Już po raz siódmy studenci z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Złotym Stoku spotkali się na uroczystej inauguracji roku akademickiego.
Wydarzenie, które tradycyjnie już odbyło się w Centrum Kultury i Promocji w Złotym Stoku było okazją do przyjęcia w poczet studentów dwóch nowych osób, nadania tytułu honorowego członka Złotostockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku radnej powiatowej Krystynie Grzech, która wspiera i aktywnie uczestniczy w życiu stowarzyszenia, a także podziękowań i gratulacji zarówno w kierunku władz złotostockiego magistratu z burmistrz Grażyną Orczyk, jak również w kierunku studentów i Cecylii Jureczek - prezes ZUTW.
Swoją obecnością na inauguracji roku akademickiego zaszczycili również m.in. starosta Waldemar Wieja, ale także dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych i oświatowych funkcjonujących na terenie gminy oraz wicestarosta Waldemar Wieja. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele zaprzyjaźnionych uniwersytetów trzeciego wieku z okolicy.
Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania pieśni studenckiej „Gaudeamus igitur” w wykonaniu chóru żeńskiego Laurus, który powstał w 2012 roku w Ziębickim Centrum Kultury i uświetnił tegoroczny apel. Po nim głos zabrała Cecylia Jureczek - szefowa Złotostockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- [...] Nigdy nie jest za późno na nadanie kierunku całemu naszemu życiu, nawet jeżeli duża część tego życia już upłynęła. To piękne słowa Martin Graya. Czas gdy człowiek zakończył już swoją zawodową aktywność i wszedł w wiek senioralny, jest czasem pięknym. Jest to swoisty bonus, jaki otrzymujemy od życia, ponieważ możemy oddać się swoim zainteresowaniom, pasjom, która zwykle była na drugim planie, bo ważniejsza była praca, dzieci, rodzina, środowisko zawodowe, które wciąż od nas czegoś oczekiwało. To etap, w którym wreszcie człowiek może zająć się sobą, tylko sobą. Nie każdy potrafi ten czas jednak wykorzystać i go docenić. Inaczej jest z nami studentami. Świadomie kształtujemy swoje życie i dajemy wyraz ogromnej świadomości wartości swojego życia [...] - mówiła Cecylia Jureczek. - Sztuką jest bowiem zadbać o najlepszą jakość życia, sztuka jest codziennie uciekać przed wygodnym fotelem, pred wygodną biernością i smutkiem - dodawała prezes ZUTW. W swojej wypowiedzi podkreślała ponadto, że ZUTW istnieje już siedem lat, a w tym czasie w stowarzyszeniu zawiązała się grupa serdecznych przyjaciół pragnących zgłębiać swoją wiedzę i rozwijać swoje pasje, ale również pragnących bawić się i śpiewać. Dodawała, że uniwersytet motywuje seniorów do wyjścia z domu, samorealizacji i daje im poczucie spełnienia oraz bliskości.
Następnie swoje indeksy z rąk zarządu stowarzyszenia odebrały dwie nowe studentki, dla których rozpoczęty dziś rok będzie pierwszym, oficjalnym w gronie ZUTW. Wręczono także tytuł honorowego członka Złotostockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na ręce Krystyny Grzech. To już niejako tradycja, że podczas inauguracji roku akademickiego wyróżniane są osoby wspierające i współpracujące ze stowarzyszeniem.
W części oficjalnej nie zabrało też momentu na zaprezentowanie programu na nowy rok akademicki. Podkreślano, że lata praktyki pozwoliły studentom wypracować model studiowania i tego, co chcą robić w kolejnych miesiącach. W planach jest m.in. organizacja I Przeglądu Kabaretów Uniwersytetów Trzeciego Wieku, ale także szereg innych zajęć, nie tylko wykładów, ale też chociażby zajęć rehabilitacyjno-rekreacyjnych.
