W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów na skrajach pól, łąk i lasów, podczas których możemy spotkać na swojej drodze barszcz Sosnowskiego.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed poparzeniem tą rośliną. To właśnie latem, dochodzi do największej liczby poparzeń, a przebywanie człowieka w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia.
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to roślina parząca!
Barszcz Sosnowskiego jest on zaliczany do roślin inwazyjnych i występuje na terenie całej Polski. Najczęściej barszcz Sosnowskiego spotkać można wzdłuż strumieni wodnych, na skarpach rowów, na obrzeżach pól i lasów oraz na łąkach i pastwiskach.
Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Gatunek ten uznawany jest za jedną z największych roślin zielnych na świecie osiągającą nawet do 3-5 metrów wysokości, zaś szerokość rozety liściowej do 2m i grubość łodygi może osiągać nawet do 12 cm. Barszcz Sosnowskiego należy do rodziny baldaszkowatych przypominając wyglądem koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.
Objawy kontaktu z barszczem Sosnowskiego
W soku i w olejkach eterycznych barszczu Sosnowskiego występują substancje toksyczne (furanokumaryny), które pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne przypominające oparzenia (wysypki, zaczerwienienia, opuchlizna, owrzodzenia), a objawy pojawiają się od kilku do kilkunastu godzinach po bezpośrednim kontakcie.
Wśród objawów u osób mających kontakt z barszczem wymienia się: nudności, wymioty, bóle głowy, a także obrażenia układu oddechowego, oczu, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Wskazuje się również na możliwość wpływu toksycznych związków na powstawanie nowotworów skóry.
Toksyczności barszczu Sosnowskiego sprzyja wilgoć i wysoka temperatura powietrza, zatem należy uważać szczególnie latem. Ponadto warto wiedzieć, że do poparzeń może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego, gdyż wydzielane przez niego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.
Jak się ustrzec przed poparzeniem ?
Zasady postępowania w przypadku wystąpienia poparzenia
Ciekawostką jest, że barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z Kaukazu jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano w jego uprawy i obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. Ponadto coraz częściej podkreśla się podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia populacji tego gatunku w środowisku naturalnym.
PSSE Ząbkowice Śląskie - GIS
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed barszczem Sosnowskiego
2023-07-07 14:51:55
gość: ~mieszkaniec
w Przyłęku przy moście nad Nysą,rosną piękne barszczyki,aż miło się patrzy,ludzie z mostu robią zdjęcia,ja sam osobiście,dwukrotnie dzwoniłem do gminy w Bardo,to mi odpowiedzieli,że usunięcie tej rośliny jest w gestii Polski,Związku Wędkarskiego,i dalej się nic nie dzieje
2023-07-09 23:21:53
gość: ~mocz ykij
ostatnio dodany post
@~mieszkaniec
Wepchnijcie jednego wędkarza w te barszczyki, to może zmądrzeją i w końcu coś z tym zrobią zanim się bardziej rozprzestrzeni i komuś stanie się krzywda.
REKLAMA
REKLAMA