Express-Miejski.pl

Mieszkańcy Młotów protestują przeciw budowie elektrowni. Inwestycja dotyczy też naszego krajobrazu

Zdjęcie ilustracyjne linii 400kV

Zdjęcie ilustracyjne linii 400kV fot.: Bardo - na tropie tajemnic historii

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W pierwszej połowie kwietnia Sejm przyjął specustawę o elektrowniach szczytowo-pompowych. Ma ona przyspieszyć powstanie elektrowni w Młotach w Górach Bystrzyckich.

Jej budowa rozpoczęła się ponad 40 lat temu. Na początku lat 80. w Młotach wydrążono sztolnie, którymi miała płynąć woda poruszająca turbiny elektrowni. Wykonano prace za 90 milionów złotych i budowę przerwano. W miejscu, gdzie jest wieś Młoty miał powstać zbiornik wodny. Jak mówią eksperci, jest to ciągły plac budowy. 

Elektrownia szczytowo-pompowa składa się z dwóch zbiorników położonych jeden wyżej drugiego. Połączonych ze sobą tzw. derywacjami, są to rurociągi o dużej średnicy za pomocą których zespoły potężnych pomp wpompowują miliony metrów sześciennych wody z dolnego zbiornika do górnego. Następnie woda wraca z powrotem do dolnego zbiornika przepływając po drodze przez zespoły turbinowe gdzie wytwarzany jest prąd.

Mieszkańcy małej wsi od niemal 50 lat żyją w zawieszeniu, z groźbą wywłaszczenia, a dziś, gdy realizacja inwestycji znów jest w centrum uwagi i ma zostać dokończona do 2030 roku, protestują. W tym celu założyli Stowarzyszenie pn. Niezatapialna Wioska Młoty i próbują zablokować budowę elektrowni.

Kilkudziesięcioosobową grupę mieszkańców wspierają posłowie opozycji, m.in. posłanka Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej, która była jedną z inicjatorek konferencji prasowej w sejmie.

Wspólnie z posłanką Gabrielą Lenartowicz mówiły o tym, że prawdziwym celem specustawy forsowanej przez PiS nie jest budowa bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale przejęcie przez rząd 3,5 mld złotych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które muszą być wykorzystane do końca roku, bo inaczej przepadną. - To nie budżet na inwestycje, tylko fundusz wyborczy PiS-u - oceniła posłanka. Dodała, że chodzi o kampanię jednego z prominentnych polityków PiS-u, a mianowicie ministra Dworczyka. - Wieś, której specustawa dotyczy, znajduje się właśnie w jego okręgu wyborczym. I to właśnie ta wieś pod rzekomym szyldem ekstraprzedsięwzięcia, zupełnie irracjonalnego, bezsensownego, za miliardy złotych, miałaby zostać zniszczona - mówiła Lenartowicz.

Wtórowała jej Monika Wielichowska, posłanka z ziemi kłodzkiej. - Jeśli rząd PiS przez prawie 8 lat nic nie robi w sprawie budowy elektrowni szczytowo-pompowych, rujnuje inwestycje w OZE, zatrzymuje energetykę wiatrową, przejada miliardy na inne cele niż inwestycje w energetykę odnawialną, nie inwestuje w sieci przesyłowe, sprawia, że inwestycje w fotowoltaikę są nieopłacalne i nagle w końcówce kadencji wyskakuje ze specustawą, która de facto dotyczy jednej inwestycji - w Młotach. Jeśli rząd podejmuje działanie ponad głowami mieszkańców, bez ekspertyz, bez niezależnych raportów i bez brania pod uwagę opinii ekspertów i śpieszy się w procedowaniu projektu, to powinna zapalić się czerwona lampka. [...] Nie jesteśmy przeciwni transformacji energetycznej, w tym budowie magazynów energii, jakimi są elektrownie szczytowo-pompowe. Jesteśmy przeciwni budowaniu inwestycji na ludzkiej krzywdzie. Budowaniu ponad głowami ludzi - tłumaczyła Wielichowska.