Na koniec przyszedł czas na gratulacje i podziękowania, zarówno ze strony prezes Cecylii Jureczek, jak również burmistrz Grażyny Orczyk. - Przez te siedem lat działalności uniwersytet bardzo mocno wpisał się w funkcjonowanie gminy Złoty Stok. Integrujecie Państwo nie tylko seniorów i osoby, które chcą się włączyć w działalność stowarzyszenia, ale integrujecie również instytucje samorządowe, oświatowe, a także organizacje pozarządowe. Dziś nie wyobrażam sobie działalności i funkcjonowania gminy Złoty Stok bez udziału Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jestem pod wrażeniem wielopłaszczyznowej działalności, którą państwo podejmujecie, począwszy od zajęć rehabilitacyjnych, sportowych, nordic walking po rozwój tych wewnętrznych, indywidualnych pasji i uzewnętrzniania swoich talentów, które były gdzieś tam głęboko ukryte [...]. Stworzyliście ponadstandardową formę funkcjonowania i każdy kto się z Wami spotyka czuje się szczególnie. Dbacie o te relacje, szanując każdego człowieka bez względu na wyznanie, na poglądy polityczne czy ograniczenia [..] - mówiła szefowa złotostockiej gminy. Burmistrz zadeklarowała też wsparcie dla stowarzyszenia oraz zakomunikowała, że już wkrótce Złotostocki Uniwersytet Trzeciego Wieku będzie miał swoją siedzibę w remontowanym łączniku szkolnym.
Po części oficjalnej na scenie pojawił się ponownie chór żeński Laurus, który zaprosił do wspólneg śpiewania studentów i zaproszonych gości.
em24.pl
Złotostoccy studenci-seniorzy zainaugurowali kolejny rok akademicki [foto]
2023-10-05 19:01:02
gość: ~mieszkaniec
nie ma chleba,to w zamian igrzyska
2023-10-05 19:42:54
gość: ~Gdzie
@~mieszkaniec
Jesteś głodny nie masz chleba? to podaj adres, przywiozę. W Ziębicach i Ząbkowicach stoją lodówki dla potrzebujących, pojedż zaopatrzyć się.
2023-10-05 20:31:00
gość: ~takitam
@~Gdzie
Ręce i nogi opadają.
Czy Ty naprawdę nie rozumiesz, co gość: ~mieszkaniec miał na myśli ?
2023-10-05 20:44:02
gość: ~Gdzie
@~takitam
Dosłownie,nie ma chleba. Uniwersytet Trzeciego Wieku to są igrzyska? Intelektualisto takitam , chyba że ktoś inny.
2023-10-05 22:51:27
gość: ~takitam
@~Gdzie
Specjalnie dla Ciebie.
W starożytnym Rzymie, wśród ludu bardzo popularne było powiedzenie ... "Chleba i igrzysk".
Oczywiście była to metafora, ale ... BARDZO dosłownie postrzegana, czyli lud rzymski domagał się od władz chleb, czyli zaspokojenia podstaw egzystencji i igrzysk, czyli rozrywki.
Rządzący bogatym Rzymem cesarze dostarczali jednego i drugiego.
Przy czym zwróć uwagę na KOLEJNOŚĆ, czyli .... NAJPIERW chleb, a igrzyska później.
Inaczej pisząc, jak zaspokojone zostaną wszystkie potrzeby egzystencjalne, to możemy pomyśleć o igrzyskach ... jeśli są pieniądze oczywiście.
Natomiast wracając na nasz grunt, Uniwersytet Trzeciego Wieku to jak najbardziej są igrzyska?
Czyli ... NIE JEST KONIECZNE finansowanie tego z publicznego grosza, jeśli NAJPIERW nie zostały zaspokojone WSZYSTKIE potrzeby egzystencjalne społeczeństwa.
Jeszcze inaczej pisząc, najpierw drogi, chodniki, wodociągi, kanalizacja, ochrona, wojsko, policja, straż, służba zdrowia, infrastruktura ogólnie pojęta, prądy, gazy, edukacja.
Dopiero jak to zostanie ZAPEWNIONE na właściwym poziomie, to można pomyśleć o wydawaniu publicznych pieniędzy na igrzyska, czyli na Uniwersytet Trzeciego Wieku czy inne hale sportowe.
2023-10-06 10:28:02
gość: ~Dawaj
ostatnio dodany post
@~takitam
To w którym pokoleniu buszmeni będą mieli igrzyska skoro muszą najpierw np.robić siku do muszli a nie na trawę albo chodzić po betonowych chodnikach s nie po trawie. Buszmen jesteś i to na bank. Na którym etapie rozwoju jesteś aby dojść do igrzysk.
REKLAMA
REKLAMA