Od ponad roku na terenie Twierdzy Srebrna Góra trwa szereg prac remontowych. W ostatnich dniach podpisano umowę z kolejną firmą.
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy z terenu Twierdzy udało się usunąć tysiące ton gruzu, przemurować setki metrów murów oraz zabudować kilometry instalacji.
- Mury po remoncie nie ożyją, jeżeli ich nie zapełnimy ciekawą ekspozycją wystawową znajdującą Waszą przychylność. Jesteśmy już krok dalej - mówią pracownicy.
Po skutecznie przeprowadzonym przetargu udało się wyłonić wykonawcę na dostawę, montaż i uruchomienie wyposażenia na potrzeby realizacji projektu pn. „Rewaloryzacja dla potrzeb ruchu turystycznego oraz funkcji kulturalnych zdegradowanych, niedostępnych części pomnika historii – Twierdzy Srebrna Góra wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”. Prac tych podejmuje się firma AplusV z Wrocławia za kwotę brutto 895 439,86 zł.
Wystawa wypełni całą przestrzeń parteru otwieranej we wrześniu tego roku restauracji, hostelu oraz fragmenty dziedzińca i korony DONJONU.
Wyremontowane pomieszczenia zyskają:
- ekspozycję muzealną związaną z turystycznym zagospodarowaniem Twierdzy i Srebrnej Góry na przełomie XIX i XX w.;
- organizację wydarzeń kulturalnych (występów, koncertów itp.) z wykorzystaniem zakupionych w projekcie sprzętów multimedialnych;
- nawiązanie do akcji harcerskiej w podziękowaniu i przypomnieniu, że w okresie powojennym do 1965 roku nikt praktycznie nie wykazywał zainteresowania twierdzą. W roku 1966 zorganizowana grupa harcerzy Hufca Dolnośląskiego zajęła się fragmentem twierdzy , rozpoczęli oni wieloletnią akcję harcerską „Akcja Srebrna Góra" opiekując się fortyfikacjami. Zaproponujemy oprócz tablic informacyjnych, zdjęcia z tego okresu, krzyż harcerski (neon) i totem do odtwarzania muzyki harcerskiej;
- gabloty z pamiątkami turystycznymi Twierdzy i ułamki przedwojennych kafli piecowych;
- zbiór ubrań z epoki, historyczne kapelusze, parasolki;
- lunety obserwacyjne na koronie DONJONU;
- przedstawienie historii dzieła geniuszu czyli Kolei Sowiogórskiej powstałej w 1902 roku, wiodącej grzbietami gór z Dzierżoniowa do Radkowa, prowadzącej przez Srebrną Górę wraz przedwojennymi pocztówkami, oryginalnymi biletami kolejowymi, kopią projektu mostu kolejowego, pokazaniem szyny „zębatej” i drobnych elementów ;
- mapy turystyczne XIX/XX w.
- tablicę pamiątkową Fritza Reutera-dla elementów, po konserwacji znalezionych na terenie Twierdzy Srebrna Góra wg oryginału.
Scenariusz dotyczący ekspozycji pod tytułem Historia Turystyki Fortecznej w Srebrnej Górz przygotował prof. Tomaz Przerwa.
Realizacja inwestycji nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014- 2020 oraz przychylności Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
em24.pl