Były wiceminister środowiska: Inwestycja nieopłacalna ekonomicznie

Jak twierdzą eksperci, budowa elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach jest całkowicie nieopłacalna ekonomicznie. Poza ogromnymi stratami dla środowiska i wysoką kapitałochłonnością, technologia ta jest mało efektywna energetycznie. Problemem jest między innymi przesył oraz odpowiednia infrastruktura. W temacie wypowiedział się m.in. Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Eko-Unia, były wiceminister środowiska, który w Radiu Rodzina mówił: - W latach 90. wycofano się z placu budowy, ale wówczas rozmawiałem z prof. Popczykiem, prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych, który w zasadzie wstrzymał tę budowę. Przeliczył i okazało się, że się to nie opłaca. A jeśli wówczas, w tamtym scentralizowanym systemie, było to nieopłacalne, to dzisiaj ten plan tym bardziej się nie spina - mówił.

Stanowisko Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA wobec projektu budowy Elektrowni Szczytowo Pompowej (ESP) Młoty w Górach Bystrzyckich [KLIK]

Słupy energetyczne w krajobrazie Gór Bardzkich?

Co więcej, elektrownia w Młotach miałaby zostać podłączona do sieci za pomocą linii elektroenergetycznej o napięciu 400 kV, co oznacza budowę na trasie Młoty-Bystrzyca Kłodzka-Kłodzko-Bardo aż do Ząbkowic Śląskich (gdzie znajduje się najbliższy transformator wysokiego napięcia) linii słupów:
o wysokości od 45 do 80 metrów, szerokości ramion od 16 do 21 metrów, rozstawie co 350-450 metrów. Ponadto wzdłuż linii ma zostać wyznaczony wolny od zabudowy pas technologiczny o szerokości 70 metrów (po 35 metrów od osi w obie strony).

Początkiem maja kilkudziesięciokilometrową trasę, którą miałaby przebiec linia wysokiego napięcia pokonał Michał Suchora z partii Zieloni i jednocześnie członek stowarzyszenia Niezatapialna Wioska Młoty. Wyruszył on z Ząbkowic Śląskich i dotarł do Młotów, małej wsi w gminie Bystrzyca Kłodzka.

- Nie szedłem na skróty, tak jak poseł Marek Suski podczas procedowania tej ustawy. Nie szedłem w tak zabójczym tempie, w jakim rząd chce tę ustawę przepchnąć. Podczas tej wędrówki spotkałem dziesiątki mieszkanek i mieszkańców Kłodzka, Barda, Szklarki, Gorzanowa, którzy nic nie wiedzą o tym, że w ich miejscowościach miałyby stanąć kilkudziesięciometrowe, stalowe konstrukcje podtrzymujące kilometry przewodów. Na rządowych wizualizacjach ESP Młoty widać tylko lazurowe jeziorka w górach. Na spotkaniach z mieszkańcami nikt z rządzących nie wspomina o fakcie, że Młoty leżą tak daleko od najbliższej trakcji wysokiego napięcia. Na wizualizacjach, z którymi po Kotlinie Kłodzkiej jeździ minister Dworczyk są rajskie plaże, ale brakuje szerokiego na 70 m pasa technicznego, który przetnie w poprzek cały region. Spójrzcie Państwo na mapę, a zobaczycie że położone na końcu świata Młoty to najgorsze z możliwych miejsc, by lokować tam elektrownie. My Zieloni uważamy, że sprawiedliwa transformacja energetyczna uda się tylko, gdy przeprowadzimy ją wraz z mieszkańcami, a nie wbrew ich woli i na ich krzywdzie - mówi Suchora. Zieloni miejsce dla elektrowni szczytowo-pompowych widzą bardziej w miejscu wyrobisk węgla brunatnego (Bełchatów, Turów) lub postulują modernizację istniejących.

