    gość: ~takitam

    /// W ciągu ostatnich trzech lat o 20 proc. wzrosła liczba firm, które mają dług w ZUS. ///

    Tymczasem matolstwo zwane żartobliwie rządem RP, jak Polska długa i szeroka buduje "Inkubatory przedsiębiorczości"

    Nie zmniejszają kosztów działalności ... tak żeby firmy SAME powstawały, a niczym jak za starych "dobrych" PRL-owskich czasów budują socjalistyczne bzdety za pieniądze zabrane przedsiębiorcom.

    No po prostu ... SOCJALISTYCZNY CYRK.

    Nic dziwnego, że ci którzy chcą się utrzymać na rynku, próbują zmniejszyć koszty działalności nie płacąc ZUS-u czy innych podatków.

  • 2023-10-29 09:03:14

    gość: ~Sas

    ostatnio dodany post

    @~takitam
    Odkryła Amerykę :)))))))

REKLAMA