Autor strony pn. Bardo - na tropie tajemnic historii przygotował wizualizację jak może wyglądać przebieg linii wysokiego napięcia na terenie Barda:

10 maja senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu zarekomendowała odrzucenie w całości specustawy o inwestycjach w elektrownie szczytowo-pompowe. Dziś odbędzie się głosowanie w Senacie. W izbie wyższej parlamentu to opozycja ma niewielką większość, więc w Senacie projekt najpewniej zostanie odrzucony. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowano na 24-26 maja i należy się spodziewać, że z tam ten sam los spotka stanowisko Senatu, po czym specustawa trafi do podpisu przez prezydenta.

em24.pl

30

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Mieszkańcy Młotów protestują przeciw budowie elektrowni. Inwestycja dotyczy też naszego krajobrazu

    2023-05-11 16:03:01

    gość: ~Ciemno

    Stara kwoka myśli że jak będzie ciemno to ktoś się pomyli i ..... W mieście Nowa Ruda będzie ciemniej no i nie będzie trzeba inwitro gdyż w ciemne dni nie ma nic do roboty tylko fiku miku.

  • 2023-05-11 18:10:43

    gość: ~hh

    Ekspresówka - nie, elektrownia - nie. Od dawna mówiłem żeby tą wiochę odgrodzić od cywilizacji, jak im tak bardzo ona przeszkadza. Obudzili by się z ręką w nocniku jakby nikt z własnej woli tam nie zajeżdżał, bo po co :-)

  • 2023-05-12 15:40:46

    gość: ~Sata

    @~hh
    Świat buduje magazyny energii
    https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/swiat-buduje-magazyny-energii/

  • 2023-05-12 15:46:29

    gość: ~Dero

    @~Sata
    Budowę magazynów energii - elektrowni szczytowo-pompowe dla energii z wiatraków i paneli fotowoltaicznych powinni finansować inwestorzy z branży OZE. To oni wytwarzają energię, która jest zależna od wiatru i słońca. Płacimy Im drożej za energię więc niech partycypują w magazynach energii - takich jak elektrownie szczytowo-pompowe
    http://gramwzielone.pl/trendy/24011/kto-ma-finansowac-magazyny-energii-osd-czy-inwestorzy-z-branzy-oze

  • 2023-05-18 20:10:23

    gość: ~Bart

    @~Sata
    Zgłęb bardziej temat. A Niemcy otwierają następną elektrownie węglową no i co? Dlaczego?

  • 2023-05-11 18:50:34

    gość: ~Dziwne

    Pomijając juz kwestie problemu. Zadziwiające jest to, że problemy w naszym mieście lepiej opisuje i dostrzega autor bloga niż ktoś kto jest urzędnikiem. Zastanawia mnie to od dłuższego czasu.

  • 2023-05-11 18:57:28

    gość: ~am

    @~Dziwne

    mowisz o Bardo???

  • 2023-05-12 07:27:53

    gość: ~egon

    @~Dziwne
    Bo w Bardzie już nie ma prawdziwych urzędników. Są osoby pracujące w urzędzie.

  • 2023-05-12 09:21:00

    gość: ~Joe

    @~Dziwne
    Mam bardzo podobne przemyślenia.
    Burmistrz ma sporo na głowie. Ostatnio planuje program kolonii dla dzieci.
    Nie ma komu delegować tak prostych obowiązków chłop musi sam wszystko ogarniać i nie ma czasu na takie pierdoły jak te opisane w tekście.

  • 2023-06-19 20:44:48

    gość: ~Fara

    ostatnio dodany post

    @~Dziwne każdy ma taką władzę samorządową na jaką zasłużył. Ten rejon wymaga inwestycji, żeby zaczął żyć jak przystało na piękny turystycznie teren. S3 to jeszcze długie lata, ale duzo zmieni. TUTAJ POTRZEBNI SA GOSPODARZE A NIE POLITYCY

  • 2023-05-11 22:35:22

    gość: ~TiA

    Chyba zapomnieli ze polskie rzeki to strumyki. W górach prawie nie ma wody, będą pewnie cysternami dowozić. A poważnie to wywłaszcza, przeryją, kasę zgarną i…. zostawią. W myśl zasady „po nas choćby potop” Nie liczą się z nikim!

  • 2023-05-12 15:45:37

    gość: ~Darek

    @~TiA
    W Polsce jest już 8560 potencjalnych lokalizacji małych elektrowni wodnych.
    Mapa 6 tysięcy potencjalnych lokalizacji małych elektrowni wodnych jest już dostępna

    http://ekobudowanie.pl/aktualnosci/2544-mapa-6-tysiecy-potencjalnych-lokalizacji-maych-elektrowni-wodnych-jest-juz-dostpna
    http://hydropower.kamilpiwowarski.pl/app - Pol

  • 2023-05-12 15:47:32

    gość: ~Wartek

    @~TiA
    Przedstawiam problem wody powodziowej, do nawadniania i przy okazji jako magazyny energii elektrycznej z OZE ( z wiatraków i solarów)
    Kiedy zaczniemy szanować wodę i budować zbiorniki ?
    Mieliśmy budować 49 zbiorników na dopływach do Odry - decyzja po powodzi w 1997r.
    Kiedy powrócimy do deklaracji Rządu i ODGW - zwłaszcza po powodzi 1997 - o konieczności realizacji budowy 49 zbiorników wodnych na dopływach do Odry. Zgodnie z planami Niemieckimi po wielkich powodziach w 1903 i 1905 r i w ich efekcie wybudowano nowoczesny system zabezpieczający – do 1920 powstał wrocławski węzeł wodny, złożony z kanałów przeciwpowodziowych, 93 km wałów, 11 jazów oraz 10 śluz żeglugowych, mogący poradzić sobie z wodą o przepływie 2200–2400 m³/s (626 cm). System ten sprawdził się podczas powodzi w latach 1975 i 1985, jednak nie uwzględniał kumulacji fal z więcej niż jednej rzeki 3600 m³/s. Niemcy planowali wybudowanie 49 zbiorników na dopływach do rzeki Odry. Pomysł został podchwycony po powodzi w 1997. Ale pozostało na planach. Więc zagrożenie .
    Zbiorniki będą gromadzić wodę pitną a szczytowo pompowe - powinny głównie współpracować z elektrowniami wiatrowymi , poza nimi z elektrowniami zawodowymi np Turów i Opole ( w nocnym dołku energetycznym).
    Przykład niedokończonej elektrowni na Bystrzycy w Młotach :

    http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic.php?t=3258

  • 2023-05-12 00:51:18

    gość: ~Dariusz

    Wsparcie dla OZE powinno wynosić ok. 20-25% ich mocy. Teraz mamy 8,3 GW w wiatrakach i 12,5 w fotowoltaice a w sześciu ESP 3 GW. Już teraz jest to zbyt mało a OZE z każdym rokiem jest więcej więc trzeba szybko budować nowe ESP.

  • 2023-05-12 15:43:46

    gość: ~Darek

    @~Dariusz

    Właśnie elektrownie szczytowo-pompowe mają być jednym z rezerwowych źródeł. Dzięki korzystniejszej topografii i nadmiernym zdolnościom do magazynowania wody, inne kraje europejskie, takie jak Szwajcaria, Austria i Norwegia, stały się ważnymi partnerami dla Niemiec zapewniającymi elastyczne dostawy energii.
    https://www.wnp.pl/energetyka/niemcy-buduja-elektrownie-szczytowo-pompowe-u-nas-temat-ucichl,409086.html

  • 2023-05-12 06:03:08

    gość: ~Opp

    Bez elektrowni szczytowo-pompowych nie da się utrzymać systemu w którym coraz więcej energi jest wytwarzanych z OZE (wiatraki, panele), artykuł przedstawia opinie nieprawdziwe ze tego rodzaju elektrownie są nieplacalne, na to się patrzy systemowo. Co do wypowiedzi zielonych, to tradycyjnie widzenie tylko jednej strony,
    infantylna uwaga zrobić to w Bełchatowie , ale tam mają być inne inwestycje, terminy też dużo dalsze, a elektrownie szczytowo pompowe są potrzebne jak najszybciej

  • 2023-05-12 09:26:36

    gość: ~Kamil

    @~Opp

    A mój wniosek jest taki, że może i są opłacalne, ale nie w zadupiu na końcu świata. Ja uważam, że są potrzebne, ale no w miejscach bardziej ogólnodostępnych, gdzie infrastruktura niezbędna do funkcjonowania ESP jest zlokalizowana znacznie bliżej niż kilkadziesiąt km od planowanego miejsca ESP. Skoro 30 lat temu ktoś odstąpił od realizacji tej inwestycji, chociaż już część była zrobiona, to dlaczego? Przecież wówczas protestów nie było, internet nie był tak ogólnodostępny, można było robić, a jednak nie zrobiono? Nagle teraz jest lepiej?

  • 2023-05-12 15:35:52

    gość: ~Dero

    NordLink połączył Norwegię i Niemcy. Kabel podwodny umożliwi wymianę energii z OZE
    W maju oficjalnie otworzono połączenie międzysystemowe NordLink o mocy 1400 MW oraz długości 623 km. Kabel podmorski HVDC łączy dwa punkty – Adger w Norwegii oraz Szlezwik-Holsztyn w Niemczech.

    27 maja br. oficjalnie nastąpiło otwarcie interkonektora łączącego Norwegię i Niemcy – NordLink. W uroczystości uczestniczyła premier Norwegii Erna Solberg, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz partnerzy Statnet, Tenneti bank inwestycyjny KFW.

    Kabel o długości 623 km oraz mocy do 1400 MW będzie łączył systemy krajów przez kolejne 40 lat.

    https://www.gospodarkamorska.pl/nordlink-polaczyl-norwegie-i-niemcy-kabel-podwodny-umozliwi-wymiane-energii-z-oze-59253

  • 2023-05-12 08:18:18

    gość: ~gus

    @dariusz
    @Opp

    To fascynujące obserwować, gdy na małym, regionalnym portaliku objawiają się nagle anonimowi eksperci i piewcy postępu mówiący lokalsom, że kolejna inwestycja w trybie specustawy w myśl zasady "postawimy tu co chcemy i ch%& wam do tego" jest dla nich dobra.

  • 2023-05-12 11:33:52

    gość: ~Ja

    Żadna to nowina, że do dużej elektrowni potrzeba pociągnąć linię wysokiego napięcia. Natomiast nie zgadzam się z tym stwierdzeniem odnośnie, że coś co w scentralizowanym systemie było nieopłacalne, w zdecentralizowanym także będzie nieopłacalne. W poprzednim systemie nie było sytuacji, że niektóre źródła pracują po zerowych kosztach bieżących (zawsze coś trzeba było spalić, aby uzyskać dodatkową kWh). W obecnym systemie fotowoltaika ma mieć okresowe nadmiary mocy, gdzie jej koszt graniczny w słonecznych godzinach jest zerowy. To jest zupełnie inna sytuacja niż w poprzednim systemie energetycznym. Jeśli masz coś co możesz kupić praktycznie za darmo, a jednocześnie później sprzedać dużo drożej, to zupełnie inaczej wpływa to na opłacalność tej inwestycji. Koszty wysokie, ale to ma pracować co najmniej 30-50 lat, a prawdopodobnie dużo więcej.

  • 2023-05-12 12:00:53

    gość: ~Kamil

    @~Ja

    I należy ją ciągnąć kilkadziesiąt kilometrów niszcząc przy tym wspaniały krajobraz?

  • 2023-05-12 12:40:10

    gość: ~gus

    @~Kamil

    Dla internetowych troli postępu mówiących lokalsom, że taka elektrownia to "dobro konieczne" coś takie jak krajobraz nie istnieje. Nie ma takiej pozycji w excelu ich zleceniodawców. A w ogóle to "postawimy tu co chcemy i ch%& wam do tego".

  • 2023-05-12 12:49:56

    gość: ~mnm

    A ta posełka /nie "posłanka" , bo jej funkcja nie ma nic wspólnego z posłaniem do spania/, to niby nie prowadzi już kampanii wyborczej ?

  • 2023-05-12 15:39:51

    gość: ~Sata

    Niestety ten rejon nie ma gospodarnych ludzi. Każda inwestycja pociąga za sobą inne i staje się bogatszy, ludzie maja pracę, rozwija się turystycznie. Chyba są podpuszczani przez Greenpeace, które w Niemczech jest trzymane krótko

  • 2023-05-12 15:51:19

    gość: ~Sata

    @~Sata
    Tylko gonić zielonych i Greenpeace

    https://www.energetyka24.com/niemcy-kontrwywiad-opisal-ekologow-jako-lewicowych-ekstremistow

  • 2023-05-12 15:49:16

    gość: ~Lera

    Były wiceminister środowiska: Inwestycja nieopłacalna ekonomicznie

    Piniędzy nie ma - prąd można kupić z zza granicy

    https://www.pse.pl/dane-systemowe

  • 2023-05-12 15:52:40

    gość: ~Era

    Niemcy magazynują energię elektryczną w Szwecji i Norwegii:

    http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:DTt434_8N0YJ:www.tew.pl/downloads/2015/magazynowanie-energii-goracy-problem.doc+&cd=9&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

    http://www.tew.pl/downloads/2015/magazynowanie-energii-goracy-problem.doc  

  • 2023-05-12 19:14:11

    gość: ~Taktak

    @~Era
    Wlewają do takich wielkich glinianych kadzi, korkują, zalewają lakiem i zatapiają w pienistych fiordach, musi się to w środku cały czas mieszać.

  • 2023-05-13 22:05:16

    gość: ~autor

    do tych Młotów,jeżdżę od lat na grzyby i jagody,stara wiocha ,nawet padł komunistyczny ośrodek wczasowy,mieszkańców jak na lekarstwo,jeden budynek przekształcony dla rodzin patologicznych z powiatu,żadnej pracy i nadzieji,ale niezawodna poseł Wielichowska jest na miejscu,tak jak nakazuje p.Tusk,choćby PiS,produkował -złoto-trzeba to zwalczać,bo to nie my????polecam wszystkim chętnym przejażdżkę,od Nowej Bystrzycy za kominem,skręt w prawo na Młoty,Duszniki,tam diabeł mówi dobranoc,dlaczego w moim kraju,mniejszość próbuje rządzić większością,tak jest w przypadku kilkunastu mieszkańców Młotów????tam nie ma młodych ludzi,tam od wieków nic się nie buduje,ciężkie leśne auta z całej Polski,zniszczyły jedyną drogę,to nie przeszkadza???ale zrobić coś dla Polski ,to już przeszkadza,no ale jak się dostaje kasę,to i znajdzie się taki czubek,że w ramach protestu-spaceruje z Ząbkowic do Młotów z noclegiem w Kłodzku,proszę,przejedżcie się przeż te Młoty,zobaczycie skalę biedy i ubóstwa,a ponad to,co oni wiedzą o działalności takiej elektrowni?

  • 2023-06-19 20:41:59

    gość: ~Dero

    A wiatraki nie przeszkadzają. Słupy energetyczne stoją od dawna i to w kierunku Czech . Propaganda antypolska PO. Polska ma wpaść w kryzys energetyczny, dlatego buntują mieszkańców, zamiast negocjować o ich przeniesienie. Przecież o tym wiedzą od 1969 roku. Stare poniemieckie rozsypujące się chaty, młodzi już dawno stąd uciekli.
    Dla samej wsi Młoty brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie remontuje się tutaj budynków, dróg, nie sprzedaje i nie kupuje się nieruchomości, od kilkudziesięciu lat ludzie żyją w swoistym zawieszeniu i już nie za bardzo wierzą, że cokolwiek się zmieni. Jak mówią, widzieli tu już setki delegacji z Polski, Japonii czy Francji. Nie działa żadna sieć telefonów komórkowych, a czas jakby się zatrzymał w miejscu. W razie wybudowania zbiornika wieś znalazłaby się na jego dnie.

REKLAMA